هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 فروردين 1398
ساعت 20:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 22 آبان 1387 ساعت 15:03 2008-11-12 15:03:15
شناسه خبر : 4370

روزنامه وطن امروز که هفته گذشته از ‌احتمال كانديداتوري خاتمي در دقيقه 90 خبر داده بود، امروز در گزارشی که تیتر نخست خود را نیز به آن اختصاص داد، نوشت: خاتمی پس از جلسه ای 3 ساعته با هاشمی رفسنجانی کاندیداتوری را با پیش شرط هایی پذیرفته است.

به گزارش رجانیوز، در حالی که خبر کاندیداتوری خاتمی با واكنش هاي متفاوتي از سوي حاميان وی مانند موضوع كناره گيري او و نگارش نامه انصراف توسط هادي خانيكي مواجه شد، اما اخبار رسيده حكايت از ورود برخي افراد سرشناس ديگر به اين موضوع و ترغيب بيشتر خاتمي به كانديداتوري دارد.

در اين زمینه، اخيراً خاتمي جلسه اي 3 ساعته با هاشمي رفسنجاني داشته كه محور اصلي اين جلسه، موضوع كانديداتوري رئيس جمهور سابق بوده است. در ابتداي اين جلسه، خاتمي اقدام به بيان ترديدهايش براي كانديداتوري مي كند كه اين موضع خاتمي با واكنش هاشمي رفسنجاني مواجه مي شود.

هاشمي رفسنجاني در توجيه اظهارات خاتمي، موضوع كانديداتوري مهدي كروبي را كه از محورهاي تردیدبرانگيز خاتمي براي كانديداتوري بود، قابل حل دانسته و گفته است: "كروبي را مي شود، آرام كرد".

وی با اشاره به موضوع شوراي حكميت و مانورهاي اوليه حول آن را عامل اصلي "آرام كردن" كروبي خوانده و تصريح كرده: "با رايزني‌هايي كه انجام داده‌ايم، احتمال كنار كشيدن آقاي كروبي هست."

هاشمي در ادامه،‌ خاتمي را به نترسيدن از "شكست" توصيه كرده و گفته است: "اگر شما بياييد، بدبينانه‌ترين حالت اين است كه انتخابات به دور دوم كشيده شود".

خاتمي در این جلسه با اعلام متقاعد شدن درخصوص صحبت‌هاي هاشمي، تأکید کرده براي پذيرش قطعي كانديداتوري 2 پيش شرط دارد: "رسمي نشدن كانديداتوري و بررسي و سنجش وضعيت جامعه طي ماه‌هاي آينده".

خاتمي در توجيه پيش‌شرط‌هاي خود، اجماع سريع اصولگرايان را نخستين نتيجه اعلام كانديداتوري‌اش دانسته و خواستار آن شده تا كانديداتوري خود را در آخرين روزهاي ثبت نام يا به عبارتي در دقيقه 90 اعلام كند.

پس از پذيرش توصيه‌هاي هاشمي از سوي خاتمي و پذيرش پيش‌شرط‌هاي خاتمي، موضوعات ديگري درباره برگ برنده های احمدي‌نژاد و عوامل اقبال جامعه به وي مطرح شده است.

پس از اين جلسه، حسين مرعشي، عضو ارشد حزب كارگزاران، روز گذشته در اظهارنظري،‌ موضوع نزديكي ميان اصلاح طلبان و ناطق نوري را مطرح كرد كه گفته مي شود اين اظهارنظر وي در راستاي "تست" شرايط و واكنش رقباي انتخاباتي انجام پذيرفته است.

ستاد انتخاباتي خاتمي به صورت غيررسمي با مديريت "محسن امين‌زاده"، معاون وزير خارجه دولت قبل آغاز به كار كرده و برخي رسانه های نزدیک به این جریان، در روزهاي اخير اقدام به برجسته‌سازي اظهارات "امين‌زاده" به بهانه‌هاي گوناگون كرده‌اند.

گفتنی است برخی ناظران سیاسی معتقدند صحنه گردان اصلی انتخابات در جریان دوم خرداد هاشمی رفسنجانی خواهد بود. چندی پیش نیز محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی کارگزاران، در جلسه ای با حضور تعدادی از جوانان این حزب تأکید کرده بود که هاشمی رفسنجانی هدایت جبهه دوم خرداد را به دست گرفته است. اگرچه این خبر بلافاصله پس از انتشار از سوی روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت تکذیب شد اما قرائن موجود ادعای عطریانفر را تأیید می کنند.

خبر مرتبط:

هاشمی هدایت جبهه دوم خرداد را به دست گرفته است