هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 28 شهريور 1399
ساعت 10:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 4 مرداد 1389 ساعت 15:11
دوشنبه 4 مرداد 1389 19:41 ساعت
2010-7-26 15:11:17
شناسه خبر : 40453
اگر واقعا متن کامل پیام امام در دو قسمت منتشر شده است، چرا در بخش نخست آن به این موضوع اشاره ای نشده است و در مقدمه همان خبر بر انتشار "متن کامل " این پیام تاکید شده است؟مگر غیر از این است که در صورتی که ادعای مسئولین این سایت درست باشد، باید ابتدای آن خبر اشاره می شد.

گروه سياسي: 4 روز پس از آنکه رجانیوز در خبری با عنوان «سانسور مواضع تاریخی امام در سایت مؤسسه حفظ و نشر آثار امام +عکس» از حذف مواضع امام خمینی (ره) پیرامون آقای منتظری و تاکیدات ایشان نسبت به خطرات جریان "روحانی‌نما و مقدس مآب"، "خطر مرجع‌سازی توسط دشمنان انقلاب برای مقابله با انقلاب"، "خطر بازگشت انقلابی نماها و به ظاهر عقلای قوم به پست های کلیدی و سرنوشت ساز نظام"، "خطرات و مضرات لیبرال ها و تأکید امام بر اجازه ندادن به آن‌ها برای بازگشت به امور کشور"، "بدهکار نبودن انقلاب به هیچ یک از احزاب و گروه‌ها"، "تأکید امام بر فقه سنتی و اجتهاد جواهری" و... در متن منتشر شده منشور روحانیت توسط سایت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خبر داد، مدیران این سایت علی‌رغم گذشت قریب به 100 ساعت پس از درج این خبر، با دستپاچگی آشکار اقدام به انتشار جوابیه ای در این رابطه کرده اند که به نظر می رسد بیش از هر چیز به منظور مزاح با رجانیوز و خوانندگان محترم صورت گرفته است. 
 

1. در صفحه نخست این تکذبیه، ضمن تاکید بر «جعل و انتشار دروغ آشکار در سایت رجانیوز نسبت به موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام»، خواسته شده است تا این تکذبیه حداقل به مدت 5 روز در صفحه اصلی سایت درج شود، اما رجانیوز ضمن استقبال از این پیشنهاد اعلام می کند به جهت آنکه "سيه روي شود هر که در او غش باشد"، بیش از 5 روز، جوابيه را در صفحه اصلی سایت جهت مشاهده کاربران قرار خواهد داد. 

 

2. در بخش دیگری از این تکذیبیه آمده است: «پایگاه اطلاع رسانی جماران نه در این ایام – آنگونه که از نوشته سایت رجانیوز تداعی می شود- بلکه 5 ماه قبل در تاریخ 3/12/88 یعنی دقیقا در سالروز پیام تاریخی امام- که غالبا از آن به عنوان پیام منشور روحانیت و یا بعضا به عنوان پیام وحدت و برادری و یا پیام امام به مراجع و حوزه های علمیه یاد می شود- متن کامل این پیام مفصل و 20 صفحه ای را در دو قسمت و با عنوان "منشور روحانیت- یادآوری دیروز برای امروز و فردا" منتشر ساخت. ده صفحه ی نخست بخش اول پیام با کد خبر 13932 و ادامه آن تحت عنوان قسمت دوم با کد خبر 13937 در همان روز بطور دقیق و بدون حذف حتی یک کلمه عینا (و به نقل از صحیفه امام جلد 21 صفحات 273 تا 293) را در سایت خویش منتشر نمود. پایگاه اطلاع رسانی جماران علاوه بر انتشار متن کامل پیام، در دهه اول اسفند سال قبل هشت گفتگوی خبری را در تبیین اهمیت ابعاد این پیام نیز تهیه و منتشر نمود که متن کامل پیام در دو قسمت و گفتگوهای پیرامون آن از همان تاریخ تا به امروز در سرویس آرشیو سایت جماران در دسترس بوده است. بنا براین ادعای سایت رجانیوز مبنی بر سانسور پیام امام و حذف بخش های مهم آن در سایت خبری موسسه جز جعل یک دروغ آشکار و خلاف واقع نمی باشد.» 
 

در همین رابطه چند نکته مهم پیرامون توضیحات این موسسه وجود دارد:
 

برخلاف تاکید نویسندگان این تکذبیه بر انتشار متن کامل منشور روحانیت امام در دو قسمت به ترتیب با کدهای 13932 و 13937، تنها می توان به خبر نخست دسترسی داشت که همان متن سانسور شده و ناقص پیام منشور روحانیت امام است و برخلاف تاکید این موسسه به انتشار قسمت دوم پیام منشور روحانیت، مشخص نیست این خبر در کدام قسمت این سایت قابل انتشار است چرا که کد خبری مورد ادعای این موسسه (13937) نه تنها حاوی قسمت دوم منشور روحانیت نیست، بلکه خبری با عنوان "انتقاد مشاور اوباما از سیاست های آمریکا درباره مسلمانان" را در برابر کاربران قرار می دهد! هم چنین رجانیوز به منظور بررسی دقیق تر احتمال خطا در این رابطه ضمن بررسی کامل آرشیو این سایت در بازه مذکور، کد های خبری دیگر و مشابه را نیز بررسی کرد اما دریغ از وجود خارجی خبر مورد ادعای سایت جماران!

هم چنین در رابطه با زمان انتشار این پیام از سوی این سایت (3 اسفند 88) مشخص نیست، ذکر این موضوع از سوی مدیران سایت جماران به چه منظور است؟ چرا که عکس منتشر شده از خبر مورد اشاره سایت جماران که در خبر قبلی رجانیوز منتشر شد، بر همین نکته صحه می گذارد لکن مسئولین این سایت و  آقای سید حسن مصطفوی باید پاسخ دهند که آیا سانسور مواضع امام در اسفندماه یا مرداد ماه تفاوتی می کند؟ و از همه اسفناکتر آنکه این خبر شرم آور تنها بعد از دوهفته از نامه سید حسن مصطفوی خطاب به رییس رسانه ملی منتشر شد که طی آن وی از پخش مستند شاخص انتقاد کرد و آن را "غير صادقانه و تحريف‌آميز" خواند و با استناد به برخی "شنیده‌ها"ی خود، پخش این مستند را در راستای تخریب چهره امام(ره) دانست! 
 

3. در بخش دیگری از این تکذبیه آمده است: «سایت رجانیوز در ادامه خبر جعلی خویش، مطالبی از پیام امام در منشور روحانیت را با عنوان "بررسی بخشهای مختلف سانسور شده منشور روحانیت امام (ره) توسط سایت مذکور" در 8 بند- همراه با توضیحات و تیترهای انتخبای خود- آورده است. همانگونه که توضیح داده شد ادعای حذف این مطالب از پیام امام در سایت خبری موسسه از اساس کذب می باشد و نه تنها این مطالب بلکه تمامی پیام منشور روحانیت امام از بسم ا... آن گرفته تا پایان پیام و ذکر تاریخ و امضا و منبع آن با تیتر "منشور روحانیت" بطور دقیق و کامل در دو قسمت اول و دوم در سایت پایگاه اطلاع رسانی جماران منتشر شده است. جالب آنکه سایت رجانیوز قبل از بیان 7 بند گزینشی از پبام امام نوشته است: "رجانیوز در راستای حفظ و نشر آثار و اندیشه های امام خمینی (ره) اقدام به انتشار کامل و بدون سانسور متن پیام منشور روحانیت می‌کند." اما آنچه که در ادامه آورده است بخش اندکی از پیام امام (حدود یک پنجم پیام) آن هم به صورت تقطیع شده می باشد! طالبان حق و حقیقت با مراجعه به هر دو پایگاه اطلاع رسانی جماران و رجانیوز می توانند میزان صداقت در اطلاع رسانی و ادعاها را محک بزنند.» 
 

اما به نظر می رسد جالب ترین قسمت تکذبیه مذکور از سوی سایت جماران همین قسمت باشد چرا که مسئولین این سایت علی‌رغم استفاده هر روزه از رایانه و اینترنت، هم چنان به امکانات جانبی سایت ها پی نبرده اند و علیرغم مطالعه خط به خط خبر رجانیوز در رابطه با سانسور مواضع امام، بر روی لینک «انتشار کامل و بدون سانسور متن پیام منشور روحانیت» در همان خبر کلیک نکرده اند! تا متن کامل و سانسور نشده منشور روحانیت امام (ره) را مطالعه کنند. هم چنین طبق ادعای مسئولین این سایت در تکذبیه ارسال شده، رجانیوز به طور جداگانه به بررسی قسمت های سانسور شده مواضع امام در منشور روحانیت توسط این سایت پرداخته که متاسفانه مسئولین این سایت حداقل دقت را نیز به هنگام مطالعه این خبر نداشته اند و این 7 قسمت مذکور را معادل متن کامل منشور روحانیت دانسته اند! که تمامی این خبط ها از سوی نویسندگان این تکذیبیه بیش از پیش نشان می دهد هدف از انتشار این تکذیبیه از سوی سایت جماران، مزاح با رجانیوز و خوانندگان محترم می باشد. 
 

4. در بخش نهایی تکذبیه مورد اشاره آمده است: «تنها توجیهی که ممکن است گردانندگان سایت رجانیوز در رابطه با تنظیم این خبر خلاف واقع که علاوه بر کذب بودن، متضمن افترای "تحریف و سانسور مواضع امام" مطرح می کنند این است که گفته شود نویسنده رجانیوز در بخش آرشیو سایت جماران فقط قسمت اول منشور روحانیت را دیده است و قسمت دوم را ملاحظه نکرده و نه عمدا بلکه به گمان اینکه مطالب بسیار مهم پیام امام که اتفاقا در قسمت دوم آن قرار دارد، در پایگاه مذکور حذف شده است اقدام به قلمفرسایی علیه موسسه و سایت جماران نموده است- که البته این توجیه حتی در صورت صحت نیز خود عذر بدتر از گناه است که چگونه بدون اندک تحقیقی که با صرف چند دقیقه در آرشیو سایت جماران قابل دستیابی است و صرفا بر اساس یک توهم خلاف واقع و شتابزده، تنها مرجع قانونی و منصوب شده از سوی حضرت امام را متهم به تحریف و سانسور پیام امام می کند!- در صورت صحت گمانه فوق با توجه به توضیحاتی که داده شد و با عنایت به اینکه دروغ در لسان قرآن کریم و سنت نبی خاتم (ص) و ائمه اطهار (ع) از گناهان بسیار بزرگ می باشد تا جایی که پیامبر اکرم (ص) دروغ را بابی از ابواب نفاق برشمرده اند و امام عسکری (ع) دروغ را کلید خانه تمام پلیدی ها نامیده اند، انتظار آن است که مسئولین سایت رجانیوز برای جبران بخشی از آثار مخرب این خبر کذب و اتهام ناروایی که بر اساس آن نسبت به یک نهاد معتبر و خدمتگزار وارد ساخته اند، چاره اندیشی نموده و اذهان فراوانی را که از رهگذر درج این نوشته متضمن افترا و خلاف واقع مشوش نموده اند متوجه حقیقت سازند. "النجاه فی الصدق"» 
 

در پایان بار دیگر باید اظهار داشت مشخص نیست تاکیدات چندباره سایت جماران مبنی بر انتشار متن کامل منشور روحانیت در 2 بخش چیست؟ آیا براستی مسئولین این سایت بر ادعای کذب مورد تاکید چندباره خود واقف هستند؟ و یا باید گفت تفاوت متن قسمت دوم منشور روحانیت امام (ره) را با خبر نامربوط "انتقاد مشاور اوباما از سیاست های آمریکا درباره مسلمانان" نمی دانند؟!

قسمت دوم منشور روحانیت امام در کدام قسمت سایت جماران درج شده است که تنها مسئولین این سایت به آن دسترسی دارند و با ساعت ها جستجو در آرشیو این سایت نمی توان به آن دست یافت؟ و چگونه است که اگر حقیقتا متن کامل پیام امام در دو قسمت منتشر شده است، در بخش نخست آن به این موضوع اشاره ای نشده است و در مقدمه همان خبر بر انتشار "متن کامل " این پیام تاکید شده است؟ مگر غیر از این است که در صورتی که ادعای مسئولین این سایت درست باشد باید ابتدای آن خبر اشاره می شد که "بخش اول" پیام منتشر می شود و تاکیدی بر انتشار " متن کامل" صورت نمی گرفت؟

اما فارغ از تمامی اتهامات سایت جماران به اين سايت، رجانیوز خود را ملزم می داند تا به افشای اقدام غیر اخلاقی دیگری از این سایت بپردازد که نه با موازین شرعی ونه با هیچ یک از موازین اخلاقی و قانونی تطابقی ندارد.

مسئولین این سایت که از سانسور مواضع تاریخی امام (ره) هیچ ابایی ندارند، نه تنها در تکذبیه ارسال شده نیز اشتباه خود را نپذیرفته اند و با ادعاهای عجیب خود سعی در لاپوشانی این اقدام را داشته اند، بلکه در اقدامی غیر اخلاقی و زشت، با تغییر در آخرین قسمت متن سانسور شده مواضع امام (ره)، با اضافه نمودن منبع این پیام به صورت (منبع: صحیفه امام، ج‏21، ص: 273تا 284) خواسته اند تا چنین وانمود کنند که در این خبر به انتشار بخش نخست این پیام که از صفحه 273 الی 284 را شامل می شود بسنده کرده اند و ما بقی آن را از صفحه 284 الی 293 در بخش دیگری منتشر نموده اند، در حالی که نه تنها این اتفاق در عمل بوقوع نپیوسته است بلکه این تغییر ظرف چند روز گذشته در ذیل خبر مورد اشاره صورت گرفته و به همین منظور رجانیوز تصویری را که در این زمینه از اصل خبر گذشته را ذخیره کرده است، جهت اطلاع عموم منتشر می سازد. 
 

صفحه سايت جماران قبل از تغيير

صفحه سايت جماران بعد از تغيير

در پایان، رجانیوز اقدام عجولانه، وغیراخلاقی مسئولین این سایت را در توجیه اقدام خیانت بار خود در راستای حذف مواضه تاریخی ثبت شده امام(ره) را نه تنها عجیب نمی‌داند بلکه آن را اقدامی قابل پیش‌بینی ارزیابی می کند چرا که افرادی که نسبت به مواضع تاریخی امام راحل احساس مسئولیت نکرده و از سانسور مهم ترین قسمت های آن ابایی ندارند و متقابلا خود را نیز نماد صداقت، اعتبار، خدمتگزاری و پیروی از خط امام می دانند! طبیعی است که در برابر اشتباهات خیانت بار و فاحش خود دست به دروغ پراکنی و اقدامات غیر اخلاقی بزنند چرا که بهترین مصداق از حدیث نبوی (ص) می باشند که فرمود: «دروغ بابی از ابواب نفاق است.»