هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 18 خرداد 1389 ساعت 12:13
سه شنبه 18 خرداد 1389 16:43 ساعت
2010-6-8 12:13:55
شناسه خبر : 36525

عادل نوروزیان


حضرت امام در نامه اي خطاب به سيد حسين خميني نوه ارشد خود و فرزند سید مصطفی خمینی (ره) که متن آن در جلد 14صحيفه نور آمده است، با انتقاد شديد از وي، نوشته اند: «پسرم حسين خميني! جواني براي همه خطرهايي دارد که پس از گذشت آنها انسان متوجه مي‌شود. من ميل دارم کساني که به من مربوط هستند، در اين کوران‌هاي سياسي وارد نشوند، من اميد دارم که شما با مجاهدت در تحصيل علوم اسلامي و با تعهد به اخلاق اسلامي و مهار کردن نفس اماره بالسوء، براي آتيه مورد استفاده واقع بشوي، من علاوه بر نصيحت پدري پير، به شما امر شرعي مي‌کنم که در اين بازي‌هاي سياسي وارد نشوي و واجب شرعي است که از اين برخوردها احتراز کني، من به شما امر مي‌کنم به حوزه علميه قم برگرد و با کوشش، به تحصيل علوم اسلامي و انساني بپرداز.»


سید حسین نیز در آن زمان در حمایت از بنی صدر که او نیز خود را به نحوی مورد تایید امام راحل می دانست، بارها و بارها سخنرانی کرده بود و حمایت خود را از او و اقداماتش بیان کرده بود، و اینک گویی پس از سال ها تاریخ دوباره در حال تکرار شدن است.


در مراسم بیست و یکمین سالگرد ارتحال بنیان گزار کبیر انقلاب امام خمینی (ره) همگان شاهد آن بودند که ملت انقلابی ایران اسلامی مانع از سخنرانی سید حسن خمینی نوه امام (ره) شدند. به واقع دلیل این اقدام مردم انقلابی ایران را باید در مواضع و اقدامات نوه امام خمینی(ره) در حوادث پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری جستجو کرد. بازخوانی اقدامات وی در این مدت به وضوح نشان می دهد که او در مسیر فاصله گرفتن از اهداف و آرمان های امام خمینی (ره) گام بر می دارد.


در آستانه انتخابات 88 بود که زمزمه هاي حمايت سيد حسن خميني از ميرحسين موسوي به گوش رسيد که هر چه به انتخابات نزديک‌تر مي‌شديم، اين خبر شکل جدي تري به خود می گرفت به طوري که وي با حضور در جلسات اصلاح طلبان در ایام انتخابات، همگام با چهره هاي ديگر اصلاح طلب وارد ميدان شد، البته این امر با توجه به این موضوع که هر کس حق دارد جهت گیری سیاسی خود را آزادانه انتخاب کند، امری عجیب نبود.


اين همراهی با طیف اصلاح طلب همچنان ادامه داشت تا اينکه فعاليت اصلاح طلبان در انتخابات به انحراف رفت و از يک رقابت انتخاباتي تبديل به پيشبرد طرح کودتاي مخملين در کشورمان شد. اما باز هم در برخي از جلسات، ميان چهره هاي سرشناس اصلاحات، سيد حسن خميني هم ديده مي شد. وي در ادامه ورود خود به درگيري هاي سياسي اقداماتي از جمله عدم حضور در مراسم تنفيذ و تحليف رئيس جمهور و عدم همراهي رئيس جمهور و اعضاي کابينه نهم در مراسم تجديد ميثاق با آرمان هاي امام راحل را انجام داد.

 
اين رفتار تا آنجا ادامه يافت که در آستانه راهپيمايي روز قدس 88 سايت رويداد با انعکاس خبري به نقل از يک منبع آگاه آورد، سيد حسن گفته است: بيت حضرت امام (ره) نيز همگام با ديگر اقشار جامعه روز جمعه در راهپيمايي روز قدس شرکت خواهند کرد تا انزجار خود را از هرگونه خودکامگي و تجاوز به حقوق انسانها نشان دهند. گرچه اين روزها براي ياران امام و انقلاب روزهاي سختي است اما حضور بيت امام در کنار مردم و ياران صديق انقلاب همچون هاشمي، خاتمي، موسوي و کروبي پيام روشني به کساني است که مي خواهند خط امام و تفکر ايشان را از جامعه حذف نمايند.

 
سيدحسن خميني به اين هم اکتفا نکرد. او شامگاه يکشنبه 29 شهريور 88 با حضور در منزل دبيرکل حزب مشارکت از خانواده متهمان کودتاي مخملي دلجويي كرد. بد نيست سيد حسن خميني از خود می پرسید که اگر در سالهاي دهه 60 فردي از منتسبين به امام راحل به منزل سران جريان معاند با نظام مي رفت و در ديدار با خانواده هاي نيروهاي برانداز نظير عاملين کودتاي نوژه، بازداشت شدگان سازمان منافقين، حزب توده و فدائيان خلق، از آنان دلجويي مي نمود، امام خميني(ره) چه برخوردي با وي مي نمود که امروز اخبار حضور سيدحسن خميني را در منازل متهمان کودتاي مخملي بايد جست و جو كنيم.


وی در 16 آذر ماه و در پی اهانت گروهی از منتسبین به جریان سبز به ساحت معمار کبیر انقلاب، رفتاری در خور از خود نشان نداد. کار تا آنجا پیش رفت که اعضای انجمن اسلامی هفت دانشگاه کشور در نامه سرگشاده مشترکی خطاب به سید حسن خمینی از وی به خاطر سکوت در برابر هتک حتک حرمت امام راحل انتقاد کردند.


در گوشه ای از این نامه می خوانیم: «با خبر شديم كه شما در روز جمعه (16 آذر) و در حالي كه مردم ايران از توهين عده‌اي اغتشاشگرِ فرصت‌طلبِ فتنه‌گر به ساحت مقدس امام خميني(ره) خون مي‌گريند،‌ از كشور خارج شده و به سفر خارجي رفته‌ايد، حداقل انتظار از جنابعالي اين بود كه به موضع‌گيري در اين باره پرداخته و براي يكبار هم كه شده براي آخرت‌تان و براي اداي دين‌تان به امام راحل كه همه شأنيت و آبروي شما و ما به واسطه ايشان است، فتنه‌گران و قانون‌شكنان را محكوم مي‌كرديد اما در كمال تعجب شنيديم كه جنابعالي در حركتي غيرقابل انتظار، از كشور خارج شده‌ايد. حضرتعالي نبايد فراموش كنيد كه مردم شما را يادگاري از بيت حضرت امام دانسته و همواره مورد احترام مي‌دانند، اما اي يادگار امام! شما را چه شده است كه در مقابل توهين و زيرسوال بردن آرمان‌ها و اصول به يادگار مانده از امام(ره)، هيچ واكنشي نشان نمي‌دهيد؟»


او اهانت به ساحت مقدس و مظلوم حضرت ابی‌عبدا... الحسین (ع) را نیز محکوم نکرد و باز هم حاضر به جدا نمودن راه خود از 
فتنه گران نشد. اقدام اخیر وی و حضور در جلسه‌ سران فتنه‌ (31 اردیبهشت1389) که به بهانه مراسم ازدواج فرزند محسن میردامادی دبیرکل حزب مشارکت تشکیل شده بود به آتش خشم و نارضایتی فرزندان معنوی امام بیش از پیش دامن زد و عزم آنان را برای بیان صریح نظراتشان جزم‌تر کرد.


افسوس از اقدامات سید حسن وقتی دو چندان می شود که پدر بزرگوارش سید احمد خمینی (ره) در بخش هایی از وصیت نامه اش خطاب به سید حسن عنوان کرده بود: «به حسن و برادرانش این توصیه را می نمایم که همیشه سعی کنند در خط رهبری حرکت کنند و از آن منحرف نشوند که خیر دنیا و آخرت در آن است و بدانند که ایشان موفقیت اسلام و نظام و کشور را می خواهند. هرگز گرفتار 
تحلیل های گوناگون نشوید که دشمن در کمین است... امروز باید در کنار نظاممان پشت سر رهبری قرار بگیریم. رهبر ما شاگرد امام است. هیچکس حق شکستن حریم رهبری را ندارد. حرمت رهبری نظام اسلامی، از اصول خدشه ناپذیر انقلاب اسلامی ماست. همه باید به دستورات رهبری عمل کنند. اگر روزی حرکت ما با حرکت ولی نخواند، بدانید که نقص از ماست. همانطور که نگذاشتید امام احساس تنهایی کند. اطاعت از خامنه ای، اطاعت از امام است. هر کس منکر این معنا شود، مطمئن باشید در خط امام نیست و هر کس بگوید که اطاعت از امام غیر از اطاعت از حضرت آیت الله خامنه ای است در خط آمریکاست.»


هنوز یادمان نرفته است که در اوایل انقلاب و در جریان کودتای نوژه، آیت الله شریعتمداری که در آن زمان به مقام مرجعیت نیز رسیده بود، به طمع کسب قدرت و با فریب دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب چه خیانتی را در حق اسلام و انقلاب انجام داد. دشمنان از این روحانی ساده لوح در جهت مشروعیت بخشی به کودتایی که در اذهان مردم زشت می نمود، استفاده کردند. اینک نیز بیم آن می رود که گروهی برای مشروعیت بخشی به اقدامات ضد انقلابی خود، با نزدیکی به بیت امام راحل از آن ها جهت رسیدن به اهداف خود استفاده کنند. این گمان آن گاه تقویت می شود که خبر های منتشر شده نشان از آن دارد که اصلاح طلبان برای ورود سید حسن خمینی به انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی و یازدهم ریاست جمهوری برنامه ریزی کرده اند، تا با سوء استفاده از محبوبیتی که بیت امام در نزد مردم دارند، دوباره به قدرت برسند. 


منابع:

خبرگزاری فارس
پایگاه خبری صدای شیعه
بیانیه اعضای انجمن اسلامی هفت دانشگاه کشور
پایگاه خبری تحلیلی دیلم
رجانیوز