هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 10 تير 1389 ساعت 17:24 2010-7-1 17:24:58
شناسه خبر : 38369

وزير صنايع و معادن گفت: ضوابط پيشرفت اعضاي هيات علمي دردانشگاه ها، چاپ مقالات آنها در مجلات بين المللي و به اصطلاح ISI است در حالي که چاپ مقالات دراين مجلات، فروش رايگان علم است و نتيجه تحقيقات به راحتي در اختيار کشورهاي ديگر قرار مي گيرد.

به گزارش ايرنا، علي اکبر محرابيان روز پنج شنبه در همايش سراسري کانون‌هاي هماهنگي دانشگاه و صنعت در سالن اجلاس سران کشورهاي اسلامي افزود: محققان با اين کار خود نتيجه تلاش يک عمر خود را در 10 تا 15 برگ در اختيار کشورهاي ديگر قرار مي دهند و آنان از اين علم براي توليد و فناوري خود استفاده مي کنند، بعد همان را به خود ما مي فروشند.

وي اظهار داشت: متاسفانه امروزه در جامعه علمي، نگاهي ايجاد شده که به صورت نامحسوس و کاملا سازماندهي شده، علم کشورها را به بهاي بسيار ارزان به فروش مي رسد.

محرابيان ادامه داد: نظامات علمي در کشورهاي مختلف مثل کشور ما تابع ضوابط غلط بين‌المللي قرار گرفته‌ است که نمونه بارز آن همان چاپ اعضاي هيات علمي در مقالات ISI است.

وي گفت: يک عضو هيات علمي به همراه يک تيم سال ها تلاش مي کند و به نتايج مطلوبي دست مي يابد اما بايد براي ارتقاي موقعيت خود آن را در مجلات خارجي چاپ کند که اين همان فروش رايگان علم است.

وزير صنايع و معادن اظهارداشت: در ادامه اين مسير اين کانال‌ها به صاحبان قدرت منتهي مي‌شود و جاي تأسف است که حلقه اول اين صاحبان قدرت را کشورهايي تشکيل داده‌اند که بيشترين فشارها را به مردم و نظام ما وارد کرده و مي‌کنند.

وي تصريح کرد: با اين کار،علم دانشمندان ايراني و دانشمندان ساير کشورها در اختيار قدرتي قرار مي‌گيرد که از اين قدرت عليه همان کشور استفاده مي‌شود.

وي به تلاش وزير علوم براي تغيير اين روند اشاره کرد و گفت: خوشبختانه وزير علوم به صورت جدي وارد عرصه شده تا اين نظام ارزيابي را تغيير دهد و از طرف ديگر کشورهاي اسلامي در حال طراحي يک شبکه ارزيابي مقالات علم و فناوري هستند.

به گفته وي، در بين 60 کشور اسلامي، ايران در بالاترين تراز علمي قرار دارد ما بايد اين مسير و کانال را اداره کنيم و تغيير دهيم.

وزير صنايع و معادن در ادامه گفت: دانش، براي بشر تسلط و پيشرفت مي‌آورد و نتيجه آن کسب قدرت براي ملل است و امروزه در جهان، قدرت‌ها به دنبال انحصار دانش و فناوري هستند.

وي ادامه داد: آن چيزي که امروز ايران را در تراز بالايي در سطح جامعه جهاني قرار داده، کسب علم و فناوري و رشد چشمگير آن است.
وزير صنايع با اشاره به اينکه نحوه برخورد با علم، فناوري و تجاري سازي‌ در کشورهاي مختلف روش‌هاي گوناگوني دارد، گفت: در برخي جوامع به صورت مطلق به دانش توجه مي‌شود و توليد دانش بسيار زياد انجام مي‌شود ولي همزمان با آن، توليد فناوري و تجاري سازي رشد نمي‌کند.

وي افزود: در چنين جوامعي که عمدتا علم را صرف علوم پايه مي‌کنند، نمي‌توانند بهره کامل از علم ببرند و در شاخه‌هاي صنعت که شاهد رقابت تجاري هستيم، رقابت‌هاي آنها زودگذر و غير زاينده است و زماني نمي‌گذرد که آنها دچار عقب‌ماندگي مي‌شوند.

محرابيان با تأکيد بر اينکه در کنار رشد علمي بايد به رشد تجاري‌سازي نيز توجه شود، گفت: کشوري که در حال رشد و پيشرفت است، در تراز علمي بايد نسبت به تراز صنعتي در افق بالاتري قرار گيرد و موتور حرکت بايد علم و دانشي باشد که به صورت دائمي و زاينده تبديل به محصول و رفع نياز مردم مي‌شود.

وي افزود: چند سالي است که بحث تجاري سازي روي علم مورد توجه دانشگاهيان و صنعت‌گران قرار گرفته است.

وي با اشاره به برنامه چهارم توسعه گفت: در آن زمان صنايع منابع خود را از صندوق ذخيره ارزي تأمين مي‌کردند که اين امر باعث شده بود تا صنايع به سمت واردات متمايل شود و کمتر از توانمندي‌هاي داخلي استفاده کنند.

محرابيان ادامه داد: اما امروز در برنامه پنجم، دولت مواردي را پيشنهاد داده تا صنعت گران از توليد و فناوري داخلي استفاده کنند و صنعتگري که از ماشين آلات داخلي استفاده مي‌کند، داراي ارجحيت بيشتري نسبت به وارد کننده‌‌ها است.

وي در خصوص تشکيل کانون‌هاي هماهنگي دانشگاه و صنعت گفت: اين کانون‌ها در راستاي تقويت ارتباط دانشگاه و صنعت ايجاد شدند البته بايد بدانيم که بسياري از افتخاراتي که امروز در صنعت شاهد آن هستيم، حاصل پتانسيل و ظرفيت اين ارتباط است البته بايد بدانيم که ما توانايي بيشتري داريم.

وي با اشاره به توانايي کشور در توليد بيوايمپلنت استخواني گفت: بيش از 8 هزار نفر از بيوايمپلنت استخواني ايران استفاده کرده‌اند و بايد بدانيم که قيمت هر کيلو از اين نوع استخوان بيش از يک کيلو طلا است و به زودي بيوايمپلنت پوستي نيز رونمايي مي شود.