هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 7 آبان 1399
ساعت 23:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 تير 1389 ساعت 14:27
شنبه 12 تير 1389 18:57 ساعت
2010-7-3 14:27:03
شناسه خبر : 38474
سخنگوی شورای نگهبان در این گفتگواعلام کرد که شورای نگهبان نه تنها این مصوبه را خلاف قانون اساسی دانسته بلکه آنرا خلاف شرع نیز تشخیص داده است.

مصوبه جنجالی مجلس شورای اسلامی که در قالب طرح حمایت از موسسات آموزشی غیردولتی وغیر انتفاعی به حمایت از دانشگاه آزاد و نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی پرداخته بود، از سوی شورای نگهبان قانون اساسی مخالف شرع و مخالف قانون اساسی تشخیص داده شد. این درحالی است که تصویب این طرح در مجلس که به گفته برخی از نمایندگان مجلس لطمه جدی به آبروی مجلس هشتم وارد کرده بود، با واکنش شدید و جدی اجتماعی مواجه شد که در موثرترین اعتراض، دانشجویان پنج تشکل عمده دانشجویی کشور با حضور در مقابل مجلس به تصویب این مجلس و تاثیر جاسبی و عباسپور بر مصوبه مجلس اعتراض کردند.

به گزارش رجانیوز، با وجود علم به خلاف قانون بودن طرح این مصوبه در مجلس و پس از تصویب آن، عباسعلی کدخدایی امروز در گفتگویی از روشن شدن نظر شورای نگهبان قانون اساسی، پیرامون این مصوبه خبر داده است.

سخنگوی شورای نگهبان در این گفتگو که خبرگزاری فارس آنرا منتشر کرده است، اعلام کرد که شورای نگهبان نه تنها این مصوبه را خلاف قانون اساسی دانسته بلکه آنرا خلاف شرع نیز تشخیص داده است.

کدخدایی همچنین افزوده است: اين طرح در جلسات شوراي نگهبان مورد بررسي قرار گرفت و 2 ايراد كلي نسبت به آن وارد شد.

در عين حال، خبرنگار رجانيوز كسب اطلاع كرد مخالفت با اين مصوبه مجلس در جلسه روز چهارشنبه شوراي نگهبان با اتفاق آرا و نظر هر 12 عضو شورا صورت گرفته است.

كدخدايي با بيان اينكه ايراد اول اشكالات شرعي، قانون اساسي و ابهامات بود،‌گفته است: ‌ايراد ديگري كه اعضاي شوراي نگهبان به اين طرح وارد دانستند اشكال در رابطه با اصل طرح است كه متضمن ورود به صلاحيت شوراي عالي انقلاب فرهنگي است.

كدخدايي با تشريح ايرادات شوراي نگهبان گفته است: طرح حمايت از تاسيس و تقويت مؤسسات و مراكز آموزش غيردولتي متضمن ورود به صلاحيت و اختيارات شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و اين شورا كه به دستور امام خميني (ره) شكل گرفته است و تائيد مقام معظم رهبري را هم به همراه خود دارد، لذا اعضاي شوراي نگهبان اصل اين طرح را مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناختند و مغايرت آن را با اصول 57 و 110 قانون اساسي اعلام كردند.

سخنگوي شوراي نگهبان با تأكيد بر اينكه علاوه بر اشكالات شرعي و قانون اساسي طرح فوق داراي ابهامات ديگري نيز است، گفت: طرح حمايت از تأسيس و تقويت مؤسسات و مراكز آموزش غيردولتي در موارد مختلف آن داراي ابهام است و اين ايرادات چنانچه این مصوبه‌ در نوبت ديگر در اختيار شوراي نگهبان قرار گيرد، اعلام خواهد شد.

در همین حال محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس نیز اعلام کرده است در صورت بازگشت طرح مزبور به مجلس، نمایندگان این طرح را از دستور کار مجلس خارج خواهند کرد.

وی ادامه داده است: وقتي تعداد زيادي از نمايندگان با رد اين طرح از سوي شوراي نگهبان مواجه شوند، از آنجا كه نظري بر انجام كارهاي خلاف شرع و قانون اساسي ندارند و تنها بر اساس برخي استدلال‌ها با اين طرح موافقت كرده‌اند، مصوبه قبلي خود را اصلاح مي‌كنند.

به نظر می رسد با رد این مصوبه در شورای نگهبان، که از قبل هم قابل پيش بيني بود، مجلس هشتم در مقابل آزمون جدیدی برای جبران اشتباه خود قرار گرفته است.