هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 مهر 1400
ساعت 01:05
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 27 تير 1400 ساعت 11:51
يكشنبه 27 تير 1400 11:33 ساعت
2021-7-18 11:51:15
شناسه خبر : 349644
نماینده محلات در مجلس با اشاره به معدوم‌سازی تعداد بالایی جوجه قبل از نوروز ۱۴۰۰ گفت: بی‌تفاوتی دولت نسبت به این موضوع قیمت مرغ را به ۴۰ هزار تومان رساند و اصلا مشخص نشد که گزارش برخوردها با عوامل جوجه کُشی چه شد؟
نماینده محلات در مجلس با اشاره به معدوم‌سازی تعداد بالایی جوجه قبل از نوروز ۱۴۰۰ گفت: بی‌تفاوتی دولت نسبت به این موضوع قیمت مرغ را به ۴۰ هزار تومان رساند و اصلا مشخص نشد که گزارش برخوردها با عوامل جوجه کُشی چه شد؟
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس؛ حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره افزایش مجدد قیمت مرغ و تخم مرغ اظهار داشت: متأسفانه دام‌های مولد از جمله مرغ و گوسفند و گاو را به دلیل کمبود علوفه و نهاده‌های دامی، دامداران مجبور می‌شوند مرغ و گاو و گوسفند خود را زودتر از موعد مقرر به کشتارگاه برده و ذبح کنند. این در حالی است که ما شاهد بی‌توجهی دولت به این وضعیت هستیم و حتی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت هم به وظایف خود در این مورد رسیدگی نمی‌کنند.
 
وی افزود: ما پیش از عید سال ۱۴۰۰ شاهد صف‌های طولانی خرید مرغ و جولان دلالان در میادین توزیع عمده مرغ در کشور بودیم و همین موضوع باعث افزایش مرغ شده بود. البته ما شاهد رانت‌ خاصی در توزیع نهاده‌های دامی هستیم و با آنکه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات این نهاده‌ها به کشور داده شده است اما به دلیل سو مدیریت و سو تدبیر در این موضوع شاهد افزایش قیمت‌ مرغ در شرایط فعلی هستیم.
 
عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: اخلال در توزیع نهاده‌های دامی و علوفه در شرایط فعلی در حالی است که پیشتر شاهد جوجه کشی بودیم و هیچ کس هم به این دلیل مواخذه نشد؛ آیا رانتی وجود دارد که تعداد جوجه‌ها نباید بیشتر شود؟ آیا تعداد مرغ‌ها نباید بیشتر شوند که مردم عزیز ایران مزه ارزانی را بچشند؟ این چه سود و درآمدی است که عده‌ای در نابودی جوجه و عدم ارزانی مرغ دارند؟ 
 
وی گفت: وزارت جهاد و وزارت صمت نتوانستند در یک کار مشترک بازار مرغ و تخم‌مرغ را ساماندهی کنند؛ روزگاری شاهد جوجه‌کشی بودیم و روزگاری شاهد صف‌های طویل پیرمردها و پیرزن‌ها برای خرید چند کیلو مرغ.
 
سلیمی اظهار داشت: دولتی که وعده حل ۱۰۰ روزه مشکلات را می‌داد در رفع مشکل بازار مرغ و تخم‌مرغ مانده است و به نظر می ‌رسد که ما همچنان در وضعیت سال ۹۲ باقی مانده‌ایم؛ گوشت از سفر مردم حذف شده و مرغ هم پر کشیده است؛ قوه مجریه چرا نمی‌تواند به وظایف خود عمل کند. آیا روا است که مردم ساعت‌ها در صف تهیه مایحتاج و کالاهای اساسی خود بمانند؟
 
نماینده محلات در مجلس افزود: دستور داده اند با افرادی که جوجه کُشی کرده اند برخورد شود اما این مشکل حل نشد و حتی بزرگ‌تر شد و امروز شاهد افزایش مجدد قیمت مرغ هستیم؛ همین بی تفاوتی به جوجه کشی، قیمت مرغ را به ۴۰ هزار تومان رسانده است؛ عده‌ای در زمان جوجه کشی می‌گفتند چنین اقدامی پیشتر انجام می‌شده اما این سوال وجود دارد که چرا قبلا با این اقدام ظالمانه برخورد نشده است؟ حسن روحانی جاده دولت بعدی را به سنگلاخ تبدیل کرد و تحویل آیت‌الله رئیسی داده است و این کار هم عمداً از سوی دولت فعلی صورت می‌گیرد. حسن روحانی جاده کشور را در حالیکه در جاده آسفالت با سرعت حرکت می‌کرد منحرف کرد و به درون یک باتلاق سوق داده است.