هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 28 اسفند 1398
ساعت 10:49
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 28 مرداد 1389 ساعت 21:03
جمعه 29 مرداد 1389 01:33 ساعت
2010-8-19 21:03:15
شناسه خبر : 43009
این تاجر انگلیسی در سه مورد محکوم شده است که یکی از آن‌ها فروش باطری‌های مخصوص برای موشک‌های "هاواک" به ایران بوده است. او می گوید که با درخواست استرداد خود به امریکا قویاً در دادگاه عالی انگلستان مقابله خواهد کرد.

مقامات رسمی امریکا خواهان استرداد "کریستفر تپین" 63 ساله که یک تاجر بازنشسته انگلیسی است، به‌جرم فروش قطعات موشک به ایران شده اند اما این تاجر انگلیسی می گوید که این یک تله گذاری توسط مأمورین گمرک امریکا برای او بوده است.

به گزارش رجانیوز، این تاجر انگلیسی در سه مورد محکوم شده است که یکی از آن‌ها فروش باطری‌های مخصوص برای موشک‌های "هاواک" به ایران بوده است. او می گوید که با درخواست استرداد خود به امریکا قویاً در دادگاه عالی انگلستان مقابله خواهد کرد.

در سال 2004 قانون استرداد مجرمین بین امریکا و انگلستان تغییرات زیادی پیدا کرد که با توجه به تغییرات ایجاد شده، اتباع انگلیسی و اشخاصی که در انگلستان به‌سر می برند، به‌راحتی به امریکا مسترد می‌شوند و پس از تصویب این قانون تعداد زیادی از اتباع انگلیسی به امریکا مسترد شده اند.

دو فرد دیگر که با "تپین" همکاری داشته اند، اکنون در زندان‌های امریکا به‌سر می برند. این دو نفر متهم هستند که قصد اجرای طرحی را داشته اند که بر اساس آن، آقای "تپین" در طی ماه دسامبر 2005 تا ژانویه 2007 تجهیزات را به ایران ارسال کند.

او در دام ماموران گمرک امریکا گرفتار شده است که قصد داشته اند با یک کمپانی صوری برای او معامه ای به ارزش 25000 دلار برای خریداری پنج دستگاه باتری مخصوص فراهم کنند.

در یک کیفرخواست که به دادگاه ایالتی تگزاس در ماه فوریه سال 2007 ارائه شده است، گفته می شود که "تپین" با یک نماینده گمرک امریکا پنج بار در سال 2006 صحبت کرده است که این معامله را انجام دهد. او سپس مبلغ 25000 دلار امریکا برای یک حساب بانکی به‌نام یک کمپانی جعلی ارسال کرده که برای خریداری پنج دستگاه باتری پرداخت شود و مبلغ 5000 دلار برای یک مأمور که تحت پوشش بوده، پول واریز کرده است.

اداره گمرک و اتباع خارجی امریکا می گوید که "تپین" در قاچاق تجهیزات به ایران دست داشته و قصد داشته است که از طریق انگلستان و هلند قطعات را به ایران ارسال کند.

با این حال، "تپین" به خبرنگاران در یک کنفرانس مطبوعاتی در لندن گفته است که هیچ‌گونه تماسی با ایران ندارد و فقط از این معامله مبلغ 500 دلار سود دریافت کرده است.