هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 2 بهمن 1399
ساعت 11:55
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 28 مرداد 1389 ساعت 15:45
پنجشنبه 28 مرداد 1389 20:15 ساعت
2010-8-19 15:45:21
شناسه خبر : 42965

آيت الله محمد تقي مصباح يزدي با رد تهمتهايي که اهل سنت به شيعه زده و ادعا مي‌کنند شيعيان مصحف زهرا (س) را به عنوان کتابي در کنار قرآن قبول دارند گفت: از نظر شيعه هرگز اين دو کتاب يکي نيست و قرآن شريفترين کتب الهي است.

به گزارش مهر ، آيت الله محمد تقي مصباح يزدي، شامگاه چهارشنبه در ادامه تفسير خطبه فدکيه که در دفتر مقام معظم رهبري برگزار شد سئوالي را مطرح کرد مبني بر اين که اگر معصومين 14 نفر بوده‌اند پس وجود افرادي همچون حضرت معصومه (س)، حضرت عباس(س) و ديگر اوليا الله که هرگز گناه نکرده‌اند چگونه توجيه مي‌کنيم که در پاسخ ابراز داشت: عصمت 14 معصوم به وسيله خداوند تضمين شده است اما اين به معناي معصوم نبودن ديگران نيست.

وي با بيان اينکه به حضرت زهرا (س) نيز الهام مي‌شده است،گفت: اين معصوم در ابتداي خطبه فدکيه خدا را شکر مي‌کند که الهام خاصي را به اين خانواده اعطا کرده است و به اين طريق ايشان مي‌خواهند به حقايقي اشاره کنند که خداوند تنها به آنها الهام کرده است و ديگران از درک آن بي‌بهره بوده‌اند.

وي سپس به معناي وحي پرداخت و گفت: وحي ادراکي است دفعي که ناآگاهانه و از منبعي نا مشخص حاصل مي‌شود و جهت اکتساب آن فعاليتي انجام نشده است.

مصباح يزدي حتي وسوسه‌هاي شيطاني را نيز نوعي وحي دانست و خاطرنشان کرد: شيطان به کساني که به او نزديک هستند نيز وحي مي‌کند و گاهي شياطين اجنه به انسانها وحي مي‌کنند که با مومنين مجادله کنند.

وي افزود: اما در زبان علماي کلام وحي به معناي يک تعليم و تعلم بين خدا و پيامبر است و اين با ادراک دفعي و با منبعي نا‌مشخص متفاوت است چرا که در اين رابطه خداوند به پيامبر وحي مي‌کند منبع و جريان آن نيز معلوم است.

تفاوت وحي و الهام

عضو جامعه مدرسين حوزه در رابطه با الهام نيز اظهار داشت: در زبان عامه تفاوت آنچناني بين اين دو وجود ندارد و هر دو را با همان حالت فراگيري غير اکتسابي و دفعي مي‌شناسند اما در بين کلاميون الهام به مرتبه پايين تر از وحي گفته مي‌شود که در آن ملک وحي ديده نمي‌شود و مختص اوليا الله است.

وي با اشاره به آيه "فالهمها فجورها و تقواها"خاطرنشان کرد: الهام در اينجا به معناي تمايل به کارهاي خير است نه علم به کارهاي خير و اين که تمايل  به ايمان و امور خير در مومن وجود دارد نتيجه الهام خداوند است.

اين استاد حوزه علميه تصريح کرد: در همه انسانها دو گرايش خوب و بد وجود دارد و همه ما حتي اگر کار خوبي را در ديگران ببينيم از آن خوشنود مي‌شويم بدون آنکه با آنها ارتباطي داشته باشيم و گرايش ديگر ما به سوي لذتهاي غير ثواب است که هر قدر در راه ايمان پيش رويم اين لذتها کمتر مي‌شود.

وي تصريح کرد: وقتي انسانها از اين الهامات ابتدايي و عامه استفاده مطلوب کنند مشمول الهامات خاصه مي‌شوند که مخصوص اوليا خدا است و آنها به اين طريق اموري را مي‌فهمند که ديگران از درک آن عاجز اند و کراماتي که از اوليا خدا ديده مي‌شود نتيجه همين الهامات است.

شيعه بين صحف حضرت زهرا با قرآن تفاوت قائل است

وي خاطرنشان کرد: در برخي روايات آمده است که خدا در ايام بين فوت رسول الله (ص) و شهادت حضرت زهرا(س) جبريل را براي التيام دردهاي دختر رسول خدا به نزد ايشان مي‌فرستاده و جبريل نيز پيشگوييهايي از آينده براي او نقل مي‌کرده است که آنها را جمع کردند و به نام مصحف حضرت زهرا(س) نامگذاري کردند.

عضو جامعه مدرسين در پايان با رد تهمتهايي که اهل سنت به شيعه زده و ادعا مي‌کنند شيعيان مصحف زهرا(س) را به عنوان کتابي در کنار قرآن قبول دارند اظهار داشت: از نظر شيعه هرگز اين دو کتاب يکي نيست و قرآن شريفترين کتب الهي است.