هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 27 شهريور 1400
ساعت 19:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 16 خرداد 1400 ساعت 15:33
يكشنبه 16 خرداد 1400 15:27 ساعت
2021-6-6 15:33:41
شناسه خبر : 348124
ماده (۲) آئین نامه اجرایی همین قانون (مصوب ۱۳۷۳) به صراحت اعلام داشته «ادامه تحصیل کارگزاران در خارج از ساعات اداری یا با استفاده از مرخصی با رعایت قوانین‌و مقررات مربوط مجاز است.
ماده (۲) آئین نامه اجرایی همین قانون (مصوب ۱۳۷۳) به صراحت اعلام داشته «ادامه تحصیل کارگزاران در خارج از ساعات اداری یا با استفاده از مرخصی با رعایت قوانین‌و مقررات مربوط مجاز است.
گروه سیاسی-رجانیوز: دکتر علی بهادری جهرمی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس نوشت: قانون‌گذار در مواد متعددی تحصیل مسئولان را مشمول منع قانونی ندانسته که هیچ، بلکه این موضوع را  تشویق هم کرده است
 
 
۱- مطابق قانون «ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران در ساعات اداری» تحصیل مسئولان فقط در «ساعات اداری» و با استفاده از امکانات دولتی نظیر ماشین و راننده ممنوع شمرده شده است.
 
۲- وفق همین قانون تحصیل مسئولان در ساعات غیر اداری، روزهای غیرکاری یا با اخذ مرخصی، یا استفاده از ماموریت مجاز دانسته شده است.
 
۳- آراء هیئت عمومی دیوان عدالت اداری برای همه نهادها لازم‌الاتباع است. این هیئت در دادنامه شماره ۶۲۶ الی ۶۳۲ بخشنامه‌ای را که در آن اعمال مدارک تحصیلی بالاتر ممنوع برای کارمندان و مسئولان ممنوع دانسته شده بود، ابطال کرده است. مفهوم این رای که برای همه لازم‌الاتباع است این است که مسئولان می‌توانند حین مسئولیت تحصیل کنند.
 
۴- فقهای شورای نگهبان بخش‌نامه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در خصوص ممنوعیت تحصیل کارمندان را خلاف شرع اعلام کرده است.
 
۵- قانون‌گذار در مواد متعددی نه تنها تحصیل کارمندان و مسئولان را ممنوع اعلام نکرده است، بلکه با مشوق‌هایی نظیر اعطای بورس، تحصیل کارمندان و مسئولان را مورد حمایت و تشویق قرار داده است.
 
دکتر سیدمجتبی حسینی‌پور اردکانی دارنده دکتری حقوق عمومی از دانشگاه تهران نیز اظهار کرد: مطابق ماده واحده «قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران کشور در ساعات اداری» (مصوب ۱۳۷۲) از تاريخ تصويب اين قانون اشتغال و ادامه به تحصيل كارگزاران شاغل در جمهوري اسلامي ايران در ساعات اداري روزهاي كاري هفته در داخل و خارج كشور ممنوع مي باشد.
 
بنابراین واضح است که اگر ادامه تحصیل در ساعات غیراداری روزهای کاری هفته باشد، این ممنوعیت شامل حال کارگزار شاغل نخواهد بود و از طرف دیگر ساعات مرخصی کارکنان جزئی از ساعات اداری وی محسوب نمی شود.
 
از همین رو ماده (۲) آئین نامه اجرایی همین قانون (مصوب ۱۳۷۳) به صراحت اعلام داشته «ادامه تحصیل کارگزاران در خارج از ساعات اداری یا با استفاده از مرخصی با رعایت قوانین‌و مقررات مربوط مجاز است» 
 
لذا اینکه عده ای با یدک کشیدن عنوان حقوقدان و داشتن مدرک دکترای حقوق حتی از درک صحیح متون غیرپیچیده و ساده قوانین و مقررات کشور نیز عاجز هستند جای بسی تأسف دارد.
 
دکتر فریدون جعفری دستیار وزیر علوم در حقوق شهروندی نیز اعلام کرد: قانون تاکید کرده است که در ساعات اداری اجازه ادامه تحصیل وجود ندارد، اما در خارج از ساعات اداری افراد می‌توانند نسبت به کسب دانش با رعایت ضوابط اقدام کنند.
 
قانون مانع ادامه تحصیل کارکنان و مدیران دستگاه‌های دولتی نشده و حتی در مقررات خاص این دستگاه‌ها ضوابط و موازینی برای ارتقای دانش و توانایی افراد در قالب طرح‌های ضمن خدمت و دانش افزایی و ... پیش بینی شده است.