هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 20 آبان 1387 ساعت 17:14 2008-11-10 17:14:07
شناسه خبر : 4260

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران از درخواست کویت برای خرید روزانه 500 میلیارد فوت مکعب گاز از کشورمان، تنظیم لایحه تامین بودجه واردات بنزین برای ارائه به مجلس، احتمال برگزاری نشست اضطراری اوپک و فراهم شدن زمینه های انتقال گاز ایران به پاکستان خبر داد.

به گزارش مهر، غلامحسین نوذری امروز در حاشیه مراسم افتتاح ششمین نمایشگاه ایران پلاست در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران در جمع خبرنگاران در خصوص قیمت بنزین آزاد در خلیج فارس اظهار داشت: بر اساس آخرین بررسی های صورت گرفته، قیمت فوب خلیج فارس برای هر تن بنزین بالای 450 دلار است و بحثهای صورت گرفته در خصوص پایین ترین بودن قیمت خلیج فارس از قیمت تعیین شده برای بنزین آزاد در ایران صحت ندارد.

بودجه واردات بنزین

وی در خصوص سرنوشت لایحه واردات بنزین توضیح داد : ارزیابی ها درباره میزان مصرف و واردات در حال انجام است تا میزان نیاز تا پایان سال مشخص شود و یک بار لایحه به مجلس ارائه دهیم.

وزیر نفت با بیان اینکه هیچ نگرانی برای تامین سوخت نیروگاهها در فصل زمستان وجود ندارد، اضافه کرد: اقدامات لازم برای تامین سوخت مایع از سوی شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی انجام شده و با حمایت و صرفه جویی مردم در زمینه تامین سوخت زمستانی مشکلی نخواهیم داشت.

احتمال برگزاری نشست اضطراری اوپک

نوذری با اشاره به اینکه تصمیم اوپک مبنی بر کاهش 1.5 میلیون بشکه ای سقف تولید در بازار نفت تاثیر مثبتی داشته است، توضیح داد: اگر اوپک این تصمیم را اتخاذ نمی کرد روند کاهشی قیمت نفت بیش از این میزان بود اما در صورت ادامه کاهش نفت احتمال برگزاری نشست اضطراری وجود دارد.

وی تاکید کرد: ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا به همکاری تولید کنندگان اوپیکی و غیراوپکی نیاز دارد و در این زمینه روسیه نیز برای همکاری با اوپک در جهت مدیریت بازار نفت اعلام آمادگی کرده است.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: در صورتی که تولید کنندگان غیر اصولی با سازمان اوپک همراهی نکند شرایط جهانی بازار نفت در حالت بحرانی و متلاطم باقی می ماند.

قرارداد کرسنت

نوذری در بخش دیگری از سخنانش در خصوص آخرین وضعیت قرارداد کرسنت توضیح داد: تا زمانی که قیمت عادلانه در این قرارداد لحاظ نشود گازی به امارات صادر نخواهیم کرد، ضمن اینکه خط لوله سیری به عسلویه از پیشرفت بسیار مناسبی برخوردار است و در حال حاضر 150 کیلومتر از این خط لوله اجرایی شده که در صورت به توافق نرسیدن با امارات این گاز در داخل کشور مصرف شود.

قیمت پایه نفت در بودجه 88

وی در ادامه با بیان اینکه قیمت پایه نفت در بودجه 87 توسط معاونت برنامه ریزی وزارت نفت در حال بررسی است تصریح کرد: باید قیمتی برای نفت در بودجه در نظر گرفته شود که رسیدن به آن نزدیک باشد و بتواند رشد و توسعه را برای کشور به همراه آورد.

به گفته وی ایران کمترین تاثیر را از تحولات اقتصادی دنیا داشته و در صورت کاهش هزینه های غیرضروری می توانیم سال پرباری را در پیش رو داشته باشیم.

واردات گاز ایران از ترکمنستان

نوذری قیمتهای اعلام شده در خصوص گاز ترکمنستان را غیر واقعی دانست و افزود: در حال حاضر مذاکره برای قیمت عادلانه در جریان است، ضمن اینکه هنوز هیچ قیمتی قطعی نشده و مذاکرات با ترکمنستان ادامه دارد.

اقدامات انجام شده برای گازرسانی در زمستان

وی همچنین اقدامات انجام شده برای گازرسانی در فصل زمستان امسال را مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزیهای صورت گرفته اقداماتی در رابطه با تقویت شبکه ملی گازرسانی انجام شده و با توجه به اقدامات انجام شده پیش بینی می شود زمستان آسانی پیش رو داشته باشیم.

نشست گازی ایران ، قطر و روسیه در دوحه

وزیر نفت درباره نشست چهارشنبه هفته جاری گازی ایران ، قطر و روسیه نیز یادآور شد: کمیته عالی فنی قرار است مصوبات اجلاس تهران را دنبال کند و مذاکرات در مورد بحث هایی که در اجلاس اول نهایی شده است را ادامه دهد.

صادرات گاز به کویت

وزیر نفت محور اصلی مذاکرات هفته جاری با کویت را بحث صادرات گاز عنوان کرد و گفت: در حاشیه اجلاس اخیر اوپک مذاکراتی با وزیر انرژی کویت در خصوص صادرات گاز به این کشور صورت گرفت و کویت تقاضای خرید 500 میلیارد فوت مکعب گاز در روز از ایران را دارد که مقدمات این فراهم شده است.

فراهم شدن زمینه های انتقال گاز به پاکستان

نوذری از فراهم شدن زمینه های انتقال گاز به پاکستان خبر داد و افزود: در صورت پیوستن هند قرارداد خط لوله صلح را سه جانبه امضا خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر فعالیتهای بسیار خوبی در بخش پتروشیمی انجام شده و با برنامه ریزیهای صورت گرفته در سال جاری 12 واحد دیگر پتروشیمی به بهره برداری می رسد.

وزیر نفت با اشاره به این که تولید 28 میلیون تن محصول پتروشیمی در سال تاکنون محقق شده است، اضافه کرد: امیدواریم بر اساس برنامه ر یزی در سند چشم انداز به تولید 70 میلیون تن محصول پتروشیمی در سال دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه قیمت محصولات و بازار جهانی پتروشیمی با فراز و نشیب بسیاری همراه بوده است، افزود: با سیاست های مجلس و دولت که اعلام کرده اند بخشی از درآمد نفت را به پروژه ها اختصاص می دهند مشکلی در خصوص تامین منابع نخواهیم داشت. 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms