هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 شهريور 1400
ساعت 05:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 18 خرداد 1400 ساعت 13:46
سه شنبه 18 خرداد 1400 12:55 ساعت
2021-6-8 13:46:25
شناسه خبر : 348227

گروه اقتصادی-رجانیوز: روز گذشته مهدی دوستی مشاور سید ابراهیم رییسی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به همراه در برنامه با نخبگان شبکه چهار سیما به تشریح برنامه‌های اقتصادی سیدابراهیم رئیسی پرداخت.

 

دوستی درباره برنامه‌های اقتصادی و صادرات گفت: صادرات می‌تواند مشکلات بنگاه‌ها و تولید را در داخل حل کند، چون اساسا اگر بخواهیم چالش‌های تولید در کشور را در نظر بگیریم، تامین پایدار مواد اولیه، نوآوری و نوسازی و بهسازی بخش ماشین آلات و صنایع کشور است.

 

وی افزود: عمده تولید در کشور براساس فناوری نسل ۲ در حال انجام است و این باعث شده که ما در بازار‌های بین المللی هم قدرت رقابت خود را از دست دهیم و صنایع ما، صنایع غیربهره وری باشد.

 

دوستی گفت: حمایت‌های دولتی جهت ورود فناوری نسل ۴ و نوسازی صنایع ماشین آلات تولیدکنندگان داخلی، موضوعی است که خود آقای رئیسی نیز به آن تاکید دارد و آن پیش بینی پذیرکردن اقتصاد است.

 

وی ادامه داد: در اقتصاد، قوانینی که تصویب می‌شود و در دوره‌ها و سال‌های ۵ ساله تمدید می‌شود این متفاوت با یک قانون ۲۵ ساله پایدار است و این در واقع اساس پیش بینی پذیر کردن اقتصاد است.

 

دوستی همچنین به موضوع خلق بازار جدید اشاره کرد و گفـت: اساسا تولید با خلق بازار‌های جدید گره خورده است که این خلق بازار‌های جدید الزامات دیپلماتیک دارد که برنامه ویژه‌ای در ذیل بخش دیپلماسی به منزله دیپلماسی اقتصادی برای آن تعریف شده است و یک سری زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری دارد که سخت افزاری آن مانند توسعه زیرساخت‌های ریلی، جاده‌ای، بندری و زیرساخت‌های نرم افزاری مثل پیمان‌های پولی دو جانبه و قوانین و روابط فیمابین دو کشور است.

 

وی افزود: ما در سال ۹۹ حدود ۳۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته ایم که از این مقدار ۲۰ میلیارد دلار به ۱۵ کشور همسایه تعلق دارد که همان طور که آقای رئیسی اشاره کرد از مجموع تقریبا بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار واردات همسایه بوده است که حدود ۲ درصد بوده و این سهم ناچیز ما را در بازار نشان می‌دهد و برنامه‌ای که دیده شده است تا سال ۱۴۰۴ ما باید به ۷۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی برسیم که از این ۷۰ میلیارد دلار که ۳۵ میلیارد دلار افزایش را نشان می‌دهد بار اصلی افزایش صادرات بر دوش روابط اقتصادی ما با همسایگان است.

 

 

دوستی افزود: اهمیت صادرات، بهبود تراز ارزی و اشتغال است که رونق تولید را باعث می‌شود و دو اثر دو جانبه را بر روی هم دارد.

 

 

وی گفت: هم اکنون حداقل نیاز ارزی مان در حالت متوازن حدود ۴۴ میلیارد دلار است که ۳۰ میلیارد دلار آن وصولی ما از درآمد‌های غیرنفتی است و ۸ میلیارد دلار هم از ورود درآمد‌های نفتی ما بوده است که تقریبا اگر بخواهیم درآمد نفتی را هم خارج کنیم ۱۴ میلیارد دلار کمبود منابع ارزی پیدا خواهیم کرد که در واقع رویکرد فعلی، رویکرد بد انقباضی است و محدودیت‌هایی که در سرکوب تقاضا می‌بینیم که بخشی از آن به دلیل کالا‌های لوکس و محدودکردن کالا‌های غیرضرور قابل درک است، اما بعضا این سختگیری‌ها باعث شده است که با حجم عظیمی از مواد اولیه و ماشین آلات مرتبط با صنایع و نیاز‌های اساسی مردم مواجه هستیم که همین تغییر قوانین پیوسته و سیاست‌های انقباضی باعث شده است مردم در این وسط آسیب می‌بینند.

 

وی ادامه داد: رویکرد جایگزین، رویکرد انبساطی و توسعه صادرات غیرنفتی و پیمان‌های پولی دوجانبه است.

 

دوستی به وضعیت بازار همسایگان و روسیه پرداخت و گفت: سهم ما از بازار کشور دوست روسیه (بیش از ۲۴۳ میلیارد دلار)، دو دهم درصد از بازار روسیه است و این در واقع نشان می‌دهد بازار عظیم و تقریبا بزرگ‌ترین بازار همسایه مان را سهم کمتر از ۲ دهم درصد داریم.

 

وی افزود: در کشور ترکیه هم از ۲۱۹ میلیارد دلار سهم یک درصدی داریم، علاوه بر اینکه ما کارت توریسم ایرانی داریم که این می‌تواند برای ما پیش برنده در بازار ترکیه باشد و ما می‌بینیم که از این کارت توریسم در بازار ترکیه استفاده نکردیم و این در حالی است که ارتباطات ما با ترکیه در سایر ابعاد رابطه‌ای مستحکم است.

 

دوستی گفت: در کشور عراق هم از حدود ۵۰ میلیارد دلار واردات کشور عراق سهم ۱۵ درصدی را داریم. عراق در واقع جزو کشور‌های خیلی خوب ما است، اما سهم ما در بازار عراق هم سهم کاهشی است و نیاز دارد که ما به تثبیت برسانیم و بعد گام‌های بعدی را برداریم.

 

وی ادامه داد: سهم ما در بازار قطر نیز علیرغم شرایطی که ایجاد شده است و محاصره‌ای که کشور‌های حوزه خلیج فارس برای قطر ایجاد کردند، سهم ما همچنان ۶ دهم درصد است و نتوانستیم خوب عمل کنیم.

 

 

دوستی گفت: سهم ما در بازار همسایگان در این مجموع ۱۵ کشور، دو درصد نشان داده شده است که این وضعیت ما در بازار همسایگان است.

 

وی افزود: براساس ظرفیت‌های کشور‌های همسایه بررسی شده است که مجموع ظرفیتی که وجود دارد در ۱۲ کشور همسایه حدود ۷۷ میلیارد دلار براساس گزارش سازمان توسعه تجارت ظرفیت وجود دارد که ما ظرفیت صادرات کشور را بررسی می‌کنیم و این افزایش چه در قالب بخش‌های مختلف عمدتا براساس مزیت‌های نسبی سرزمینی ما و نفت و گاز خداداد ما است و منابع اولیه معدنی کشور است یعنی آنچه که در کشور‌های همسایه پیش بینی شده است اگر در روسیه ۱۳ میلیارد دلار ظرفیت افزایش دیده شده است این ۱۳ میلیارد دلار در مواد کشاورزی و صنایع تبدیلی ما و واردات مواد پتروشیمی ما است که هم مکانیسم عرضه دارد و هم صادرات.

 
مشاور اقتصادی حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: اصلاح سیستم بانکی کشور و ایجاد امنیت برای فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی را از اولویت‌های بعدی دولت آقای رئیسی برشمرد.