هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 7 آبان 1399
ساعت 23:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 29 خرداد 1389 ساعت 09:55
شنبه 29 خرداد 1389 14:25 ساعت
2010-6-19 09:55:45
شناسه خبر : 37445
اظهارات يكشنبه هفته گذشته درباره حجاب با انتقاد تعدادي از ائمه جمعه كشور مواجه شد، به طوري كه در مهم‌ترين اين موارد، آيت‌الله احمد جنتي خطيب جمعه تهران، بخش عمده‌اي از خطبه‌هاي اول نماز را به اين موضوع اختصاص داد.

اظهارات يكشنبه هفته گذشته درباره حجاب با انتقاد تعدادي از ائمه جمعه كشور مواجه شد، به طوري كه در مهم‌ترين اين موارد، آيت‌الله احمد جنتي خطيب جمعه تهران، بخش عمده‌اي از خطبه‌هاي اول نماز را به اين موضوع اختصاص داد.

به گزارش رجانيوز، دبير شوراي نگهبان كه چند روز قبل با ارسال نامه‌اي به دكتر احمدي‌نژاد، پاسخ نامه او درباره افزايش مصوبات خلاف قانون اساسي را در مجلس داده بود، اين بار از تريبون نمازجمعه تهران به انتقاد رئيس‌جمهور از برخوردهاي انتظامي با بدحجابي واكنش نشان داد.

دبير شوراي نگهبان با تقدير از عملكرد نيروي انتظامي در برخورد با بدحجابي و نيز با انتقاد از برخي اظهار نظرها در محدود كردن اين اقدام، تصريح كرد: هيچ كس حق ندارد دست نيروي انتظامي را در برخورد با بدحجابي ببندد.

آيت‌الله جنتي ابتدا مسئله حجاب را موضوع روز كشور دانست و افزود: هر چند مشكلات زيادي در زمينه‌هاي سياسي، اقتصادي و غيره داريم، اما مسئله امنيت اخلاقي نبايد با اين بهانه كه مسائل مهم‌تري پيش رو داريم، ناديده گرفته شود.

جنتي، حجاب را حكم قرآن و دستور پيامبر اسلام دانست و افزود: واجب است كه زنان پوشش اسلامي داشته باشند و اين موضوع از سوي هيچ يك از مسلمين انكار نشده است كه زن نمي‌تواند با هر چهره‌اي كه مي‌خواهد در جامعه ظاهر شود.

وي با تأكيد بر اينكه بايد فضاي جامعه اسلامي بوده و مظاهر اسلامي در همه جا به چشم بخورد، تصريح كرد: ‌در مملكتي كه مدعي اسلام ناب محمدي است و مي‌خواهد الگو باشد و جوانانش مي‌خواهند در ميادين شهادت حاضر شده و اين همه شهيد در راه ارزش‌هاي اسلامي مانند حجاب و عفاف داده است، اين موضوع ناديده گرفته شود.

دبير شوراي نگهبان سكوت در برابر بدحجابي را گناهي نابخشودني دانست و با انتقاد از برخي اظهارنظرها در اين زمينه گفت: برخي حرف‌هايي مي‌زنند كه هيچ عقل و ديني قبول نمي‌كند و وقتي كار به موضوع مبارزه با بدحجابي مي‌رسد مي‌گويند بايد كار فرهنگي صورت گيرد حال سوال اين است كه چرا بايد در اين مورد كار فرهنگي كرد و در جاهاي ديگر كار فرهنگي نمي‌كنند؟

جنتي افزود: آيا مي‌توان مثلا در مبارزه با اراذل و اوباش و يا قاچاقچيان مواد مخدر نيز فقط به كار فرهنگي بسنده كرد؟

وي ادامه داد: مردم بايد به قانون احترام بگذارند و من از اين آقايان مي‌پرسم اگر جرأت مبارزه با بدحجابي در خيابان‌ها را نداريد چرا در دستگا‌ه‌هاي زير نظر خودتان به اين امر نمي‌پردازيد؟ اين موضوع بايد تا كجا پيش برود؟

خطيب موقت نماز جمعه تهران، با طرح اين پرسش كه اگر زني بدون حجاب به خيابان آمد با او چه كار بايد كرد؟ افزود: آيا بايد با بهانه كار فرهنگي اين زن را رها كرد تا جوانان فاسد شوند و ما فقط به خواندن روايت براي آنها اكتفا كنيم تا اين موضوع زياد شود؟

جنتي با انتقاد از اينكه چرا عده‌اي حساب نشده حرف مي‌زنند؟ اضافه كرد: نيروي انتظامي دارد كار خود را مي‌كند و نبايد دست او را ببنديم.

وي گفت:‌متاسفانه امروز از نهي از منكر نيز جلوگيري مي‌كنند؛ ما معتقديم اگر فردي در نيروي انتظامي تخلف كرد، گوش او را كشيده مجازاتش كنند و مجازات را نيز اعلام كنند اما با تخلف يك مامور نمي‌توان كار را زمين گذاشت.

دبير شوراي نگهبان ادامه داد: مثلا اگر مامور ماليات كار خلافي كرد، بايد ديگراز گرفتن ماليات پرهيز كنيم؟ با تخلف مامور كه نمي‌توان قانون را زير پا گذاشت بلكه بايد حد و مرزها را روشن كنيم.

جنتي با بيان اينكه چه طور شده كه امروز برخي از نهي از منكر هم جلوگيري مي‌كنند؟ گفت: مثلا در هواپيما كه خانمي بدحجاب بود وقتي گفتيم به او تذكر بدهند اعلام كردند كه ما نمي‌توانيم اين كار را انجام دهيم.

جنتي خاطرنشان كرد: هر چند در ابتداي حركت هواپيما تذكري در خصوص رعايت حجاب داده مي‌شود اما اين كافي نيست و بايد به افراد بدحجاب تذكر داد. البته اين تذكر نيز بايد جوري باشد كه مشكل ايجاد نشود.

وي با بيان اينكه چرا برخي براي فقه اسلام و فتاواي علما ارزش قائل نيستند، تصريح كرد: فسادي كه يك زن بدحجاب در جامعه پخش مي‌كند از سم بدتر بوده و موجب مي‌شود تا جواناني كه بايد در ميادين ايثار، شهادت و مبارزه با دشمن حاضر شوند، در ورطه شهوت‌راني، عياشي و فساد اخلاقي بيفتند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به خصوصيات اخلاقي جوانان انقلاب و رزمندگان دفاع مقدس تصريح كرد: اگر اين جوانان و شهدا كه چنين افتخاراتي آفريده‌اند دنبال همين مسائل مي‌رفتند وضع ما اسف‌بار بود.

جنتي با تقدير از زحمات و اقدامات نيروي انتظامي در موضوع برخورد با معضل بدحجابي و با بيان اينكه من نيروي انتظامي را تشويق مي‌كنم و در جريان كارهاي آنها نيز قرار دارم، خاطرنشان كرد: البته خود نيروي انتظامي نيز سعي مي‌كند مسائل را به درستي رعايت كند اما كسي حق ندارد دست آنها را در اين زمينه ببندند و ديگران بايد به آنها كمك كنند.

وي خطاب به ائمه جمعه سراسر كشور گفت: اين عزيزان بايد در منابر خود تذكر بدهند و اينگونه نيست كه به دستور شخصي هر كسي كه باشد دستور خدا را زير پا بگذارد.

دبير شوراي نگهبان ادامه داد: از طرف ديگر اين موضوع يعني برخورد با بدحجابي مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي است كه به فرموده امام(ره) هر چند قانون نيست اما در حكم قانون است و بايد اعمال شود.

در رشت امام‌جمعه اين شهر با اشاره به اينكه بايد نگاه منصفانه به اظهارات رئيس‌جمهور داشت، اظهار داشت كه اين اظهارات كارشناسي نبود.

اما در اصفهان، آيت‌الله طباطبايي با لحن تندتري به اظهارات دكتر احمدي‌نژاد واكنش نشان داد و گفت: هر وقت قرار است درباره حجاب كاري انجام شود، ايشان چيزي مي‌گويد و همه را دلسرد مي‌كند.

وي حتي رئيس‌جمهور را به زودباوري متهم كرد و گفت: اگر فكر مي‌كنيد با اين اظهارات افراد بي‌بند و بار را طرفدار خود مي‌كنيد، در اشتباه هستيد، چون دوستان را هم از دست مي‌دهيد.

امام جمعه اصفهان ادامه داد كه مردم براي انرژي هسته‌اي و موشك قيام نكردند، چون اگر براي اينها بود، امريكا و غربي‌ها بهترين نوع آن را مي‌توانستند در اختيار ما قرار دهند.

وي مدعي شد كه در دولت‌هاي نهم و دهم از نظر فرهنگي رشدي نداشته‌ايم.

امام جمعه ساري هم سخنان رئيس‌جمهور را موجب دلسردي متدينان و تجري متخلفان دانست.

امام جمعه خمين هم با اشاره به سوابق انقلابي، فرهنگي و مذهبي دكتر احمدي‌نژاد اظهار داشت كه چگونه مي‌توان گفت نبايد كاري به حجاب داشت.

واكنش‌ها در حالي به سخنان هفته گذشته رئيس‌جمهور ادامه دارد كه احمدي‌نژاد در مصاحبه تلويزيوني خود با تأكيد بر اينكه چشمش را بر مشكلات اجتماعي نمي‌بندد، راه حل را برخوردهاي انتظامي ندانست و اظهار اميدواري كرد اين برخوردها در جامعه وجود نداشته باشد و نيازي هم به تذكر جدي وي نباشد.

محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور در گفت‌وگوي زنده تلويزيوني با مردم در پاسخ به اظهارات مجري اين برنامه مبني بر اينكه كه در موضوعاتي نظير حجاب و عفاف بعضا زنان متهم رديف اول هستند و اكنون شاهد مباحثي نظير گشت نسبت يا برخورد با دو تار و موي زنان در خيابان‌هاي با جريمه‌هاي نقدي هستيم، اظهار داشت: اين موارد هيچ ربطي به دولت ندارد و دولت واقعا در آنها هيچ دخالتي ندارد و ما اين موارد را توهين مي‌دانيم كه از يك زن و مرد در خيابان سؤال شود كه چه نسبتي با هم داريد.

وي با بيان اينكه هيچ كس حق ندارد در اين موارد از مردم سؤال كند افزود: اما اين طور نيست كه ما نابساماني‌هاي اجتماعي را در جامعه نمي‌بينيم و يا به دنبال اصلاح آن نيستيم، بلكه تأكيد مي‌كنم كه اين روش براي حل اين مشكل درست نيست.

رئيس‌جمهور با بيان اينكه ما اين‌گونه برخوردها را اساسا قبول نداريم گفت: تا جايي كه بتوانيم با اين موارد برخورد مي‌كنيم و آن را كنترل خواهيم كرد. اين نگاه دولت است. اما برخي تا اسم زن به ميان مي‌آيد ناراحت مي‌شوند كه اين افراد بايد خود را اصلاح كنند.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه خداوند در تمام هستي چند زن را قرار داده كه همه بايد به آنها افتخار كنند، اضافه كرد: حضرت زهرا(س) يكي از اين بانوان بزرگ است كه پيامبر(ص)، علي (ع) و تمام هستي براي وي خلق شده است.

وي با بيان اينكه در نابساماني‌هاي اخلاقي همه موثر هستند يادآور شد: اين طور نيست كه در اين زمينه تنها نگاه به زنان باشد، اين انديشه غلطي است كه در ذهن عده‌اي وجود دارد و بايد آن را اصلاح كنيم.

رئيس‌جمهور در بخش ديگر از سخنان خود با اشاره به فرمايشات امام خميني (ره) در خصوص اصلاح نوع نگاه‌ها گفت: اين طور نيست كه تمام اعمال خانم‌ها در جامعه مورد تائيد باشد اما نبايد مباني نگاه را اين قرار داد كه زن مركز مشكلات اخلاقي در جامعه است.

احمدي نژاد با بيان اينكه اعتقاد دارم هر جا كه زن‌ها به صورت انبوه و اجتماعي وارد شده‌اند، در آنجا كارها سالم‌تر و اخلاقي‌ تر پيگيري شده است،‌ يادآور شد: نمونه‌هاي اين مسئله را همه ما در جامعه مي‌بينيم كه حضور بانوان در هر جمعي شرايط را عوض مي‌كند و مردان نيز شان حضور بانوان را رعايت مي‌كنند.

وي با بيان اينكه بانوان در جامعه اصولا نقش فرهنگي دارند خاطرنشان كرد: عده‌اي در ذهن خود نگاه‌هاي غير از اين دارند و در هر دوره‌اي مي‌خواهند جنجال به پا كنند كه ما اين نوع نگاه را قبول نداريم و به صراحت اعلام مي‌كنم كه ما اين نوع نگاه را از اساس قبول نداريم.

رئيس جمهور همچنين اضافه كرد: اما اگر عده‌اي مي‌خواهند به صورت سازمان يافته مشكلات اخلاقي در جامعه گسترش دهند هرگز از آنها چشم پوشي نخواهيم كرد و مسئولين مربوطه آنها را شناسايي خواهند كرد تا برخورد لازم با آنها انجام شود.

احمدي نژاد با بيان اينكه نوع برخورد‌ها با مردم عادي بايد انساني و فرهنگي باشد تصريح كرد: برخي به امر به معروف اشاره مي‌كنند كه حرف درستي است اما قبل از آن بايد يك پديده‌اي در جامعه معروف شود كه عموم جامعه آن را كار خوبي بدانند.


وي اضافه كرد: در اين شرايط مي‌توان به مردم گفت كه اين كار، كار خوبي است و شما هم آن را رعايت كنيد.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه ارزش‌هاي انساني با فشار منتقل نمي‌شوند، اظهار داشت: ارزش‌هاي انساني تنها با محبت منتقل مي‌شوند اما اگر فردي اصرار داشته باشد كه به صورت سازمان يافته و شبكه‌اي با ارتباط با بيگانه يك نمايش تخريبي در جامعه بدهد و ذهن جوانان را مخدوش كند با آن برخورد خواهد شد.

احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سؤال كه آيا به نظر شما همه اين حركات سازمان يافته است و درست است كه از تمام ماشين‌هاي عكس گرفته شود و روي آنها تابلو قرار دهند؟ گفت: هيچ كس نبايد بدون حكم قاضي كسي را محاكمه كند. يعني اگر عكس فردي در روزنامه به عنوان متخلف چاپ شود، ‌آن را مجازات كرده‌ايد و اگر كسي را متوقف كنيد و تابلويي روي ماشين وي قرار دهيد و از آن عكس بگيرد يعني آن را مجازات كرده‌ايد.

وي با بيان اينكه هيچ كس حق ندارد بدون حكم قاضي فردي را مجازات كند اضافه كرد: اين كار فقط زماني ممكن است قانون اجازه آن را به ما بدهد. مثلا افسر راهنمايي و رانندگي مي‌تواند اين كار را انجام دهد كه البته در اين شرايط نيز حق فرد مجازات شونده براي شكايت محفوظ است.

رئيس جمهور با بيان اينكه در مسائل اجتماعي درست نيست كه فردي خودش تخلفت را شناسايي كند و مجازات نيز در همانجا اعمال شود يادآور شد: اميدوارم اين برخوردها در جامعه وجود نداشته باشد و نيازي به تذكر جدي من نداشته باشيد چون اين موارد در شان جامعه ما نيست.


احمدي نژاد همچنين خاطرنشان كرد: اگر يك پديده‌اي در جامعه به وجود مي‌آيد بايد آن را ريشه يابي كنيم تا با روشي عالمانه و انساني آن را اصلاح كنيم، بنده احمدي‌نژاد به يك گناه جزئي هم راضي نيستم چه رسد به گناه‌هاي بزرگتر‌، اما روش كار با عموم مردم متفاوت خواهد بود چون عموم مردم يك برايند ديگري دارند و ممكن است نظرات ديگري داشته باشند و يا اينكه در برخي موارد آگاه نباشند.

وي در ادامه با اشاره به كتاب حجاب شهيد مطهري كه در اوج مشكلات انقلاب منتشر شده بود اظهار داشت: شهيد مطهري در اين كتاب موضوع حجاب را به طور كامل باز كردند و حد و حدود آن را مشخص كردند.

رئيس جمهور با بيان اينكه در مسائل اجتماعي نمي‌توان كار را به دست يك فرد سپرد كه خودش همه مراحل آن را انجام دهد، تصريح كرد: جامعه اسلامي اين روش را نمي‌پذيرد. مثلا فردي با مقام معظم رهبري ملاقات مي‌كند اما زماني كه با همان هيبت بيرون مي‌آيد تذكر مي‌گيرد. در حالي كه رهبري پذيرفته اند كه با او صحبت كنند.


احمدي نژاد با بيان اينكه در اين زمينه بايد كار دوستانه و انساني انجام داد، گفت: اگر كسي هم از روي دلسوزي كاري انجام مي‌دهد بايد بداند كه محال است شخصيت فردي را تخريب كنيد و او نيز توصيه شما را بپذيرد.

وي با بيان اينكه در اين زمينه مشكل خلاء مشكلات توليدات فرهنگي در جامعه داريم تصريح كرد: امروز بايد با ادبيات امروز با نسل جوان صحبت كنيم و مفاهيم اسلام و انقلاب را با بيان امروز به آنها منتقل كنيم.

رئيس جمهور با بيان اينكه دولت بخشي از امور فرهنگي جامعه را مديريت مي‌كند،‌يادآور شد: دولت در فضاي عمومي دانشگاه‌ها و مدارس برنامه‌هايي را دنبال مي‌كند كه نتيجه آن افزايش احساس خود باوري در جامعه است كه قابل مقايسه با گذشته نيست.


احمدي نژاد با اشاره به فعاليت نهادهاي مختلف فرهنگي از جمله حوزه‌هاي علميه و صدا و سيما تصريح كرد: اداره اين نهاد‌ها در اختيار دولت نيست و آنها نيز مسئوليت‌هاي خاصي در اين زمينه دارند.

رئيس جمهور با بيان اينكه دولت در اين زمينه پشتيباني‌هاي لازم را انجام خواهد داد، گفت: درست نيست كه انتظار داشته باشيم دولت خودش توليد فكر كند و آن را نيز به عرصه عمل بكشاند، با توجه به برخي محدوديت‌ها اين مسئله عملي نيست.


احمدي‌نژاد با بيان اينكه دولت در بحث‌هاي كلان اين موضوع وارد شده است افزود: ساير بخش‌ها بايد به اين مسئله وارد شوند و با آن همراهي كنند. يعني لازم است كه مثلا سياست‌هاي صدا و سيما با دولت در اين زمينه همراه و همگام باشد.


وي با بيان اينكه شوراي عالي انقلاب فرهنگي تلاش مي‌كنند هماهنگي لازم بين نهادهاي مختلف را ايجاد كند خاطرنشان كرد: در كشور تعدد نهادهاي فرهنگي وجود دارد كه هر كدام از اين نهادها احساس استقلال و استغنا مي‌كنند كه اين مسئله كار را براي دولت اندكي مشكل كرده است.


رئيس‌جمهور همچنين يادآور شد: همانطور كه اين ملت در طول تاريخ ارزش‌هاي خود را حفظ كرده است بايد حافظ فرهنگ خود نيز باشند، يعني پدر و مادر بايد براي فرهنگ فرزند خود احساس مسئوليت كنند.