هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 25 شهريور 1398
ساعت 13:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 16 مرداد 1389 ساعت 13:13 2010-8-7 13:13:34
شناسه خبر : 41636

از سالها قبل مسایل مالی مسجد مکی زاهدان مورد شبهه و سوال یوده است بطوریکه این موضوع در میان عوام نیز بسیار مطرح می شود .

به گزارش زاهدان پرس، مسایل مالی مسجد مکی زاهدان که یک مرکز مذهبی پرحاشبه و سیاسی محسوب می شود هیچگاه شفاف نبوده است و این موضوع باعث حرف و حدیث های فراوانی نیز در میان مردم شده است .

در همین حال مولوی عبدالحمید در خطبه های نماز جمعه هفته فبل در اینباره گفته است : بعضی ها  می گویند مسجد جامع مکی وحوزه ها با پول دولت های دیگر ساخته می شوند ، ما از هیچ  کشوری پولی نگرفتیم  خدا می داند که این کارهای  واقدامات با پول همین مردم خودمان ساخته می شوند اگر قرار بود ما پولی از دولتی بگیریم ابتدا از دولت کشور جمهموری اسلامی خودمان می گرفتیم  .

وی ادامه داده است :  سفارش امام راحل و مقام معظم رهبری هم  برای اداره مساجد ومدارس دینی از پول مردم است باید مردم مدارس را اداره کنند چون اگر از دولت برای ساخت اماکن دینی کمکی گرفته شود آن اماکن رو به سیاست زدگی  و  تباهی می روند  پس  مساجد صرفا باید با پول مردم ساخته شوند تا مردمی باشند

این در حالیست که این قسمت از سخنان مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی  را سایت مسجد مکی زاهدان که پایگاه خبری و اطلاع رسانی رسمی این نهاد مذهبی پرحاشیه نیز محسوب می شود سانسور کرد.

این موضوع به خوبی نشان می دهد که مسئولین این سایت از مطرح شدن مسایل مالی مسجد مکی واهمه دارند که دست به سانسور مطالبی در این مورد حتی اگر مولوی عبدالحمید گفته باشد می زنند.

در همین حال هیچگاه مسئولین مسجد مکی نیز حاضر به پاسخگویی شفاف به این موضوع به مردم و رسانه ها نشده و درباره مسایل مالی این نهاد نزدیک به اصلاح طلبان افراطی هیچگاه به صورت مستند شفاف سازی نشده است.

گفتنی است قبل از این زاهدان پرس فاش کرده بود که تعدادای از مدارس وهابی در استان سیستان و بلوچستان که با نام پوششی مدارس دینی اهل سنت فعالیت می کنند و از طریق دلارهای نفتی وهابیون بعضی از کشورهای عربی منطقه تغذیه می شوند اخیرا با پوشش گرفتن پول از تجار بلوچ حاضر در دوبی به صورت غیر مستقیم از وهابیون اماراتی پول دریافت کرده اند .

این در حالیست که این مدارس دینی وهابی مروج سلفی گری در استان بوده و ارتباط علمی نزدیکی با بعضی از مدارس دینی وهابی مطرح در  پاکستان دارند.

 در این میان ناظران سیاسی معتقدند علت بوجودن آمدن جریانات تروریستی همچون گروهک جندالله وجود جنین مدارس و محتوای آموزشی نزدیک به آموزه های وهابیت در اینگونه مدارس بوده و تاثیر پذیر تعدادی از اساتید بعضی از مدارس دینی اهل سنت از اساتید مدارس وهابی در پاکستان  نیز از دیگر عوامل شکل گرفتن جریان وهابی در میان بعضی از طلاب اهل سنت این استان بوده است .

این در حالیست که بحث قانون نظارت بر مدارس دینی اهل سنت همچنان در سیستان و بلوچستان اجرا نمی شود .

در همین حال چندی قبل جوان آنلاین فاش کرد که حاکم امارات متحده عربی در سفر اخیر خود به کشور عربستان سعودی موافقت خود را با فعالیت تبلیغی وهابیون در این کشور اعلام نموده است.

بر پایه این گزارش نامبرده ضمن موافقت با فعالیت تبلیغی این افراد در کشور متبوع خود ، نیمی از مخارج گروههای تبلیغی وهابیون که به کشور ایران اعزام می شوند را نیز تقبل نموده است.

گفتنی است وی در بازگشت به کشورش دستور داده تا پایگاهی جهت فعالیت های فرقه وهابیون در شهر العین ابوظبی دایر گردد.

هدف از تأسیس این پایگاه تبلیغ فرقه ضاله وهابیت برای ایرانیان است که به امارات سفر می کند.