هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 شهريور 1400
ساعت 06:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 11 خرداد 1400 ساعت 11:43
سه شنبه 11 خرداد 1400 11:39 ساعت
2021-6-1 11:43:01
شناسه خبر : 348028
جلیلی گفت: نباید کشور ما با همه آن توانمندی‌هایی که دارد مطعل، منفعل و یا خدای ناکرده علاف این باشد که قاتلان حاج قاسم بخواهند به ما عنایتی کنند یا نه.
جلیلی گفت: نباید کشور ما با همه آن توانمندی‌هایی که دارد مطعل، منفعل و یا خدای ناکرده علاف این باشد که قاتلان حاج قاسم بخواهند به ما عنایتی کنند یا نه.
گروه سیاسی-رجانیوز: سعید جلیلی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، در برنامه «گفت‌وگو با مردم» شبکه اوّل سیما با بیان اینکه ایران بزرگ در طول تاریخ، فراز و نشیب‌های زیادی داشته است، گفت: ما در جهان فقط یک کشور نیستیم؛ یک تمدن و یک فرهنگ بوده و هستیم. با انقلاب اسلامی یک خیز بلند برای احیای این نقش تمدنی ایجاد شد.
 
 وی ادامه داد: امروز دوباره بعد از صدها سال ما کم‌کم شخصیت‌هایی داریم که به مرزهای دانش نزدیک شده‌اند و در برخی رشته‌ها در رده‌های یکم تا دهم دنیا قرار داریم. از ابن‌سیناها تا کاظمی آشتیانی‌ها، از خواجه نصیرها تا شهید شهریاری‌ها، از خوارزمی‌ها تا فخری‌زاده‌ها،از سربداران تا قاسم سلیمانی‌ها.
 
جلیلی با بیان اینکه ما راه دور و درازی را آماده‌ایم و امروز در یک پیچ تاریخی قرار داریم، گفت: در یکی دو قرن گذشته هر وقت خواسته‌ایم جهشی ایجاد کنیم، دشمنان خارجی ما تلاش کرده‌اند تا مانع شوند. متأسفانه جریان‌هایی را هم از داخل کشور همراه خود کرده‌ و به خدمت خود گرفته‌اند. امیرکبیر حرکت بزرگی را شروع کرد ولی علیه او فضاسازی صورت گرفت و او را به‌ شهادت رساندند.
 
وی ادامه داد: در دوره‌های مختلف، شخصیت‌هایی داشته‌ایم که کشور را به افق‌های بلند رسانده‌اند ولی به دست جریان‌های سرسپرده غرب کنار زده شده‌اند؛ از سیدجمال تا شهید مدرس، از مشروطه تا نهضت نفت. آخرین جنایت آن‌ها ترور سردار دل‌ها شهید سلیمانی و دکتر فخری زاده بود. 
 
جلیلی تصریح کرد: طرح این مقدمه برای این بود تا بگویم اگر می‌خواهیم امروز مسائل روزمره خود را حل کنیم به نگاه بلندمدت و تمدنی نیاز داریم.
 
وی با بیان اینکه امروز نیاز به جهش بزرگ در شأن ملت ایران داریم، به مشکلاتی چون گرانی، بیکاری، مسکن و تحریم‌ اشاره کرد و گفت: البته هشت سال پیش هم این مشکلات را داشتیم البته کم‌تر.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: در انتخابات سال ۹۲ در همین دوربین با شما مردم صحبت کردم. پاسخ‌هایی را ارائه کردیم و گفتیم که چگونه می‌توان این مسائل را حل کرد. البته من کلید در نیاوردم و وعده‌های صد روزه ندادم.
 
وی خاطرنشان کرد: من سال 92گفتم کشور ظرفیت‌هایی دارد که اگر برای آن‌ها برنامه داشته باشیم می‌توانیم بسیار موفق عمل کنیم. البته پاسخ‌های دیگری هم داده شد که چرخ کارخانه باید بچرخد و چرخ سانتریفیوژ هم باید بچرخد، گفته شد که می‌توان به دنیا لبخند زد. هشت سال کشور با این فرمان اداره شد یا با این کلید قفل شد.
 
جلیلی ادامه داد: نباید کشور ما با همه آن توانمندی‌هایی که دارد مطعل، منفعل و یا خدای ناکرده علاف این باشد که قاتلان حاج قاسم بخواهند به ما عنایتی کنند یا نه.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما همان زمان گفتیم برخی مسیرها که دارد دنبال می‌شود جواب نمی‌دهد. بحث شد که می‌شود یا نمی‌شود. مردم امروز می‌بینند روندی که طی شد آیا وعده‌ها انجام شد یا نشد. اگر نشد چرا نشد. ما فکر می‌کنیم رویکرد غلط و عملکرد ضعیف نمی تواند کشور را به قله برساند. 
 
جلیلی ادامه داد: رویکرد غلط یعنی اینکه ما یک رویکرد حداقلی داشته باشیم؛ بگوییم مسائل امروز را حل کنیم، فردا خدا بزرگ است. اینکه از میان راه‌های مختلف و توانمندی‌های مختلف به یک راه اکتفا کنیم، تازه اگر آن را خوب دنبال کنیم.
 
وی با بیان اینکه ما هیچ وقت مخالف مذاکره نبودیم، گفت: من خودم مذاکره کننده بوده‌ام ولی می‌گوییم برای رسیدن به قله های پیشرفت باید همه توانمندی‌ها را دنبال کنیم. نباید همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد بگذاریم و بگوییم می‌رویم مذاکره می‌کنیم و همه چیز حل می‌شود. اینکه بگوییم امتیاز بدهیم و وعده بگیریم، وعده‌هایی که تضمین ندارد. با دست خودمان در سرمایه‌های کشور بتن بریزیم و در ازای آن پوزخند بگیریم. امروز چه شد نتیجه؟
 
جلیلی ادامه داد: آن شهروند عزیز ما که اظهار خوشحالی‌ کرد وقتی توافق می‌شد که دلار ان‌شاءالله ارزان می‌شود، حق داشت، چون به او وعده‌ داده بودند که دلار ارزان می‌شود. اما چه شد؟ امروز تحریم‌ها دو برابر شده است. قیمت دلار هفت برابر شده است. خب چرا این مسیر جواب نداد؟ بگذریم.
 
وی با بیان اینکه امروز در اقتصاد نابسامانی داریم و شاهد گرانی، بیکاری، مشکل مسکن و... هستیم، اظهار داشت: هشت سال پیش هم این مشکلات را داشتیم اما کم‌تر. چرا؟ دولت چه نقشی دارد؟ دولت نباید معطل و منفعل و نباید علاف باشد. چاره کار چیست؟ ما می‌گوییم دولت به‌جای علاف بودن باید فعال باشد. فعال یعنی اینکه همه ظرفیت‌های کشور را به فعالیت در بیاورد. این نیاز به چه چیزی دارد؟ اقتضاء فعال بودن چیست؟ نخست؛ باور، دوم؛ اراده، سوم؛ برنامه.
 
جلیلی با طرح این سؤال که باید به چه چیزی باور داشت تا فعال بود، اظهار داشت: مهم‌ترین چیزی که باید به آن باور داشت این است که راهبردهای حداقلی جواب نمی‌دهد و در شأن ملت ایران نیست و ملت ایران باید یک نقش تمدنی در جهان ایفا کند.
 
وی با بیان اینکه کشور نباید فقط اداره بشود، تصریح کرد: اینکه برنامه کسانی این باشد که کشور فقط اداره کشور و صرفاً چند مسئله را حرل کرد، ایران بزرگ را به جهش نمی‌رساند. چرا؟ چون نه باورش را دارند و نه اراده و نه برنامه‌اش را. این بسیار مهم است.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: زمانی در همین تاریخ داشته‌ایم که کسانی مثل رزم‌آرا می‌رفتند در مجلس و می‌گفتند ایرانی یک لولهنگ هم نمی‌تواند بسازد. باعث تأسف است که امروز نیز برخی همان حرف‌ها را تکرار می‌کنند. عده‌ای ظرفیت کشور را در حد ساخت آبگوشت بزباش می‌دانند و برخی نیز حد کشور را در حد صادرات پوست بز می‌دانند. این‌ها باور نداشتن است، ناشی از نگاه غلط و حداقلی است. چرا نمی‌توانند؟ چون باور ندارند.
 
جلیلی ادامه داد: چرا ما باور داریم؟ آیا این یک شعار است که می‌گوییم کشور را فقط نباید اداره کرد بلکه باید به جهش رساند؟ ما به این باور داریم. چرا؟ چون در طول هشت سال گذشته 120 سفر به اقصی نقاط کشور داشته‌ایم. مردم را دیده‌ایم جوان‌ها را، مدیران و کارشناسان دلسوز را دیده‌ایم. بیش از هزار جلسه با متخصصان، اصناف، مدیران ارشد و اساتید دانشگاه داشته‌ایم. سفر به سفر، جلسه به جلسه و روز به روز بیشتر به این باور رسیدیم که می‌شود امّا برخی نمی‌توانند.
 
وی افزود: ما می‌گوییم «می‌شود و می‌توانیم» چون کشور ظرفیت جهش را دارد. این «جهش»، هم باور می‌خواهد، هم اراده هم برنامه.
 
جلیلی با بیان اینکه برنامه، یک‌شبه نوشته نمی‌شود،‌تصریح کرد: ما هشت سال کار کردیم. سال 92 بعد از انتخاب جناب روحانی در جمع ستاد انتخاباتی خود عرض کردم کار ما تازه شروع شده است. دولت سایه را تشکیل دادیم. گفتیم اگر کسانی دیگر و رقبای ما رأی می‌آورده‌اند وظیفه ما این است تحولات را سایه به سایه دنبال کنیم. اگر کار خوبی صورت گرفت، آن را تقویت و پشتیبانی کنیم، ولو از سوی رقبای ما انجام گیرد. اگر جایی کار ناقصی انجام می‌دهند کمک کنیم تا تکمیل شود، اگر خدای ناکرده خطایی صورت می‌گیرد کمک کنیم اصلاح شود.
 
وی ادامه داد: در این هشت سال با تشکیل کارگروه هایی از جوانان متخصص، اساتید برجسته دانشگاه، از مدیران باسابقه و باکفایت سال‌های پس از انقلاب از همه اصناف مدد گرفتیم. سعی کردیم روند را سایه به سایه دنبال کنیم و هرجا به نقطه نظری رسیدیم که کمک می‌کرد، به کمک دولت می‌رفتیم. اگر کاری را می‌دیدیم ناقص است نمی‌گفتیم بگذاریم روزی که دوستان ما به دولت رسیدند به آن‌ها ارائه دهیم. همانجا اگر کار خطایی می‌دیدیم تصحیح می‌کردیم.
 
جلیلی تصریح کرد: در این هشت سال ما کار کردیم، مشورت گرفتیم و آسیب‌شناسی کردیم و تجربه‌های جهانی را بررسی کردیم و سعی کردیم از همه عزیزان و جناح‌های مختلف استفاده کنیم و به یک برنامه رسیدیم و آن برنامه، جهش را به ما نشان داد؛ درست مثل کربلای پنج و والفجر هشت، و الان وقت عملیات است؛ «جهاد بزرگ برای جهش ایران»، بسم‌الله الرحمن الرحیم.