هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ساعت 02:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 19 شهريور 1389 ساعت 18:09
جمعه 19 شهريور 1389 22:39 ساعت
2010-9-10 18:09:08
شناسه خبر : 45427

ايرنا: ولي امر مسلمين جهان در خطبه دوم نماز عيد سعيد فطر زماني كه به موضوع سيل ويرانگر پاكستان و مصائب مردم مومن آن ديار رسيدند، به ناگاه بغض كرده و از همه مسلمانان خواستند كه براي نجات مردم پاكستان همت كنند.

** هنوز هوا كاملا روشن نشده است اما مردمي را مي بيني كه در دسته هاي چند نفره به سوي دانشگاه تهران در حركتند؛ هر چه مي گذرد بر حجم جمعيت افزوده مي شود.

همه آمده اند،از دخترك هاي چادر رنگي كه دست در دست مادرانشان عروسك به بغل آمده اند تا سالخوردگاني كه عصا به دست خود را به اين ميقات رسانده اند.

** ايستگاه هاي صلواتي با آش،كيك و شير از مردم پذيرايي مي كنند.

** بعضي با وسايل شخصي آمده اند و برخي با وسايل نقليه عمومي . به خاطر محدوديت هاي ترافيكي نمازگزارن مي بايست بخشي از مسير منتهي به دانشگاه تهران را با پاي پياده طي كنند اما باز هم موتورسواران خوش اقبال ترين ها هستند، محدوديت هاي ترافيكي نيز براي آنها بي معناست؛از همه دير تر مي آيند و زودتر از همه مي رسند.

 ** مراسم كه با قرائت آياتي از قرآن كريم توسط استاد سعيد طوسي آغاز شده با قرائت دعاي ندبه توسط حاج محمد رضا طاهري پي گرفته مي شود.

ميهمانان ماه خدا در روز عيد فطري كه با عيد جمعه مصادف شده است، غم جدايي خود از امام غايب را اينگونه ناله مي زنند كه: 'اين معز الاولياء و مذل الاعداء...اين الطالب بدم المقتول بكربلا'

**پس از دعاي ندبه نوبت گروه همخواني طه است كه به اجراي تواشيح بپردازند.

علاوه بر بالگردها كه از آسمان مراسم را پوشش مي دهند،دوربين هاي صدا و سيما هم به صورت گسترده مستقر شده اند و سوژه شكار مي كنند.

**مجري مراسم در فواصل برنامه ها پشت تريبون مي آيد و تكبير هاي زيباي عيد را مي خواند:' الله اكبر الله اكبر لا اله الا الله و الله اكبر و لله الحمد الحمد لله علي ما هدانا و له الشكر علي ما اولنا' مردم هم با او تكرار مي كنند.

گاهي هم از مردم صلوات مي گيرد: روز عيد است و مي دهند برات / بر محمد و آل او صلوات.

و نيز حرف دل منتظ‌ران ظهور را اينگونه به زبان مي آورد:
سرخوش آن عيدي كه آن باني نور / از كنار كعبه بنمايد ظهور
قلب ها را مهر همدردي زند / از حرم بانگ انا المهدي زند.

**تا نماز شروع شود سعيد طوسي بخش هايي از دعاي وداع امام سجاد عليه السلام در وداع ماه مبارك رمضان را مي خواند:

'خداحافظ اي ماه بزرگ خدا و عيد اولياي او
خداحافظ اي بزرگ‏ترين همراه از ميان زمان‏ها و اوقات؛ و بهترين ماه‏ها در ايّام و ساعات...'

**محوطه دانشگاه و خيابان هاي اطراف مملو از جمعيت است. مردم سجاده ها را در خيابان هاي اطراف انداخته اند و هر كس مشغول كاري است.بعضي ها تسبيح به دست زير لب ذكر مي گويند.بعضي ها هم فرصت را مغتنم شمرده و به نماز ايستاده اند.بازار پخش شيريني و شكلات در بين صفوف نيز گرم است.عده اي نيز قرآن هاي جيبي را در آورده و مشغول قرائت قرآن شده اند.

مسولان هم يكي يكي مي رسند. برخي به داخل دانشگاه رفته و در صفوف جلوي نماز جاي مي گيرند و برخي هم در ميان مردم مي نشينند.

در صف اول نماز علاوه بر روساي سه قوه و رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام،جمعي از وزرا و فرماندهان ارتش و سپاه ديده مي شوند.

**در ساعت 8:35 رهبر معظم انقلاب وارد مي شوند و با نواي دلنشين 'الصلاه الصلاه' ايشان ،صفوف به سرعت منظم و نماز آغاز مي شود.

حضرت آيت الله خامنه اي در ركعت اول نماز سوره اعلي و در ركعت دوم سوره مباركه شمس را قرائت مي كنند.نمازگزاران ذكر زيباي قنوت هاي نه گانه نماز را با مكبر تكرار مي كنند 'اللهم اهل الكبرياء و العظمه...' و عطر معنويت را در تمام خيابان هاي اطراف مي افشانند و پرنده دعا را به اوج آسمان نيايش فرستاده و اينگونه مي گويند:''خداوندا! مرا در هر خيري كه محمد و آل محمد (صلواتك عليهم اجمعين) را وارد كردي وارد ساز و از هر بدي كه محمد و آل محمد (صلواتك عليهم اجمعين) را از آن خارج نمودي خارج ساز.

خداوندا! من بهترين چيزي كه بندگان صالحت از تو خواستند مسئلت مي كنم و پناه مي برم از هر آنچه بندگان مخلصت از آن به تو پناه بردند.'

**رهبر انقلاب پس از نماز به جايگاه ميروند تا خطبه هاي نماز را ايراد كنند.شعارها و ابراز احساسات مردم تا دقايقي ايراد خطبه ها را به تاخير مي اندازد. نمازگزاران با شعارهايي نظير 'اي رهبر آزاده آماده‌ايم آماده'، 'اين همه لشكر آمده به عشق رهبر آمده'، 'ما اهل كوفه نيستيم علي تنها بماند' و 'ابوالفضل علمدار خامنه‌اي نگهدار' به استقبال خطبه‌هارفته و يكپارچه شعار مرگ بر ضد ولايت فقيه سر مي دهند.

**حضرت آيت الله خامنه اي در خطبه اول ضمن تشكر از حضور مردم ايران در برنامه هاي معنوي ماه مبارك رمضان با تصريح به اينكه 'روح معنويت و دلدادگي به ذات احديت در مردم ما نهادينه شده است' ، مطلبشان را با اين بيت مي آرايند كه 'خاك دل آن روز كه مي بيختند/ شبنمي از عشق بر آن ريختند.'.

ايشان به مردم تذكر مي دهند كه 'محصولي كه در ماه مبارك رمضان اندوختيد حفظ كنيد.انس با قران يافتيد آن را حفظ كنيد.'

ايشان در خطبه دوم نيز با تجليل از حضور ميليوني مردم در راهپيمايي روز قدس به ملت ايران براي اين همه اميد و انگيزه 'آفرين' مي گويند و مساله فلسطين را مساله اول جهان اسلام معرفي مي نمايند.

وقتي ايشان به موضوع سيل ويرانگر پاكستان و مصائب مردم مومن آن ديار مي رسند به ناگاه بغض مي كنند و از همه مسلمانان مي خواهند كه براي نجات مردم پاكستان همت كنند.

**پس از خطبه ها باز سيل جمعيت مردم مومن تهران است كه شادمان از يك ماه بندگي در خيابان ها جاري مي شود.همه به هم لبخند هديه مي كنند و بازار ديده بوسي داغ داغ است.

**مجري مراسم ضمن درخواست دعا براي شفاي همه بيماران خصوصا حاج آقا مرتضايي فر(وزير شعار) توضيح مي دهد كه بخاطر همزمان شدن دو عيد فطر و جمعه امروز نماز جمعه برگزار نخواهد شد.

**بي انصافي است اگر در پايان يادي نكنيم از آنهايي كه از چندين روز پيش تلاش كردند تا اين مراسم معنوي به بهترين شكل برگزار شود اما خودشان توفيق حضور در نماز را نيافتند.از انتظامات خواهران و برادران گرفته تا شهرداري، نيروهاي انتظامي و امنيتي، اورژانس، آتش نشاني،كميته امداد امام خميني(ره) و...