هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 مهر 1400
ساعت 15:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 23 خرداد 1400 ساعت 20:11
يكشنبه 23 خرداد 1400 16:18 ساعت
2021-6-13 20:11:40
شناسه خبر : 348452
رئیسی گفت: نمی‌شود یک روز که اقتصاد کشور را معطل گذاشت، یک روز به تصویب یک قرارداد، یک روز برای اجرای قرارداد و یک روز برای احیای قرارداد!
رئیسی گفت: نمی‌شود یک روز که اقتصاد کشور را معطل گذاشت، یک روز به تصویب یک قرارداد، یک روز برای اجرای قرارداد و یک روز برای احیای قرارداد!
گروه سیاسی-رجانیوز: در روزهای اخیر برخی مباحث مطرح شده در خصوص برجام باعث سوبرداشت‌ها و تهاجم و تخریب‌ها نسبت به سیدابراهیم رئیسی گشته است. اما نگاهی جامع به صحبت‌ها، دیدگاه‌ها و رویکردهای اتخاذی وی می‌تواند بسیاری از سوتفاهم‌ها را حل کند و جهت‌گیری‌ها و مواضع «دولت مردمی» را در صورت پیروزی در انتخابات شفاف کند.
 
به گزارش رجانیوز؛ رئیسی در سومین مناظرات انتخاباتی آورده برجام را از قول مسئولان دولتی تقریبا هیچ خواند و گفت: « از رئیس قبلی بانک مرکزی پرسیدند که منافع برجام چیست، پاسخ داد هیچ! حداقل به مواضع خودتان پایبند باشید.» 
 
وی ادامه داد: «ما به برجام که با ۹ بند رهبری آن را تائید کردند متعهدیم اما برجام را شما نمی توانید اجرا کنید برجام نیاز به یک دولت مقتدر دارد آقایان اقتدار خارجی امتداد اقتدار داخلی است؛ مرغ  و تخم مرغ و جوجه کشی مشکل این چنینی  نمی تواند اقتدار ایجاد کند.»
 
اشاره رئیسی به برجام به عنوان سندی که بین ایران و کشورهای دیگر نوشته شده و با شروط رهبری و مجلس پذیرفته شده است نکته جدیدی نیست و البته مورد تایید همه نامزدهای انتخاباتی است. شاید برای پی بردن به ابعاد بیشتر دیدگاه وی باید به صحبت‌های دیگر او نیز توجه کرد.
 
رئیسی چندی قبل در برنامه دست‌خط اولویت سیاست خارجی خود را همکاری و تعامل گسترده با جهان، دیپلماسی اقتصادی و ارتقای روابط با همسایگان دانست. وی در مرکز قرار داشتن یک قرارداد و وابسته کردن کشور به آن را مورد انتقاد قرار داد. او گفت: «اگر ما در داخل با توجه به راهکارهای اقتصاد مقاومتی و امکانات بسیاری که در کشور وجود دارد مشکلات را حل کنیم و به عبارتی تحریم‌ها را خنثی کنیم ما اقتصادمان دچار تکانه‌‌ها نخواهد شد. نمی‌شود یک روز که اقتصاد کشور را معطل گذاشت، یک روز به تصویب یک قرارداد، یک روز برای اجرای قرارداد و یک روز برای احیای قرارداد! این درست نیست. چیزی که اتفاق افتاد شرطی کردن اقتصاد بود، یک روز اقتصاد را به یک قرارداد گره زدیم و گفتیم این قرارداد باید بسته شود، یک روز به اجرایش یک روز به احیایش! به هیچ عنوان اقتصاد کشور نباید به اینگونه قراردادها گره بخورد. ما می‌توانیم مناسبات گسترده داشته باشیم و اشکال الان این است که چرا ما همه مناسبات را تحت الشعاع یک قرارداد ببینیم؟»
 
 
وی چهار سال قبل با اشاره به ضعف‌های برجام در مناظرات انتخاباتی گفته بود: « برجام یک توافقی است که بر اساس مذاکرات به وجود آمده است. آنچه دولت در فرایندی که طی شده با تمام  اشکلاتی که دارد و رسانه‌های گروهی هم بارها به این موضوع اشاره کرده‌اند به وجود آمد ولی این یک سند ملی است و باید به آن احترام بگذاریم.» او از اجرای قانون در خصوص برجام صحبت کرده بود و همچنین جمله معروف «نقد کردن چک برجام» را به کار برد. استفاده از این کلیدواژه در شرایطی که آمریکا به طور رسمی هنوز از برجام خارج نشده و البته به خدعه و نیرنگ و سنگ‌اندازی و اعمال شیوه‌های جدید دشمنی رو آورده بود پیامی قابل تامل داشت. رئیسی معتقد بود دولتی با اقتدار می‌تواند مانع از دشمنی‌های جدید آمریکا شود و به نوعی آورده‌های حداقلی برجام را تامین کند. او به صراحت انفعال دولت را علت امیدوار بودن دشمن به افزایش فشارها عنوان کرد.
 
رئیسی در سال 96 به مشکلات معیشتی مردم و حل نشدن آن با وعده های برجامی اشاره کرد و گفت: «ما می‌خواهیم بدانیم بعد از این سند چه شد؟ دولت گفته بود همه تحریم‌ها برداشته خواهد شد ولی هیچ اتفاقی در سفره مردم رخ نداد و از مردم می‌پرسم که چه تغییری در زندگی شما رخ داده است؟»
 
اردیبهشت 96 رئیسی در سفر به تبریز در بین مردم این شهر در مصلی امام خمینی به کنایه از میوه برجامی سخن گفت: «برجام قرار بود ميوه هاي خوبي براي كشور بدهد، اما چهار سال كشور را معطل كردند»
 
وي با بيان اينكه «پس از برجام بنيه دفاعي و توان موشكي كشور مورد تردید قرار گرفته» به دسیسه دشمنان برای نابودی دیگر صنایع ایران اشاره کرد و تو ضیح داد: «يكي از دسيسه هاي دشمنان و بيگانگان براي نفوذ در كشورهاي مختلف، از بين بردن بنيه هاي دفاعي كشورها و سپس هجوم به پايه هاي فرهنگي، علمي و فناوري ملت ها است.»
 
رئيسي ادامه داد: «بر همين اساس پس از برجام، در دانشگاه صنعتي شريف قرار گرفتن ماهواره روي سكو كه به دست تواناي جوانان ايراني ساخته شده بود، جلويش گرفته مي شود و سپس سند 2030 يونسكو امضا مي شود كه به معني تعليق سند آموزش و پرورش مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي است.»
 
این صحبت‌ها به صورت واضحی نشان می‌دهد که سیدابراهیم رئیسی معتقد به طراحی دشمن برای برجام چندضلعی در کشور و جلوگیری از پیشرفت کشور کرده است. او گفت معتقد است «دشمنان ملت هاي آزاده در طول تاريخ همواره ابتدا توانايي هاي هسته اي، موشكي و علمي را هدف قرار داده و سپس سراغ اقتصاد آنها رفته اند تا با فروپاشي اقتصادي به اهداف شوم در آن كشورها دست يابند.»
 
در خصوص FATF نیز رئیسی از جمله کسانی است که رای مخالف دارد. وی همانگونه که در مناظرات اخیر گفت معتقد است: «اگر منافع ملت در قراردادی تامین شد ما هیچ مشکلی نداریم، وگرنه نمی‌توانیم منافع مردم را به حراج بگذاریم.» مخالفت‌های مستدل و جدی سیدابراهیم رئیسی در کمیسیون‌های تخصصی قضایی با پالرمو راه را برگمانه‌زنی‌های بدون پشتوانه و سیاسی می‌بندد.
 
 
گفتنی است رئیسی قبلا هم در اجتماع بزرگ حوزه و گام دوم گفته بود: باید سخت مراقب این پیشنهادات بود. آنها می‌خواهند راه‌های خروج از تحریم و دور زدن تحریم را هم بر ما ببندند. پس باید با نگاه به استقلال کشور تصمیم گرفت. می‌خواهند برای ما بدست خودمان مشکل ایجاد کنند و در انزوا قرار دهند و نوعی خودتحریمی به ما تحمیل کنند. باید با هوشیاری و دشمن شناسی در میدان حاضر شد و نباید در مقابل دشمن کوتاه آمد.