هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 شهريور 1400
ساعت 06:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 11 خرداد 1389 ساعت 15:29
سه شنبه 11 خرداد 1389 19:59 ساعت
2010-6-1 15:29:29
شناسه خبر : 36001

مسوول طرح مطالعه آثار شهيد مطهري در دانشگاه امام صادق(ع) گفت: تصويب نهايي طرح انحصار چاپ آثار شهيد مطهري، نوعي خيانت به علم و جلوگيري از گسترش مباحث استاد مطهري است.

"سيد محمد صالح هاشمي گلپايگاني" روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا تصويب اين طرح در مجلس شوراي اسلامي را فاجعه علمي عنوان کرد و افزود: سابقه فعاليت فرزند شهيد مطهري در انتشارات صدرا منفي است چرا که هنوز مجموعه آثاري از اين متفکر وجود دارد که چاپ نشده است.

مسئول گروه معارف دانشگاه امام صادق(ع) افزود: اگر شهيد مطهري زنده بود شايد آثارش چندين برابر بيش از ميزان فعلي مي شد، سالهاست که از شهادت ايشان مي گذرد و فرزند ايشان و يا انتشارت صدرا هر از چند گاهي با افتخار خبر از چاپ کتابي جديد از مطهري را به اطلاع رسانه هاي ما مي رسانند.

عضو هيات علمي دانشگاه امام صادق با بيان اين نکته گفت: اگر ويژه نامه اي که در سال 60 به مناسبت سالگرد ايشان به چاپ رسيد را به درستي ملاحظه کنيم متوجه آثار چاپ نشده ايشان در سالهاي پس از شهادت ايشان مي شويم که اين غفلت در حوزه علم و انديشه تاسف بار است.

وي به کتاب هاي منتشر نشده ايشان در حوزه قرآن، زنان و... اشاره کرد و گفت: اگر اين آثار به موقع منتشر شده بودند بسياري از محققان و پژوهشگران براي تحقيقات و نگارش پايان نامه ها ي خود با مشکل مواجه نمي شدند، اين گنج سالهاست که مخفي مانده است.

هاشمي گلپايگاني تعلل در چاپ و انتشار اين آثار را يکي ديگر از مشکلات دانست و گفت: طرح شهيد مطهري در بسياري از مراکز اجرا مي شود اما به علت چاپ نشدن يک اثر يا شمارگان کم اين طرح متوقف مي شود، اين بنياد با اين روش سعي مي کند قيمت کتابها را در چاپ بعدي بالاتر ببرد اما با کيفيتي پايين و با سيستم توزيع نامناسب.

وي تصريح کرد: بنياد صدرا به محلي در آمدزا تبديل شده است، دست اندرکاران اين مرکز اجازه چاپ آثار شهيد مطهري را به هيچ سازماني نمي دهند و اگر اين روند ناسالم همينطور ادامه پيدا کند خيانت به آثار شهيد مطهري و علاقمندان به آثار وي است.

مسوول گروه معارف دانشگاه امام صادق در پاسخ به اينکه آيا متوليان ديگري براي چاپ آثار به جز بنياد صدرا وجود دارد يا خير گفت : سازمان اوقاف و برخي انتشارات بنام، تمايل به چاپ آثار ايشان دارند اما بنياد به آنها اجازه فعاليت نمي دهد، اگر اين طرح به تصويب برسد ممکن است ابعاد ديگر انديشه هاي شهيد مطهري را درگير سازد و هر موضوع و فعاليت فرهنگي که با افکار شهيد مرتبط باشد بدون اجازه و نظارت بنياد عملي نشود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه امام صادق(ع) در پاسخ به اين سوال که برخي اعضاي کميسيون فرهنگي موافق اين طرح هستند، گفت: آنها شايد با فرزند شهيد مطهري و رييس مجلس رودربايستي مي کنند و با توجه به برخي ملاحظات نمي توانند به راحتي مخالفت خود را ابرازکنند.

وي در انحصار گرفتن آثار شهيد مطهري را رويه ناسالمي دانست و گفت: رسانه ها بايد تا قبل از تصويب طرح روشنگري کنند و اگر لازم باشد فعاليت بنياد صدرا و فرزند ايشان در طي سالهاي پس از درگذشت شهيد مطهري ارزيابي شود و اگر جواب قابل توجيهي از آنها شنيده شد با اين طرح موافقت شود.

چندي پيش علي مطهري فرزند شهيد مطهري طرحي را براي در اختيار گرفتن انحصار چاپ آثار ايشان به مجلس ارائه کرد که در صورت تصويب نهايي اين طرح آثار شهيد مطهري از شمول ماده 12 قانون حمايت حقوق مولفان و نويسندگان و هنرمندان مستثني مي شود و به اين ترتيب فرزند وي حق انتشار آثار پدرش را بيش از سي سال در اختيار خواهد داشت.

در طرح يک فوريتي الحاق يک تبصره به ماده 12 قانون حمايت حقوق مولفان و نويسندگان و هنرمندان آمده است: با توجه به آنکه در قانون حمايت حقوق مولفان و نويسندگان و هنرمندان مدت حمايت از حق پديد آورنده سي سال تعيين شده است و نظر به اهميت حفظ اصالت آثار شهيد مطهري و عدم تخريب آنها و نيز پيوند آن با اعتبار علمي و اجتماعي امام خميني(ره) به دليل تاييد کامل اين آثار توسط آن رهبر کبير‏، ضروري است که از نشر اين آثار توسط ناشران متعدد جلوگيري به عمل آيد و نشر آن به همان نحوي که خود آن متفکر شهيد سازمان داده و در طول31 سال گذشته به خوبي و با نظم ويژه صورت‌پذيرفته است ادامه يابد.

گفتني است از سال 1378 مطالعه همه آثار شهيد مطهري براي دانشجويان در دانشگاه امام صادق(ع) در قالب 7 واحد درسي و از طريق کتاب هاي توليد شده "خلاصه آثار استاد مطهري" توسط دفتر طرح شهيد مطهري صورت مي گيرد. يکي از مشکلات اين دفتر، مقاومت هاي انتشارات صدرا در برابر چاپ خلاصه آثار استاد مطهري بوده است.