هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 4 تير 1398
ساعت 15:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 18 آبان 1387 ساعت 15:30 2008-11-8 15:30:45
شناسه خبر : 4134

هر اسراييلي كه در سال‌هاي گذشته براي مخاطبان يهودي- امریکايي سخنراني كرده، اين مسئله را مي‌داند كه بلافاصله پس از پايين آمدن از تريبون، توسط تعدادي يهودي نگران به گوشه‌اي برده مي‌شود و آنها به آهستگي در گوش وي مي‌گويند ما مي‌دانيم كه شما علناً نمي‌توانيد در امور ما دخالت كنيد. اما اين حقيقت را بگوييد كه آيا اوباما يك خطر براي اسراييل محسوب مي‌شود؟ اما به رغم اين نگراني ميان برخي از يهودي‌ها، نتايج نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد كه پاسخ بيشتر يهود‌ي‌ها به اين سوال خير است.

به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه صهیونیستی هاآرتص، به رغم القائات منفي درباره‌ ارتباطات اوباما با اسراييل و جنجال‌ها درباره‌ي نام مياني وي (حسين)، اكثريت قاطع يهودي‌ها ظاهراً وفاداري تاريخي خود را به حزب دموكرات حفظ خواهند كرد اما اين ترديد نگران كننده از بين نخواهد رفت. پاسخ معيار اسراييل به اين سؤال اين ا‌ست كه ظاهراً اوباما تهديدي عليه اسراييل نيست و نظام امریکا قوي‌تر از يك فرد است.

طرح‌هاي بوش در حال كناره‌گيري براي تأسيس دفتر حافظ منافع امریکا در تهران آنها را نگران كرد اما بوش در كل نشان داد كه قصد و نيتش عليه ايران است، ولي لحن اوباما در قبال برنامه هسته‌اي ايران به مذاق برخی مقامات اسراييلي چندان خوشايند نيست. البته اين قضيه مي‌تواند جنبه ديگري نيز داشته باشد و آن اين كه شكست تماس‌هاي ديپلماتيك با ايران مي‌تواند رويكرد اوباما را در قبال ايران سخت‌گيرانه كند.

به علاوه، وي به خوبي از وجود این ترديد‌ها درباره خود آگاه است. وقتي صحبت از ايران مي‌شود، به نظر مي‌رسد اسراييل با رييس‌جمهور شدن جان مك‌كين راحت‌تر بود.

بعید است رييس‌جمهور امریکا بتواند يك رويكرد ضد اسراييلي جدي را در سياست‌های‌ خاورميانه‌ای خود اتخاذ كند. حمايت امریکا از اسراييل در دل دولت امریکا ريشه دارد و ما نمي‌توانيم صرفاً اظهارات اوباما را كه بر تعهد خود در قبال اسراييل تأكيد كرده، بی‌اهمیت بشماریم.

مقامات اسراييلي در بيت‌المقدس درباره‌ي اين موضوع جنجال زيادي به راه نينداخته‌اند. ولي ابراز حمايت اوباما به از سرگيري گفت‌وگو با تهران آنها را بسيار نگران و ناراحت كرده است.

نكته قابل تامل آن است كه تا 50 سال پيش در امریکا چنانچه مردي سياهپوست به يك زن سفيد پوست نگاه مي كرد، در نزديك ترين درخت موجود به دار مي آويخته مي شد و مارتين لوتر كينگ بوسيله سفيد پوستان ن‍ژاد پرست كشته مي شد.

لازم به ذكر است كه چند روز پيش نيز تزيپي ليوني نسبت به ابراز تمايل اوباما نسبت به گفتگو با ايران هشدار داده و آن را به نوعي نشان از ضعف امریکا از توقف برنامه هاي هسته اي ايران دانست.