هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 31 تير 1397
ساعت 19:09
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 28 ارديبهشت 1389 ساعت 17:52 2010-5-18 17:52:34
شناسه خبر : 34867
مع الاسف در طول سال هاي اخير اگرچه شعار مبارزه با مفاسد اقتصادی به كرات از سوي مسئولين مربوطه شنيده شده است، ‌لكن مردم در عمل شاهد اقدام جدي و موثري در اين زمينه نبوده اند و تشكيل جلسات فرمايشي و نمايشي را به هيچ وجه برآورنده‌ي نظر مقام معظم رهبري در زمينه‌ي مبارزه با مفاسد اقتصادي نمي دانند.

حجت الاسلام علیرضا جهانشاهی ملقب به طلبه‌ی سیرجانی، دور جدیدی از اقدامات اعتراضی خود در واکنش به عدم حرکت جدی قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی کلان را آغاز کرد.

به گزارش رجانیوز، طلبه سیرجانی همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا(س) راهپیمایی خود را از مسجد مقدس جمکران به سوی تهران آغاز کرده است و در ابتدای مسیر با حضور در گلزار شهدای قم و فاتحه خوانی بر سر مزار سرداران شهید دفاع مقدس به سوی دسته های عزاداری حضرت صدیقه طاهره(س) و حرم مطهر حضرت معصومه(س) شتافت.

براساس اين گزارش، وي كه توسط جمعی از طلاب و دانشجویان قم و تهران نيز همراهي مي‌شود، در حال حاضر قریب به 30 کیلومتر از مبدأ حرکت خود فاصله گرفته است.

جهانشاهی با شعار «دادخواهي، عدالتخواهي، مبارزه با مفاسد اقتصادي و زمين خواري» حرکت خود را آغاز كرده و پس از رسیدن به تهران قصد دارد در برابر یکی از نهادهای مسئول جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی تحصن کند.

جهانشاهی با بیان اینکه مردم به طور ملموس احساس نمی کنند که دستگاه قضایی با دانه درشت ها و آقازاده های فاسد برخورد جدی می کند، اضافه کرد: مساله مبارزه با مفاسد و برخوردهای تبعیض آمیز در این زمینه مساله ای است که دغدغه شخص مقام معظم رهبری است و ایشان از تمامی طلاب و دانشجویان نیز همین مساله را متوقع هستند.

تاکنون تعدادي از تشکل های دانشجویی از جمله بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت، جنبش عدالتخواه دانشجویی و... با صدور بیانیه های جداگانه ای از این اقدام شجاعانه طلبه سیرجانی اعلام حمایت کرده و پیش بینی می شود طی روزهای آینده با رسیدن طلبه سیرجانی و کاروان همراه وی به تهران، تشکل های دانشجویی به استقبال از وی خواهند رفت.

نخستین بیانیه راهپیمایان به سوی تهران بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

لقد ارسلنا رسلنا بالبينات و انزلنا معهم الكتاب و الميزان ليقوم الناس بالقسط و انزلنا الحديد فيه باس شديد

انقلاب اسلامي ايران همانند تمامي حكومت هاي الهي در سراسر تاريخ،‌ يكي از مهمترين اهداف برپايي نظام اسلامي در ايران را برپايي قسط قرار داده و اين هدف مقدس در جاي جاي كلمات و سخنان بنيانگذار فقيد آن،‌ حضرت امام (رضوان الله تعالي عليه) و مقام معظم رهبري (دام ظله) به چشم مي خورد و اي بسا كه بتوان گفت خون مقدس و پاك صدها هزار شهيد طول حيات انقلاب اسلامي كه براي حفظ و بقاي انقلاب سر بر آستان جانان نهادند،‌ به طور مستقيم يا غير مستقيم به آرمان مقدس اقامه عدل گره خورده است.

اما دراين مسير هرچند كه خدمتگزاران حقيقي انقلاب از هيچ تلاشي فروگذار نكرده اند،‌ مافياي زر و زور و تزوير به فرموده رهبر انقلاب اسلامي در گلوگاه هاي كليدي جا خوش كرده اند، از تمامي ابزارهاي رسانه اي و تبليغاتي بهره مند هستند و مهمتر از همه آنكه در طول ساليان سال، ظلم و فساد به شبكه اي در هم تنيده و خطرناك تبديل شده اند كه حتي نزديك شدن به اين شبكه و نيت افشاي اسامي آنان -چه رسد به برخورد قضايي و انتظامي با ايشان- عواقب خطرناكي در پي دارد.

مع الاسف در طول سال هاي اخير اگرچه شعار مبارزه با مفاسد اقتصادی به كرات از سوي مسئولين مربوطه شنيده شده است، ‌لكن مردم در عمل شاهد اقدام جدي و موثري در اين زمينه نبوده اند و تشكيل جلسات فرمايشي و نمايشي را به هيچ وجه برآورنده‌ي نظر مقام معظم رهبري در زمينه‌ي مبارزه با مفاسد اقتصادي نمي دانند.

دستگاه قضايي بايد به طور شفاف به مردم گزارش دهد كه در طول 8 سال از صدور فرمان 8ماده اي مقام معظم رهبري كه حقيقتا منشور مبارزه با فساد به شمار مي رود، چند نفر آقا و آقازاده و دانه درشت را به محكمه‌ي عدالت كشانده است؟ دستگاه قضايي بايد پاسخ دهد كه چرا نسبت به اين قوه در راستاي مبارزه با مفاسد، بي اعتمادی قابل توجهی وجود دارد؟ همچنين قوه‌ي مجريه بايد به امت حزب الله پاسخ دهد كه تا چه اندازه در راستاي اصلاح مفاسد سيستمي و اداري كوشيده است و تا چه اندازه در راستاي پيشگيري و جلوگيري و بازدارندگي از فساد تلاش كرده است؟ قوه‌ي مقننه نيز بايد در محضر ملت به طور شفاف مشخص كند كه تا چه اندازه به تصويب قوانين عدالتخواهانه كوشيده است و تا چه ميزان مسئولين مختلف دولتي و قضايي را براي امر مبارزه با فساد به خانه‌ي ملت كشانده است؟ رسانه ها نيزبايد پاسخگو باشند چرا كه سهم عمده اي از سياسي شدن اين امر مهم به اصحاب رسانه مرتبط است. حال آنكه مبارزه با فساد يك پديده سياسي و جناحي نيست و نبايد دست خوش سوء استفاده اصحاب قدرت و تسويه حساب هاي حزبي قرار گيرد.

اينك كاروان عدالت خواهي طلاب و دانشجويان از قم به سمت تهران حركت كرده و در راستاي تكليف محوري همواره اين جمله‌ي كليدي را مدنظر دارد كه "در جناح مومنان،‌ شرط پيروزي، سپيدي باور است نه سياهي لشكر"...

و اليه المصير

طلبه سیرجانی کیست؟

شروع ماجراي طلبه سيرجاني به بحث هاي افشاي زمين خواري در سيرجان در سال 87 باز مي گردد. زماني که حجت الاسلام عليرضا جهانشاهي امام جماعت مسجد امام حسين(ع) و مسئول کانون جوانان مساجد سيرجان با انتشار نشريه عدالت خواهي و پخش آن در نماز جمعه سيرجان به افشاي مفاسد اقتصادي و زمين خواران آن شهر مي پردازد و از مردم مي خواهد طوماري را که جهت برخورد با اين مفاسد به سران سه قوه نوشته شده، امضا کنند.

استقبال مردم از اين اقدام به‌گونه ای بود که بيش از هزار نفر از مردم سيرجان در همان سه روز اول اين طومار را امضا مي کنند اما اداره اطلاعات استان ضمن جلوگيري از ادامه امضاي اين طومار، از جهانشاهي به دليل بر هم زدن نظم شهر شکايت مي کند.

پس از این اتفاق، دادگاه ويژه روحانيت جهانشاهی را به سه ماه و يک روز حبس قطعي محکوم كرد که اين حکم نيز بلافاصله توسط دادگاه تجديد نظر نيز تاييد مي شود.

در اين زمينه، مسئولان مربوطه نيز متعاقبا اعلام مي کنند زمين خواري پديده خاصي در سيرجان نيست و تمام اين را اعتراضات ناشي از توهمات و همچنين نفوذ گروه هاي افراطي در افکار حجت الاسلام جهانشاهي است! اين در حالي بود که با وجود متهم شدن بسياري از اعضاي شوراي شهر سيرجان در دوره اول و دوم از سوي سازمان بازرسي کل کشور به زمين خواري، هيچ اراده اي از سوي مسئولين محلي براي برخورد با افراد خاطي به‌وجود نیامد و دادستاني سيرجان نيز پرونده هاي موجود در اين رابطه را محدود به دو تا سه پرونده اعلام كرد که مربوط به سوء استفاده کارمندان اداره مسکن و شهرسازي سيرجان است و پرونده آن در شعبه دادگاه تجديد نظر استان کرمان قرار دارد.

حرکت به سوي تهران

در پی این اتفاق، حجت الاسلام جهانشاهي در اقدامی نمادین راهپیمایی خود با پای پیاده به سمت تهران براي اعتراض به عدم رسیدگی به این موضوع را آغاز كرد که با استقبال دانشجویان و طلاب مواجه می شود و حتی با نزديک شدن وی به اصفهان، ستادي از سوي دانشجويان عدالت خواه مسئوليت استقبال از وي را در شهر اصفهان بر عهده گرفت.

دستگیری و زندان، دستور رهبر انقلاب برای آزادی جهانشاهی

اما سرانجام وي در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) سورمغ و قبل از ورود به شهرستان آباده دستگير و به شهر شيراز انتقال يافت و بدین ترتيب رسما از راهپيمايي اعتراض آميز وی به تهران ممانعت به عمل آمد. با صدور حکم دادگاه ویژه روحانیت، وی به 23 ماه و 15 روز حبس، 30 هزار تومان جريمه نقدي و 3 سال ممنوع الورود بودن به سيرجان «به جرم رفتارهاي خلاف شان روحانيت» محکوم شد اما در نهايت بعد از گذشت هشت ‌ماه ‌و ده روز از حبس، به فرمان رهبر‌انقلاب و با دریافت پیام شفاهی ایشان با عنوان «شَکَرَ الله مَساعیکَ» در حالی که حدود 15 ماه از حبس‌اش باقی مانده بود،‌ در آخرین روزهای سال 87 و در میان استقبال جمعی از دانشجویان از زندان اوین تهران آزاد شد.

تقدیر دانشجویان دانشگاه تهران از طلبه‌ی سیرجانی

در نخستین روزهای اردیبهشت 88 و همزمان با سالروز صدور پیام 8 ماده ای رهبر انقلاب خطاب به قوای سه‌گانه جهت تسریع در مبارزه با مفاسد اقتصادی کلان، جهانشاهی به همراه چند تن دیگر از چهره های شاخص مردمی و دانشجویی در راستای مبارزه با فساد، در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران حاضر شد.

در این نشست که عباس سلیمی نمین، وحید جلیلی و جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران نیز حضور داشتند، برگزار کنندگان برنامه با قدردانی از طلبه سیرجانی در مبارزه با مفاسد اقتصادی دانه درشت، حمایت خود از وی را اعلام كردند و جهانشاهی نیز با تشکر از دانشجویان، برای لحظاتی در میان آنها سخنرانی و گوشه ای از خاطرات خود در زندان را بیان كرد.

گفتنی است، دور جدید راهپیمایی اعتراضی علیرضا جهانشاهی در حالی با تاخیر یک ساله نسبت به زمان آزادی وی از زندان صورت می گیرد که بنا بر گفته وی، علت تاخیر در این کار «گذشت زمان از انتخابات ریاست جمهوری دهم و حوادث پس از آن و عدم سو استفاده جریان های ضد انقلاب» از این حرکت اعتراضی است..

x