هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 11 مرداد 1389 ساعت 11:33
دوشنبه 11 مرداد 1389 16:03 ساعت
2010-8-2 11:33:44
شناسه خبر : 41101

میثم تولایی

ارگان رسمي جريان اصلاحات براي چندمين بار و در ادامه مانور خبري خود، امروز درباره سخنراني افشاگرانه آيت الله جنتي در خصوص كمك يك ميليارد دلاري آمريكا و دشمنان نظام جمهوري اسلامي به فتنه‌گران، صفحه‌اي از خود را به واكنش اصلاح‌طلبان به اين سخنان اختصاص داده است.

روزنامه شرق در حالي با روتيتر "واكنش اصلاح‌طلبان به اتهام يك ميليارد دلاري" و تيتر خود خواستار "رسيدگي دستگاه قضايي به این مساله" شده است كه جريان اصلاحات را در جايگاه متهم دريافت كننده كمك‌هاي مالي و غيرمالي آمريكا و غرب قرار داده است و اين يعني نوعي پذيرش و قبول فتنه‌گري از سوي اين جريان.

داريوش قنبري، عباس عبدي، حسين موسوي تبريزي و رسول منتجب‌نيا كه در مقام پاسخ‌گويي به اظهارات سخنران مسجد مقدس جمكران در نيمه شعبان برآمده‌اند اين نكته را فراموش كرده اند كه آيت الله جنتي در بيانات خود گفته است: من سندهايي به دست آورده‌ام كه آمريكايي‌ها يك ميليارد دلار از طريق افراد سعودي كه هم‌اكنون عامل آمريكا در كشورهاي منطقه هستند، به سران فتنه دادند و همين سعودي‌ها كه به نمايندگي امريكا صحبت مي‌كردند، گفتند اگر توانستيد نظام را منقرض كنيد تا 50 ميليارد دلار ديگر را هم مي‌دهيم، اما خداوند اين فتنه را به دست بندگان صالحش خاموش كرد.

هر چند روزنامه شرق در ابتداي گزارش خود اين بخش از سخنان دبير شوراي نگهبان را بازنشر کرده است اما اظهارات موسوي تبريزي كه گفته است: "مطمئنا اگر هر كدام از افراد و شخصيت‌هاي اصلاح‌طلب از آمريكا پولي دريافت كرده بودند بارها اسناد آن منتشر شده بود" حكايت از اين دارد كه اصلاحات خود را در جايگاه فتنه‌گري مي‌بيند كه اين‌طور خود را مخاطب بيانات آيت الله جنتي مي بيند.

این رویکرد که از سوی جریان اصلاحات در پیش گرفته شده، یادآور تکیه کلام معروف رئیس مجلس شورای اسلامی است که "ضمیر، مرجع خود را پیدا می‌کند."

واکنش ابتدایی و البته توهین‌آمیز مهدی کروبی به اظهارات آیت‌الله جنتی که خود را در مقام شکایت از وی قرار داده بود، در واقع تایید "جزو سران فتنه" بودن کروبی است؛ مساله‌ای که تاکنون به این صراحت از سوی شیخ اصلاحات پذیرفته نشده بود.

اقدام امروز روزنامه شرق نیز به نظر می‌رسد نوعی اعلام رسمی مبنی بر مخاطب قرار دادن جریان اصلاحات در برابر سخنان دبیر شورای نگهبان است. البته این موضع عجولانه و غیرحرفه‌ای درحالی از سوی این رسانه درپیش گرفته شده که سایر رسانه‌های این طیف سیاسی در ماه‌های اخیر تلاش ویژه‌ای کردند تا خود را جدای از جریان فتنه 88 بنامند تا بلکه فضایی هر چند اندک برای ادامه حیات سیاسی خود داشته باشند.

مخلص کلام، اين خودزني در اردوگاه اصلاحات ما را به ياد يك ضرب‌المثل قديمي مي‌اندازد كه "وقتي كه چوب را بلند مي‌كني گربه دزده حساب كار خودش را مي‌كند."