هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 10 شهريور 1398
ساعت 16:36
به روز شده در :
سه شنبه 9 شهريور 1389 ساعت 16:49 2010-8-31 16:49:46
شناسه خبر : 44472

حجت‌الاسلام و المسلمين محمدعلي جاودان، استاد حوزه و محقق تاريخ اسلام در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: انسان با انجام دادن اعمال ناشايست به خصوص در ماه مبارك رمضان، باعث عقب افتادن و دور شدن از رحمت الهي مي‌شود.

وي ادامه داد: اگر انسان با فرا رسيدن شب قدر، هيچ‌ كاري در جهت تربيت نفس و رعايت تقوي و پرهيزكاري انجام نداده باشد، حداقل شب‌هاي قدر را قدر بداند و اين شب‌ها را با سرگرمي‌هاي دنيايي به بطالت نگذراند و به دنبال انجام دادن اعمالي باشد كه سود دنيايي و آخرتي داشته باشد.

اين استاد حوزه اضافه كرد: با رعايت تقوا، بايد تلاش كرد تا حتي يك شب از شب‌هاي قدر را هم از دست ندهيم تا به بركت آن، تقديرات خوبي در سال آينده برايمان رقم زده شود.

حجت‌الاسلام جاودان با اشاره به اينكه صلوات از بهترين دعاهايي است كه در دسترس مسلمانان است، خاطر نشان كرد: صلوات يكي از دعاهاي مقبوله است و در بعضي روايات اسلامي آمده است كسي كه يك‌بار صلوات بر پيامبر اكرم (ص) بفرستد، خداوند تبارك و تعالي ده‌بار بر او سلام مي‌دهد؛ بنابراين چه نيكو است كه اين شب‌هاي بسيار با ارزش قدر را با فرستادن صلوات كه بهترين اعمال و دعاهاست، بگذرانيم.

وي افزود: جوانان در جلسات احياء شب‌هاي قدر، سعي كنند كه از حرف‌هاي غير ضروري و بيهوده اجتناب كنند تا بتوانند تقدير خوبي را براي خودشان رقم بزنند.

اين محقق تاريخ اسلام در پاسخ به اين سؤال كه چگونه بايد بعد از ماه مبارك رمضان نيز تقوا و معنويت خود را حفظ كنيم، گفت: اگر انسان علاوه بر گرسنگي و تشنگي كه با روزه گرفتن برايش حاصل مي‌شود، مواظب اعضا و جوارحش باشد تا اعمال ناشايست از او سر نزند، مي‌تواند بعد از ماه رمضان نيز از سرمايه بزرگي كه در اين ماه به دست آورده است،‌ استفاده كند ولي اگر منتظر تمام شدن ماه رمضان باشد تا با اراده شخصي به سمت گناهان برود، چنين فردي دوباره به دليل لغزش‌هايش از رحمت خداوند دور مي‌شود.