هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 شهريور 1400
ساعت 06:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 29 خرداد 1400 ساعت 12:24
شنبه 29 خرداد 1400 12:06 ساعت
2021-6-19 12:24:10
شناسه خبر : 348721
رئیسی در مبارزات انقلاب اسلامی حضوری پررنگ داشت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با انتخاب شهید مظلوم دکتر بهشتی وارد دستگاه قضایی نوپای جمهوری اسلامی شد.
رئیسی در مبارزات انقلاب اسلامی حضوری پررنگ داشت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با انتخاب شهید مظلوم دکتر بهشتی وارد دستگاه قضایی نوپای جمهوری اسلامی شد.

گروه سیاسی-رجانیوز: هشتمین رئیس جمهور ایران، سید ابراهیم رئیسی، 61 ساله و متولد مشهد است. او در یک خانواده روحانی به دنیا آمد، و درپنج سالگی پدرش را از دست داد. سال های کودکی را با کار و دستفروشی در کنار تحصیل طی کرد. از 12 سالگی وارد حوزه علمیه مشهد شد و در 15 سالگی برای ادامه تحصیل به قم رفت.

 

رئیسی در مبارزات انقلاب اسلامی حضوری پررنگ داشت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با انتخاب شهید مظلوم دکتر بهشتی وارد دستگاه قضایی نوپای جمهوری اسلامی شد.

 

دادستانی شهرهای کرج و همدان، و جانشینی دادستان تهران از نخستین سمت‌های ایشان در دستگاه قضا بود.

 

سیدابراهیم رئیسی در سال 1367 به دلیل قاطعیت و اشراف حقوقی، دوبار به صورت مستقیم از جانب امام خمینی(ره) ماموریت ویژه قضائی پیدا کرد. پنج سال دادستان تهران، 10 سال ریاست سازمان بازرسی کل کشور، 10 سال معاون اول دستگاه قضایی و همچنین دادستانی کل کشور از مناصب مهم سید ابراهیم رئیسی بود.

 

وی دروس حوزوی خود را تا اخذ درجه اجتهاد ادامه داد و از سال 1385 ضمن نمایندگی مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری، از سال 1397 نیز با اکثریت آراء به نائب رئیسی اول این مجلس انتخاب شد.

 

سید ابراهیم رئیسی با اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته حقوق خصوصی، پایان نامه دکترای فقه و حقوق خصوصی را نیز با درجه عالی در دانشگاه شهید مطهری دفاع کرد.

 

وی صاحب چندین جلد کتاب تخصصی فقهی و حقوقی می باشد. رئیسی سابقه تدریس دروس حقوقی در دانشگاه های تهران، و کرسی تدریس سطوح عالی دروس خارج فقه و اصول را نیز دارا می باشد.

 

به دنبال انتخاب ایشان از طرف رهبر انقلاب اسلامی به تولیت آستان قدس رضوی در اسفند 1394، تحولات جدی در مدیریت و اداره این مجموعه در مدت کوتاهی بروز کرد،  و آن را یکی از مهم ترین نهادهای خدمات اجتماعی در زدودن چهره فقر و عقب ماندگی از مناطق محروم و مستضعف نشین مشهد، و دیگر شهرهای کشور، و نقش آفرینی در جریان سازی فرهنگی تبدیل کرد.

 

حسب اعتماد بالایی که به فعالیت های آستان قدس ایجاد شد، نذورات و موقوفات اهدایی به دوبرابر افزایش یافت و با خروج از پروژه های اقتصادی نظیر مال ها، آستان را به جایگاه مطلوب خود رسانید.

 

حضور در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و کسب 16 میلیون رای، این شخصیت علمی، فرهنگی و قضایی را در جایگاه یکی از رجال نامدار سیاسی کشور قرارداد.

 

انتصاب سید ابراهیم رئیسی در اسفند 1397 به ریاست قوه قضاییه آخرین سمت او قبل از انتخابات اخیر بود. حضرت آیت الله خامنه ای با تمجید از برنامه تحولی ارایه شده، او را موظف به اجرای دقیق و زمانبندی شده این برنامه ها کردند.

 

رئیسی با بازکردن درهای دستگاه قضایی به روی اندیشمندان حقوقی و غیر حقوقی، راه اندازی سفرهای استانی، تحولی نو در این قوه ایجاد کرد.

 

با گره گشایی از نظام مسائل پیش روی این دستگاه، استفاده پرحجم از سامانه های الکترونیکی و راه اندازی دادگاه های سیاسی، عفو محکومین امنیتی و حضور در محافل علمی، دانشگاهی و دانشجویی، و دیدارهای مردمی با اقشار مختلف از جمله کارگران و کارآفرینان، سرمایه اجتماعی قوه قضاییه را به نحو ملموسی ارتقاء داد.

 

سید ابراهیم رئیسی با درک عمیق از مطالبه مردمی که از نابسامانی های اقتصادی سال1397 به بعد بیشتر اوج گرفته بود، برخورد گسترده و علنی و بی محابا با فساد اقتصادی و مفسدین بزرگ در درون و برون قوه، بدون توجه به وابستگی های سیاسی، اعتماد و محبوبیت بسیار بالای افکار عمومی را به دست آورد.

 

احیا و راه اندازی بیش از 2000 کارخانه و مجموعه اقتصادی از شاهکارهای مدیریتی دیگر ایشان در دستگاه قضایی بود. در افکار سنجی آذرماه 1399 سیدابراهیم رئیسی با دارا بودن 73 درصد محبوبیت در میان افکار شهروندان ایرانی، پشتوانه محکمی را برای پیشبرد سند ارتقا یافته تحول قضایی فراهم کرد.

 

با نزدیک شدن به ایام انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، موج گسترده مطالبه نخبگی و عمومی برای حضور ایشان در انتخابات بالا گرفت و  علیرغم مقاومتی که سیدابراهیم رئیسی از خود نشان داد در روز آخر ثبت نام، مجبور به ورود به صحنه انتخابات شد.

 

باتوجه به اینکه نظر سنجی های مراکز معتبر کشور نشان می داد رئیسی فاصله بسیار زیادی نسبت به سایر نامزدان ثبت نامی داشت، ایشان در طول ایام تبلیغات انتخاباتی هم تلاش کرد با ارائه برنامه ها و مهم تر از آن، بازخوانی کارنامه، اعتماد مردمی را افزایش دهد.

 

اینک جمهوری اسلامی ایران در آغاز قرن پانزدهم شمسی، با یک دولت مورد حمایت قاطبه مردم و مورد وثوق و اجماع گروه ها و جریان های سیاسی و نهادهای حاکمیتی قرار دارد که امکان تحول جدی را در حاکمیت اجرایی کشور و تحقق آرمان های بلند انقلاب اسلامی را فراهم می نماید.