هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 شهريور 1400
ساعت 06:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 14 شهريور 1389 ساعت 12:31
يكشنبه 14 شهريور 1389 17:01 ساعت
2010-9-5 12:31:21
شناسه خبر : 44816

شبکه ایران: در طول یک سال گذشته و بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، مهدی کروبی لب به بیان اظهاراتی گشود که با استقبال گسترده مخالفان جمهوری اسلامی ایران روبرو شد؛ تا جایی که محافل بیگانه لقب "شیخ شجاع" را به وی داد.

به همین دلیل بود که شیخ اصلاحات از همان روزهای ابتدایی تابستان 88 در افکار عمومی به عنوان یکی از سران فتنه شناخته و با اعتراضات مردم در اماکن عمومی روبرو شد.
 
مواضع ساختارشکنانه مهدی کروبی که ادعای بی سند تقلب و تجاوز در صدر آن ها قرار داشت، در ادامه به موضع‌گیری آشکارتر علیه جمهوری اسلامی رسید تا جائی‌که مردم حضور وی را در محافل عمومی تحمل نکرده و همواره اعتراض خود را به گوش شیخ اصلاحات رسانده‌اند.
 
بررسی واکنش‌های مردمی علیه مهدی کروبی در طول یکسال اخیر، نشان می‌دهد که اعتراض ها به همسویی شیخ اصلاحات با بیگانگان سیر نزولی نداشته و با یک روند عادی ادامه داشته است.
 
با این حال کروبی کماکان بر مواضع ضدانقلابی خود تاکید دارد و حاضر به عذرخواهی از مردم نیست.
 
1- نمازجمعه جنجالی هاشمی رفسنجانی
 
اولین اعتراض رسمی مردم به آقای کروبی، در حاشیه نماز 26 تیر به امامت اکبر هاشمی رفسنجانی شکل گرفت.
 
این نماز در شرایطی برگزار شد که اغتشاشگران از چند روز قبل با انتشار اعلامیه‌های گسترده، از یکدیگر برای حضور در این نماز دعوت می‌کردند.
 
اقدامات ساختارشکنانه این افراد در نمازجمعه (مانند سوت و کف زدن در هنگام نماز؛ اقامه نماز به صورت مختلط، نمازخواندن با کفش و ...) باعث ناراحتی نمازگزاران شد تا جایی که مهدی کروبی در برابر اعتراضات گسترده نمازگزاران مجبور به فرار از دانشگاه تهران شد.
 
2- کفشی که در نمایشگاه مطبوعات به شیخ خورد
 
دومین اعتراض جدی مردم به مهدی کروبی در نمایشگاه مطبوعات سال گذشته رخ داد؛ یعنی مکانی که کمتر کسی امکان حضور وی در آنجا را پیش‌بینی می‌کرد.
 
حضور آقای کروبی به همراه محافظان خود، جو آرام نمایشگاه را برای لحظاتی بهم ریخت؛ اعتراضات بازدیدکنندگان به حضور کروبی تا جایی پیش رفت که محافظان وی دست به اسلحه کمری بردند و با شلیک هوایی، مردم را به متفرق شدن تهدید کردند.
 
با این حال، حجم شعار‌ها علیه مهدی کروبی به حدی بود که وی مجبور شد از همان ابتدای نمایشگاه راه خود را کج کرده و به دنبال درب خروج باشد اما در این بین نیز با شعارهای "مرگ بر دروغگو" و "مرگ بر منافق" حاضرین در نمایشگاه روبه رو شد.
 
در نهایت شیخ اصلاحات در میان شعار‌های فراوان حاضر در نمایشگاه که علیه وی سر داده می‌شد، از همان دری که وارد نمایشگاه شده بود خارج شد و به محوطه حیاط مصلی رفت.
 
اصابت لنگه کفش به سر مهدی کروبی در نمایشگاه مطبوعات
 
کروبی در اینجا هم از سوی مردم با لنگه کفش همراهی شد و نهایتا توانست به کمک محافظانش از نمایشگاه خارج شود.
 
3- سیزده آبان و استمداد کروبی از حامیان خود
 
پس از اعتراض مردم به مهدی کروبی در نماشگاه مطبوعات، وی چند روز قبل از 13 آبان، توسط ویدئو کنفرانس و شبکه‌های مجازی، حامیان خود را به حضور در راهپیمایی 13 آبان و حمایت از وی در برابر مردم دعوت کرد.
 
با این حال، این تدبیر شیخ اصلاحات هم نتیجه نداد و مردم با حضور گسترده در راهپیمایی این روز، مهدی کروبی را مجبور به فرار چندین باره کردند.
 
شدت اعتراضات مردمی به کروبی تا حدی بود که فرزند وی هم در مصاحبه‌ با رسانه‌های ضدانقلاب، به فحاشی علیه مردم معترض پرداخت و آنان را "مشتی اراذل" نامید.
 
4- استقبال تاریخی قزوینی‌ها از کروبی
 
حدود یک هفته از راهپیمایی میلیونی مردم در 9 دی و در واکنش به هتک حرمت روز عاشورا توسط حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی گذشته بود که شیخ اصلاحات برای دیدار با اعضای حزب متبوع خود در استان قزوین، به این شهر سفر کرد.
 
پس از ورود کروبی به قزوین و درحالی که چند ساعت از حضور وی در این شهر نگذشته بود، مردم قزوین در برابر محل اسکان وی تجمع کردند و شعار "مرگ بر ضد ولایت فقیه" سر دادند.
 
درحالی که لحظه به لحظه بر تعداد افرادی که به ورود شیخ اصلاحات معترض بودند، افزوده می‌شد، حاضران با شعارهای «کروبی کروبی حیا کن، حیا کن»، «منافق بیا بیرون»، «دشمن دین و ملت اعدام باید گردد»، «کروبی بی‌بی‌سی عامل انگلیسی» و «قوامی 50 تومان گرفته» خواستار خروج وی از شهر قزوین شدند و اعلام کردند تا زمان حضور وی در شهر قزوین به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.
 
با این حال مهدی کروبی موفق شد با کمک نیروهای انتظامی از میان جمعیت معترض مردم قزوین خارج و این شهر را ترک کند.
 
5-سالگرد پیروزی انقلاب و روز سخت کروبی 
 
شیخ اصلاحات طی بیانیه‌ای که چند روز قبل از 22 بهمن صادر کرد، اظهار داشت که می‌خواهد در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب شرکت کند اما نه در میدان آزادی، بلکه در فلکه دوم صادقیه که به عنوان محلی برای تحرکات آشوبگران وابسته به جریان فتنه شناخته شده بود.
 
کارشناسان مسائل سیاسی این حضور را در راستای همان مواضع قبلی کروبی عنوان کردند و معتقد بودند که وی با حضور خود در این مراسم خواستار متشنج کردن فضای کشور که بعد از 9 دی بسیار آرام شده بود، می‌باشد.
 
با این حال، درحالی که وی قصد داشت تا با حضور در راهپیمایی و در میان برخی هواداران خود، شرایط را عادی جلوه دهد، با واکنش شدید و تند مردم انقلابی و راهپیمایان روبرو شد؛ به نحوی که کروبی باز هم مجبور شد از صحنه بگزیرد.
 
وی با کمک محافظان خود و درحالی که عمامه از سرش افتاده بود، سوار خودرو شد و مجددا به خانه بازگشت.
6- کروبی در خانه هم تنها نیست
در روز  23 اسفندماه، تعدادی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران و جانبازان انقلاب اسلامی به همراه گروهی از دانشگاهیان کشور، در اعتراض به عملکرد آقای کروبی در سال گذشته مقابل منزل وی در نیاوران تجمع کردند.
 
تجمع خودجوش مردم در مقابل خانه شیخ اصلاحات
 
تجمع‌کنندگان نسبت به مواضع ساختارشکنانه شیخ اصلاحات که با استقبال رسانه‌های ضدانقلاب روبرو شده است، اعتراض کردند.
 
7- ادامه اعتراضات مردمی؛ این بار در مقابل منزل جدید شیخ
 
برای دومین بار در یک ماه، مردم در اعتراض به مواضع و اظهارات آقای کروبی که موجب دریافت نشان شجاعت از فرح پهلوی - همسر شاه معدوم - شد، مقابل منزل جدید وی در دیباجی تجمع کردند.
 
آقای کروبی که برای دور شدن از اعتراضات مردمی محل سکونت خود را از "نیاوران" به "دیباجی شمالی" تغییر داده بود، این بار هم شاهد اعتراض مردم بود.
 
8- کروبی را به مسجد دانشگاه هم راه ندادند
 
روز 8 تیر سال جاری زمانی که مهدی کروبی برای حضور در ختم پدر "محمدرضا عارف" وارد دانشگاه شریف شد، با شعارهای دانشجویان مانند "دانشگاه جای منافقین نیست"، "فتنه‌گر برو بیرون"، "منافق برو بیرون" و ... مواجه شد.
 
شیخ اصلاحات چند دقیقه تلاش کرد تا این اعتراضات را بی‌اهمیت جلوه دهد اما زمانی که مشاهده کرد شعارهای دانشجویان ادامه دارد، مجبور شد تا مسجد را ترک کند.
 
9- مسجد فاطمی هم کروبی را نپذیرفت
 
مهدی کروبی هنوز ممانعت از حضور خود در دانشگاه شریف را فراموش نکرده بود که قصد حضور مسجد فاطمی در روز 14 مرداد برای شرکت در ختم یکی از همشهریانش کرد.
 
پس از حضور کروبی در این مسجد، حاضران در مراسم ترحیم با سردادن شعارهایی خواستار خارج شدن وی از مسجد شدند.
 
در پایان مراسم ترحیم و هنگامی که کروبی قصد داشت از مسجد خارج شود، تجمع‌کنندگان مقابل مسجد شعارهایی را علیه کروبی از جمله "کروبی حیا کن، این نظام را رها کن" و "مرگ بر منافق" سردادند.
 
محافظان کروبی برای خارج کردن وی از جمع مردمی که به شدت نسبت به اقدامات کروبی علیه نظام در ایام پس از انتخابات خشمگین بودند، تیرهوایی شلیک کرده و وی را سوار خودرو کردند.
 
10- کروبی؛ دیباجی و بازهم تجمع مردمی
 
مهدی کروبی در روزهای اخیر برای دهمین بار شاهد تجمع و اعتراض مردمی علیه اقدامات و مواضع ساختارشکن خود در مقابل منزلش بود.
 
چند شب پیش، جمعی از مردم، دانشجویان و خانواده‌های شهدا به صورت خودجوش در برابر منزل مهدی کروبی تجمع کردند و نسبت به مواضع ضد نظام او اعتراض کردند. بر همین اساس تجمع‌کنندگان با شعارهایی از جمله "کروبی بی سواد عامل دست موساد"، "کروبی فتنه‌گر"، "مرگ بر منافق" اعتراض خود را نسبت به شیخ اصلاحات اعلام کردند.
 
از میان این افراد یک نفر چند تیرهوایی شلیک کرد و سپس اسلحه خود را به سوی جمعیت نشانه رفت و چند گلوله نیز به سمت مردم شلیک کرد. بلافاصله پس از شنیده شدن صدای گلوله، از داخل منزل کروبی نیز ده‌ها گلوله به هوا و سپس به سوی جمعیت شلیک شد و پس از چند دقیقه تعدادی گاز اشک آور نیز از داخل ساختمان به سوی معترضین که در حال شعار دادن بودند پرتاب شد.
 
یک منبع آگاه از شلیک به سوی دوربین‌های مداربسته داخل منزل کروبی نیز خبر داد و افزود: تمام شلیکها بصورت مطلق از داخل منزل کروبی بوده و باتوجه به اینکه دوربینهای مداربسته داخل خانه نیز آسیب جدی دیده هیچ تصویری از شلیک کنندگان وجود ندارد و اطرافیان کروبی مدام با شبکه های بیگانه مصاحبه می کنند و تصاویری از منزل وی نمایش داده می شود که آثار شلیک گلوله بر روی دیوارها مشاهده می شود.
 
وضعیت فعلی یکی از مجروحان حمله نزدیکان کروبی به مردم
 
در این اعتراض های مردمی حضورهای پردردسر شیخ اصلاحات در برخی محافل کوچک از جمله چند مراسم ختم هم مورد توجه قرار نگرفته است.