هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 مهر 1400
ساعت 17:13
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 18 تير 1389 ساعت 16:04
جمعه 18 تير 1389 20:34 ساعت
2010-7-9 16:04:33
شناسه خبر : 38923
این جاسوسان روسی که با لباس جین و تی‌شرت به دادگاه آورده شدند، هیچ‌گونه اطلاعاتی از اینکه چه نوع اطلاعاتی را برای روسیه جاسوسی می کردند، در اختیار دادگاه قرار ندادند. یکی دیگر ازاین افراد گفته است که دولت روسیه ماهیانه 2000 دلار بابت هزینه های ماهیانه به او و همسرش پرداخت می‌کرده است.

اگرچه روابط حسنه و بی‎نظیر اوباما- مدودوف تا قبل از روی کار آمدن دولت اوباما در روابط دو کشور سابقه ندارد اما نیروهای "بی پارتین" امریکایی که قصد داشتند با مداخله در این روابط، شرایط را با ماجرای جاسوسی اتباع روسیه در امریکا برهم بزنند، ظاهراً با اقدام متقابل اوباما مواجه شده و در یک اقدام ضرب الاجلی امریکا و روسیه به بزرگ‌ترین مبادله جاسوسي امریکا و روسیه در طی پنج دهه گذشته اقدام كردند.

به گزارش رجانيوز، در نتيجه اين تبادل كه امروز در وین بدون محاکمه! جاسوسان روسی در امریکا و پی بردن به نیات آنها از جاسوسی و همچنین آشکار کردن سرنخ‌های ماجرا انجام شد، امریکا و روسیه 14 جاسوس را مبادله کردند.

یک فروند بوئینگ 767 از نیویورک، 10 جاسوس روسی را صبح امروز به وین انتقال داد و در مقابل چهار جاسوس امریکایی توسط یک هواپیمای اضطراری نخست وزیری روسیه به فرودگاه وین وارد شدند.

همچنین امریکا در این مبادله جاسوسي، آزادی دسترسی به دو کلنل ارتش روسیه که در زمان روسیه پیشین جزء افسران ارشد اطلاعاتی آن کشور بوده و بعد از فروپاشی روسیه اطلاعاتی در مورد دو جاسوس دست نیافتنی و بسیار خطرناک روسیه در غرب را به امریکايی‌ها داده بودند، به‌دست آوردند.

کلنل آلکساندر ژاپوروفسکی اطلاعاتی به امریکايی‌ها داده است که این اطلاعات منجر به دستگیری "رابرت هانسن" و "آدریچ آمیز" دو جاسوس روسی که از افراد کلیدی روسیه محسوب می شدند، داده است.

جاسوسان روسی که هفته گذشته توسط اف-بی-ای دستگیر شدند، عمدتاً اشخاصی بودند که به‌مانند شهروند امریکایی با نام و مشخصات جعلی و تقلبی و کدهای خاص و سیستم‌های رادیویی سری و مدارک پاسپورت جعلی در امریکا زندگی می کردند.

یکی از آنها برای یک شرکت حسابرسی، دیگری برای دفتر معاملات املاک كار مي‌كرد و فرد دیگر یک ستون نویس روزنامه اسپانیایی بود.

در همین حال ديميتري مدودوف نیز دستور عفو چهار زندانی را که به جرم جاسوسی در روسیه دستگیر شده بودند، به قوه قضائیه این کشور صادر كرد.

ولادیمیر گوریوف یکی از جاسوسان روسی می گوید که از اواسط دهه 1990 تاکنون در امریکا تحت یک نام جعلی زندگی کرده و مستقیماً از فدراسیون روسیه دستور می‌گرفته است. وي می گوید که می دانم اعمالی که انجام دادم غیرقانونی بوده است.

اما این جاسوسان روسی که با لباس جین و تی‌شرت به دادگاه آورده شدند، هیچ‌گونه اطلاعاتی از اینکه چه نوع اطلاعاتی را برای روسیه جاسوسی می کردند، در اختیار دادگاه قرار ندادند. یکی دیگر ازاین افراد گفته است که دولت روسیه ماهیانه 2000 دلار بابت هزینه های ماهیانه به او و همسرش پرداخت می کرده است.

در طی مدت زندانی بودن یک هفته‌ای افراد روسی در امریکا، مقامات رسمی روسیه با آنها ملاقات داشته اند و به آنها اطمینان داده بودند که هیچ‌گونه مشکلی بابت مجازات قضایی در امریکا نخواهند داشت.