هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 15 تير 1389 ساعت 13:04
سه شنبه 15 تير 1389 17:34 ساعت
2010-7-6 13:04:39
شناسه خبر : 38736
حرمت امامزاده با متولی است. اگر مایلیم مجلس آنچنان که امام فرمود در راس امور باشد که باید باشد حدود خویش را بشناسیم و در همه اقدامات خویش به عنوان نماینده مردم خواست و مقدسات اکثریت مردم، که در راس همه آنها ولایت فقیه است را مد نظر داشته باشیم.

دکتر مهدی کوچک زاده نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی با اشاره به رای دو هفته پیش نمایندگان به مصوبه‌ای به نفع دانشگاه آزاد، و اعتراض صورت گرفته به نمایندگان از سوی دانشجویان تشکل‌های دانشجویی از نحوه برخورد نمایندگان و رئیس مجلس با دانشجویان معترض انتقاد کرده و با اشاره به برخی از فرمایشات حضرت امام(ره) چایگاه مجلس را وکالت مردم و نه ولایت بر مردم دانست.

به گزارش رجانیوز، این نوشته را در ادامه می‌خوانید:

دوهفته قبل با کمال تاسف لابی گری های وسیع و همیشگی وابستگان به دانشگاه آزاد اعم از مسئولان غیر نماینده این دانشکاه مثل خود آقای جاسبی و زارع و یا نمایندگان هوادار و وابسته به  این دانشگاه مثل آقای عباسپور و نورا و... از یک‌سو و عدم رعایت دقیق آیین نامه داخلی مجلس در مورد در دستور کار قرار دادن عجولانه طرح (حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیردولتی) از سوی دیگر، موجب گردید تا جنبه های غیر قانونی و غیر منطبق با نظر امام(ره)  و رهبری معظم انقلاب در این طرح  از دید اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه مخفی بماند و همراهی عملی آقای لاریجانی علیرغم تایید مغایرت این طرح با قانون اساسی (از آن جهت که خلاف نظر رهبری است)، از سوی وی موجب شود تا این طرح آشکارا خلاف قانون و شرع با اکثریتی شکننده به تصویب مجلس برسد. خوشبختانه این مسئله (مغایرت محتوای طرح با نظرات امام و رهبری و به تبع آن مغایرت با قانون اساسی) به سرعت برای جمع قابل توجهی از نمایندگان رای دهنده به آن روشن و از موضع خود برگشته و اعلام آمادگی برای جبران آثار رأی پیشین خود را نمودند.

وضوح مغایرت این طرح با موازین شرعی و قانونی در حدی بود که بسیاری از نمایندگان آن‌را آسیب زننده به حیثیت و آبروی مجلس دانسته و به آن معترض بودند، برای مثال احمد توکلی فردای تصویب این طرح در مجلس طی تذکری خطاب به رئیس مجلس، که با عدم توجه دقیق به آیین نامه موجبات طرح آن را بر خلاف قانون فراهم آورده بود، می گوید: "اتفاقي كه روز گذشته پيش آمد بسيار نامناسب بود و به آبروي مجلس لطمه زد."  توكلي با طرح اين سوال كه چرا از دانشگاه آزاد در مجلس هشتم در اين حد طرفداري مي‌شود؟ در عين حال به نامه‌ي با حدود 240 امضا در تاييد رييس دانشگاه آزاد در مجلس اشاره كرد و گفت: اين نامه اصلا براي مجلس خوب نبود و قوه‌ي مقننه را به نوعي متهم كرد. در موضوع اخير نيز اين سوال مطرح است كه علي‌رغم نظر مقام معظم رهبري در اين موضوع كه مجلس نبايد در مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي ورود كند؛ چرا نمايندگان به اين اخطار راي ندادند؟

همین شفافیت و وضوح مطلب  موجب شد تا اعتراض گسترده ای در میان مردم و از جمله دانشگاهیان کشور به این مصوبه خلاف شرع و قانون شکل بگیرد و گوشه کوچکی از آن توسط نمایندگان تشکلهای دانشجویی در روز بعد به عنوان اعتراض به تصویب طرحی که تعارض آن با شرع و قانون واضح است در مقابل مجلس ظهور و بروز یابد.

با کمال تاسف رئیس مجلس به جای توجه به اصل و محتوای قضیه و اعتراضی که در مقابل مجلس صورت گرفت، با نگاهی انحرافی ضمن توهین و بی احترامی به دانشجویان، معترضین به خودش و برخی نمایندگان که مصلحت و خواست مسئولین دانشگاه آزاد را بر منافع و خواست اکثریت ملت ترجیح می دهند را  معترض به مجلس نامید و ضمن تهدید معترضان خواستار برخورد و تعقیب قضایی آنها شد!

خوشبختانه تشخیص شورای نگهبان مبنی بر مغایرت طرح مذکور با قانون اساسی و شرع نشان داد اعتراض متدینین دانشگاهی  برخلاف آنچه آقای لاریجانی تلاش در تصویر آن داشت بسیار بجا و به موقع بوده است و حاکی از بیداری و آمادگی دانشجویان متدین می باشد.

در پایان برای زدودن این تصور و توهم باطل که نمایندگان و وکلای مردم دارای دامنه اختیارات نامحدود بوده و حق پیشنهاد و تصویب هر طرحی حتی اگر مغایرت با خواست عمومی مردم داشته باشد را دارند، فرازی از فرمایشات حضرت امام روحی فداه را که خطاب به نمایندگان مجلس خبرگان ایراد شده عرضه می دارم و همه دلسوزان و همکاران خودم در مجلس شورای اسلامی را به تامل در آن فرا می خوانم و تاکید می نمایم که حرمت امامزاده با متولی است. اگر مایلیم مجلس آنچنان که امام فرمود در راس امور باشد که باید باشد حدود خویش را بشناسیم و در همه اقدامات خویش به عنوان نماینده مردم خواست و مقدسات اکثریت مردم، که در راس همه آنها ولایت فقیه است را مد نظر داشته باشیم.

امام خمینی:
نمايندگان مجلس، وكيل مردمند نه ولى آنها.
من سفارش مى‏كنم به آنهايى كه خداى نخواسته يك آرايى دارند بر خلاف مسير ملت، من سفارش مى‏كنم به آنها، كه طرحشان را و آرايشان را بگذارند براى يك وقت ديگرى و يك وقتهاى ديگرى اين كارها را بكنند، حالا وقت اين نيست كه آرائى كه خلاف مسير ملت است اظهار بكنند و حيثيت خودشان را در بين ملت از بين ببرند. من ميل ندارم حيثيت آقايان از بين برود در بين ملت. اگر در اين مجلس يك چيزهايى و يك حرفهايى زده بشود كه برخلاف مسير ملت است، اينها وجاهت خودشان را از بين‏ ملت مى‏برند و خداى نخواسته بعدها برايشان خيلى نفع ندارد ..

همان مسيرى كه ملت داشتند، همين چيزى كه اگر مى‏خواهيد مطابق با ميل خودتان دمكراسى عمل بكنيد، دمكراسى اين است كه آراء اكثريت، و آن هم اين طور اكثريت، معتبر است؛ اكثريت هر چه گفتند آراى ايشان معتبر است ولو به خلاف، به ضرر خودشان باشد. شما ولىّ آنها نيستيد كه بگوييد كه اين به ضرر شماست ما نمى‏خواهيم بكنيم. شما وكيل آنها هستيد؛ ولىّ آنها نيستيد. بر طبق آن طورى كه خود ملت مسيرش هست ..

شما هم خواهش مى‏كنم از اشخاصى كه ممكن است يك وقتى يك چيزى را طرح بكنند كه اين طرح برخلاف مسير ملت است، طرحش نكنند از اوّل، لازم نيست، طرح هر مطلبى لازم نيست. لازم نيست هر مطلب صحيحى را اينجا گفتن. شما آن مسائلى كه مربوط به وكالتتان هست و آن مسيرى كه ملت ما دارد، روى آن مسير راه را برويد، ولو عقيده‏تان اين است كه اين مسيرى كه ملت رفته خلاف صلاحش است. خوب، باشد. ملت مى‏خواهد اين طور بكند، به ما و شما چه كار دارد؟ خلاف صلاحش را مى‏خواهد. ملت رأى داده؛ رأيى كه داده متَّبع است ..

در همه دنيا رأى اكثريت، آن هم يك همچو اكثريتى، آن هم يك فرياد چند ماهه و چند ساله ملت، آن هم اين مصيبتهايى كه ملت ما در راه اين مقصد كشيده‏اند، انصاف نيست كه حالا شما بياييد يك مطلبى بگوييد كه برخلاف مسير است. يعنى انصاف نيست، كه نمى‏شود هم، پيش نمى‏رود. اگر چنانچه يك چيزى هم گفته بشود، پيش نمى رود؛ براى اينكه اولًا مخالف با وضع وكالت شما هست و شما وكيل نيستيد از طرف ملت براى هر چيزى. و ثانياً بر خلاف مصلحت مملكت است، برخلاف مصلحت ملت است؛ برخلاف مصلحت خود آقايان است ..   

صحيفه امام، جلد ‏9