هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1396
ساعت 03:56
به روز شده در :

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 3 مرداد 1389 ساعت 23:31 2010-7-25 23:31:18
شناسه خبر : 40398

مطرح شدن وجود نیترات در آب برخی از مناطق شهر تهران از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و غیراستاندارد بودن آب‌های معدنی تولیدی، هفته گذشته محور اصلی خبری رسانه های مختلف گروهی شد.

به گزارش ایرنا، این موضوع زمانی مورد توجه رسانه ها قرار گرفت که وزارت بهداشت با اعلام بالا بودن میزان نیترات در آب برخی از مناطق تهران کیفیت آب بزرگ ترین کلانشهر کشور را زیر سئوال برد اما واکاوی این مساله ما را به موضوعی می‌رساند که به هفته قبل از آن برمی‌گردد.

طی دو تا سه هفته گذشته گزارش ارزیابی کیفی آب‌های معدنی (براساس پارامترهای شیمیایی) که یک گزارش درون سازمانی بود از طریق ایمیل بطور متوالی در سراسر کشور منتشر شد که خبرنگاران رسانه‌ها نیز از آن بی‌نصیب نماندند.

براساس این گزارش که یک نسخه از آن نیز برای خبرنگار ایرنا ارسال شده است، عمده آب های معدنی تولیدی کشور توسط کارشناسان بهداشتی و پزشکی شرکت ملی حفاری و شرکت خدمات رفاهی نفت مورد ارزیابی قرار گرفته است.

براساس صورتجلسه منتشر شده از این جلسه بعد از انجام آزمایش‌ پارامترهای شیمیایی سه‌گانه برای تعیین درجه سختی(TH)، کل ذرات معلق (TDS) و هدایت الکتریکی(EC) از نمونه‌های آب معدنی موجود که توسط کارشناسان مربوطه و بوسیله دستگاه‌های اندازه‌گیری شاخص‌های یادشده انجام شد، نتایج آزمایش‌ها نشان داد که از مجموع 21 نمونه مختلف آب معدنی در کشور فقط 9 نمونه مورد تائید است و 12 مورد دیگر به دلیل داشتن درجه سختی، ذرات معلق و هدایت الکتریکی بالا، تائید نشدند.

در پایان این صورتجلسه که در 18 خردادماه امسال در سالن کنفرانس ساختمان شماره یک شرکت خدمات رفاهی نفت برگزار شده، تاکید شده بود که تا اطلاع ثانوی واحدهای اجرای این شرکت و همچنین پیمانکاران مربوطه نیازهای خود را فقط از نمونه‌های تائید شده تامین کنند.

از کاهش فروش تا افزایش شیفت کاری
براساس این گزارش تولیدکنندگان آب‌های معدنی که نام آنها در فهرست آبهای غیر استاندارد قرار گرفته بود در دو تا سه هفته‌ای که این گزارش بطور گسترده در سایت‌های خبری و غیرخبری کشور منتشر شد، بشدت به این مساله واکنش نشان دادند.
نکته مهم در این گزارش کیفیت نامطلوب آب‌های معدنی چند برند معروف است که کمتر کسی انتظار داشت این برندها از استاندارد و کیفیت مناسبی برخوردار نباشند.
با توجه به اهمیت موضوع و خارج از اینکه ارزیابی انجام شده درباره کیفیت و استاندارد آب های معدنی مطابق با استانداردهای دقیق بوده یا نه، مردم نیز همسو با جامعه رسانه‌ای کشور به این مساله واکنش نشان داده و از خرید آب‌های معدنی غیراستاندارد معرفی شده در این فهرست خودداری کردند.
در حالی که خبر غیراستاندارد بودن بسیاری از آب‌های معدنی بطور گسترده رسانه‌‌ای شده بود انتشار یکباره خبر وجود نیترات در آب تهران، موضوع استاندارد و بی کیفیت بودن آب‌های معدنی را به حاشیه برد و تقاضا برای آب معدنی در تهران افزایش یافت.
این افزایش تقاضا که تاکنون سابقه نداشته سبب شد تا حد زیادی قیمت این محصول در بازار افزایش یابد. برای نمونه قیمت هر بطری 5/1 لیتری آب معدنی در بسیاری از فروشگاه ‌های تهران به بیش از 400 تومان افزایش یافت که این امر برای آب معدنی‌های خنک به 600 تومان هم رسید.
بعد از این مساله تولیدکنندگان آب معدنی مباحث مربوط به کیفیت نامرغوب تولیدات خود را به فراموشی سپردند چرا که تقاضا برای آب معدنی چنان افزایش یافت که برخی از شرکت‌ های تولیدکننده آب معدنی برای دور نماندن از رقبا، میزان تولید خود را با اضافه کردن شیفت‌ های کاری تا چند برابر افزایش دادند. مساله‌ای که برای خود آنها نیز با توجه به فضای رسانه‌ای که درباره غیراستاندارد بودن 60 درصد آب‌های معدنی تولید در کشور مطرح شد، غیرمنتظره بود و البته شائبه رسانه‌ای شدن کیفیت آب تهران از سوی این تولیدکنندگان آب معدنی را دو چندان کرد.

در تولید آب‌های معدنی نظارت کافی نیست
با مطرح شدن موضوع کیفیت نامطلوب آب‌های معدنی، مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران درباره آلودگی برخی از بطری‌های آب معدنی عرضه شده و مساله‌ نظارت بر آن‌ها، گفت: دقیقا معلوم نیست که برخی از این بطری‌های آب معدنی در خانه تولید می‌شوند یا کارخانه و با توجه به اینکه برچسب استاندارد مشخصی برای آنها وجود ندارد، تشخیص آن‌ها بسیار مشکل است.
"محمد پرورش" افزود: متاسفانه در بحث نظارت بر تولید بطری‌های آب معدنی،‌ نظارت کافی وجود ندارد و کار بسیار سخت شده درعین حال بهتر است در مورد این مساله یک مرجع پاسخگو وجود داشته باشد.
وزیر بهداشت نیز در آخرین اظهار نظر در این‌باره اعلام کرد "در دستوری که برای بررسی آب تهران داده شده است، اعلام کردیم که آب‌های معدنی هم بررسی شوند زیرا گزارش‌هایی دراین زمینه به ما رسیده و پس از ارایه گزارش نهایی مشخص می شود که مشکلات آب معدنی های تولیدی تا چه میزان است."

سوء برداشت از توصیه‌ بهداشتی وزیر
با وجودی که ماجرای آلودگی آب شرب تهران در سال‌های گذشته نیز در برخی مواقع از سوی رسانه‌های گروهی مورد توجه قرار گرفته بود اما تایید این امر از سوی وزیر بهداشت سبب شد که این امر بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. 27 تیرماه امسال "مرضیه وحید دستجردی" در برابر پرسش خبرنگاران در این خصوص تایید کرد که میزان نیترات موجود در آب برخی مناطق تهران بالاتر از حد مجاز است هرچند که این میزان نگران کننده نیست زیرا وزارت نیرو در جهت رقیق کردن این آب‌ها، اقداماتی را در دست اجرا دارد. با توجه به این مساله وی تاکید کرد که کودکان و مادران باردار از آب معدنی استفاده کنند.
این اظهارات در کنار توصیه‌های وزیر بهداشت واکنش وزارت نیرو را به همراه داشت.
مجید نامجو با بیان اینکه میزان نیترات موجود در آب تهران کنترل شده است، تصریح کرد که تاکنون گزارشی مبنی بر خارج از استاندارد بودن نیترات آب تهران اعلام نشده است و اگر نیترات آب چاهی بالاتر از استانداردها باشد، آن چاه از مدار تامین آب خارج می‌شود یا آب آن با آب چاه دیگری که سالم است ترکیب شده تا در نهایت معیارهای آب شرب آشامیدنی در محدوده مجاز قرار گیرد.
در عین حال مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران ضمن تکذیب هرگونه آلودگی آب تهران، اخبار مربوط به آلودگی آن و میزان بالای نیترات موجود در آب برخی مناطق تهران را بی‌اساس خواند.
وی در‌این باره به خارج شدن استفاده از چاه‌های جنوب تهران برای همیشه با اجرایی شدن طرح انتقال آب سد ماملو به تهران در 22 ماه آینده اشاره کرده بود.
با کشیده شدن مساله کیفیت و استاندارد آب تهران به کمیسیون بهداشت مجلس، این کمیسیون با حضور مسوولان وزارت نیرو در حوزه آب و مسوولان وزارت بهداشت موضوع آلودگی آب تهران را بررسی کردند.
"حسن تامینی" عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص نتایج این جلسه گفت: براساس توضیحات مسئولان وزارتخانه‌های نیرو و بهداشت، کمیسیون بهداشت مجلس به این نتیجه رسید که آب شهر تهران به جز در یک منطقه از جنوب تهران یعنی یافت‌آباد سالم است.
از سوی دیگر با توجه به اینکه نیترات در آب منطقه یافت ‌آباد بالا است قرار شد گروهی از نمایندگان مجلس و مسئولانی از وزارتخانه های نیرو و بهداشت تشکیل شود تا به بررسی مجدد آب شهر تهران بویژه منطقه یافت ‌آباد بپردازد. از این رو قرار شد تا اطلاع ثانوی برای شهروندان آن منطقه آب معدنی بصورت رایگان توزیع شود و وزارت نیرو موظف شد که طی یک هفته مشکل آب این منطقه را حل کند.
استاندار تهران هم در کارگروه بهداشت آب استان تهران که با حضور مسئولان مرتبط با آب تهران برگزار شد، تاکید کرد: آب تهران به هیچ وجه آلوده نیست و تنها در بخش‌هایی از مناطق شهر تهران باید آب با توجه به توصیه‌های وزیر بهداشت استفاده شود.
"مرتضی تمدن" با صراحت تاکید کرد که آب تهران آلوده نیست و برخی اظهارات در مورد آلوده بودن بخشی از آب شبکه‌ تهران و غیراستاندارد بودن آن و یا سفید و سیاه کردن برخی از مناطق و سایر تفسیر و تحلیل‌های برخی از رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها کاملا غیرمسئولانه و نادرست است.
وی تاکید کرد که 90 درصد شبکه‌ آب شرب تهران سالم و بهداشتی است و در حدود 10 درصد مابقی آن نیز که میزان نیترات آن تا حدودی افزایش یافته، استفاده‌ آن تنها برای زنان باردار و کودکان تا سه ماهه توصیه نمی‌شود.
استاندار تهران با اعلام اینکه میزان نیترات موجود در آب بخشی از شبکه‌ آب تهران تا 50 نیز رسیده است، گفت: طبق استانداردهای بین‌المللی چنانچه میزان نیترات موجود در آب تا 100هم افزایش یابد اگرمشکل میکروبی در آب وجود نداشته باشد، هیچ اشکالی برای شهروندان بوجود نمی‌آید.

96 درصد آب تهران سالم است
به گفته مسئولان وزارت بهداشت، اگر غلظت نیترات آب تهران بالاتر از حد استاندارد باشد اما میزان نیترات با آلودگی میکروبی همراه نباشد، هیچ خطری برای مصرف مردم از جمله کودکان ندارد.
براساس آخرین گزارش‌های وزارت بهداشت هم اکنون 96 درصد نمونه‌های میکروبی آب تهران سلامت آن را نشان می‌دهد و براین اساس اگر بیش از 95 درصد نمونه‌ها سلامت میکروبی آب را نشان دهند، این آب از نظر کیفیت میکروبی سالم است.
همچنین شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درباره کیفیت آب تهران اعلام کرد،‌ غلظت طبیعی نیترات در آب‌های زیرزمینی و تحت شرایط هوازی بسته به نوع خاک و موقعیت زمین ‌شناسی معمولا کمتر از 10 میلی‌گرم بر لیتر است. با این حال آب‌های زیرزمینی می‌توانند در اثر فعالیت کشاورزی ناشی از بکارگیری کودهای شیمایی و اکسیداسیون فاضلاب انسانی و فضولات حیوانی با نیترات آلوده شوند بویژه در چاه‌های کم عمق و غلظت آن از مقدار استاندارد سازمان جهانی بهداشت که 50 میلی‌گرم بر لیتر است، تجاوز کند.

دلایل توصیه وزیر بهداشت به کودکان و مادران باردار
با وجود اینکه تاکید شده آب شرب تهران مشکلی برای مصرف ندارد اما بررسی سخنان وزیر بهداشت درباره مصرف آب معدنی برای کودکان و مادران باردار از سوی سرپرست گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی تهران حاکی از آن است که نیترات و نیتریت موجود در آب براثر ترکیب با آمین موجود در بدن به عامل سرطان زای نیتروزآمین تبدیل می‌شود.
به گفته دکتر برنا، نیترات موجود در هوا و آب، خطر بروز سرطان‌ها بویژه سرطان دستگاه اعصاب مرکزی (CNS) را در کودکان و بالغین افزایش می‌دهد، ‌ضمن آنکه بالا رفتن نیترات مصرفی در مادران باردار خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد.
براساس گزارش‌های اعلام شده نوزادان زیر 6 ماه که از شیرخشک تغذیه می‌کنند تنها گروه جمعیتی هستند که دریافت نیترات بیش از حد می‌تواند خطر یک نوع بیماری به نام "متهموگلوبینا" را در این گروه ایجاد کند اما سایر گرو‌ه‌های جمعیتی حتی نوزادانی که از شیر مادر استفاده می‌کنند در معرض خطر این بیماری قرار ندارند.
سازمان بهداشت جهانی نیز در این رابطه اعلام کرده که افزایش نیترات در بدن افراد بزرگسال به صورت تصادفی و یا مصرف آب شرب آلوده باعث ابتلا به بیماری methaemoglobinaemia می‌شود.
همچنین درصورت افزایش وجود نیترات بین چهار تا 50 گرم در بدن فرد احتمال مرگ را در پی دارد، در حالی که وجود این مقدار نیترات معادل 67 تا 833 میلی گرم در هر کیلوگرم وزن بدن انسان است. از سوی دیگر بسیاری از موارد مرگ و میر در بین گروه‌های خاص پرخطر است که در آنها خاصیت اسیدیته معده کاهش یافته است.
در عین حال آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت درباره آب‌های آشامیدنی که در سال 2008 میلادی منتشر شد، حاکی از آن است که به شرط سلامتی آب مقادیر نیترات بین 50 تا 100 میلی‌گرم در لیتر برای نوزادان شیرخواری که از شیرخشک استفاده می‌کنند، قابل استفاده است. طبق اعلام موسسه بین‌المللی سرطان شناسی (IARC)،‌ نیترات جزء مواد سرطان‌زا نیست.

نیترات در آب تهران
براساس آزمایش‌های انجام شده توسط شرکت آب و فاضلاب شهر تهران که به تائید وزارت بهداشت نیز رسیده است، هم اکنون درصد ناچیز نمونه‌های اخذ شده در معدود نقاط شهر تهران دارای مقادیر نیترات بالاتر از 50 میلی‌گرم در لیتر هستند که در هیچ موردی به 100 میلی‌گرم در لیتر نمی‌رسد.
سایر عوامل کیفی آب از جمله سموم شیمیایی، فلزات سنگین و محصولات جانبی حاصل از کلرزنی بصورت مستمر توسط آزمایشگاه شرکت آب و فاضلاب شهر تهران و وزارت بهداشت کنترل می‌شود و تاکنون هیچ موردی از آلودگی به عوامل یادشده مشاهده نشده است.
 

  

 

 

 

دروپال طراحی سایت