هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 مهر 1400
ساعت 02:53
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 10 خرداد 1400 ساعت 17:18
دوشنبه 10 خرداد 1400 17:08 ساعت
2021-5-31 17:18:30
شناسه خبر : 347996
رئیس دستگاه قضا با اشاره به محوریت شاخص های مکتب سیاسی امام در بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری تبیین شده، تأکید کرد: وظیفه همه ماست که برای تحقق منویات امام و رهبری تلاش کنیم تا وضع موجود به وضع مطلوب نزدیک شود.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به محوریت شاخص های مکتب سیاسی امام در بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری تبیین شده، تأکید کرد: وظیفه همه ماست که برای تحقق منویات امام و رهبری تلاش کنیم تا وضع موجود به وضع مطلوب نزدیک شود.

گروه سیاسی-رجانیوز: سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز دوشنبه (دهم خرداد ماه) شورای عالی قوه قضاییه، با گرامیداشت ایام رحلت جانسوز امام خمینی (ره) و سالروز قیام  15 خرداد، بر لزوم بازنگاه به آموز‎ه‎ها و سیره و سلوک بنیانگذار جمهوری اسلامی و تبیین شاخص های مکتب سیاسی ایشان برای شناخت دقیق خط امام و رهروان آن تأکید کرد.

 

رئیس قوه قضاییه با بیان این که همه رهبران سیاسی در طول تاریخ شاخص های مکتبی داشتند، اخلاص و دلدادگی به خدا را اولین شاخصه مهم مکتب سیاسی امام راحل (ره) عنوان کرد و گفت: هر کس می خواهد در ایجاد تحول در جامعه موفق شود باید با توکل به خدا و مبداء هستی حرکت کند.

 

آیت‎الله رئیسی از «مردمی بودن و مردم باوری» به عنوان دومین شاخص مکتب سیاسی امام خمینی (ره) یاد کرد و افزود: همه در دنیا دم از مردم می زنند اما بسیاری از مواقع توجه آنها به مردم تشریفاتی و سیاسی است و هرجا به حمایت و رأی مردم نیاز دارند مردمی می شوند.

 

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: سیاسیون معمولاً به مردم و اجتماعات مردمی نگاه ابزاری دارند اما حقیقتاً نگاه حضرت امام (ره) به مردم تشریفاتی و سیاسی و مقطعی نبود و ایشان به تأسی از مولا علی (ع) مردم را باور داشتند و مردم دوستی را مرتبه نازل محبت‎الله می دانستند.

 

آیت‎ الله رئیسی از مقام معظم رهبری به عنوان بهترین شخصیت برای تبیین شاخص های مکتب امام (ره) نام برد و افزود: مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان مجلس بر توجه به مردم و خواست مردم و رفع دغدغه‎ های مردم و مردمی بودن تأکید داشتند.

 

رئیس قوه قضاییه گفت: رهبر معظم انقلاب به ما هم به عنوان دستگاه قضا تأکید کردند که در دوره تحول به کرامت مردم توجه ویژه داشته باشیم و مردمی بودن و توجه به مردم و رسیدگی به کار آنها را از شاخص های مهم مسئولیت ‎پذیری دانستند.

 

آیت ‎الله رئیسی از «ضد استکباری و ضد استعماری و ضد استبداد بودن» به عنوان سومین شاخصه مکتب سیاسی حضرت امام (ره) یاد کرد و گفت: برخی رهبران نهضت‎ های سیاسی در سده اخیر یا ضد استبداد بودند، یا ضد استعمار اما امام خمینی (ره) هم استبداد داخلی و هم استکبار خارجی را نفی کردند.

 

وی خاطر نشان کرد که «حضرت امام (ره) استکبار را برنمی تابیدند و شخصیتی ضد ظلم بودند و انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران هم متأثر از مبانی اندیشه ‎ای امام ضد استکباری و ضد استبدادی بود».

 

رئیس دستگاه قضا چهارمین شاخص مکتب سیاسی امام راحل (ره) را «عدالت خواهی و توجه به عدالت اجتماعی» عنوان کرد و در تبیین آن اظهار داشت: حضرت امام خواستار پیاده کردن همه ابعاد عدالت در جامعه و کشور بودند و همواره بر اجرای حق و عدالت تأکید داشتند.

 

آیت ‎الله رئیسی افزود: امروز اجرای عدالت در همه کشور و برای همه دست‎اندرکاران به ویژه همکاران دستگاه قضا یک وظیفه است و داوران و قضات نباید از شناخت حق و گرایش به حق و صدور رأی بر اساس حق و ایستادگی در مسیر حق غفلت کنند.

 

رئیس قوه قضاییه از «توجه به محرومان و مستضعفان و محرومیت زدایی از آنان» به عنوان پنجمین شاخصه مهم مکتب سیاسی امام خمینی (ره) یاد کرد و گفت: حضرت امام تأکید داشتند باید نسبت به وضعیت و سرنوشت مستضعفانی که در هر جای عالم زیر بار ظلم هستند حساسیت داشت.

 

آیت ‎الله رئیسی افزود: ایشان از خرداد 42 از این که مستضعفان در جای جای عالم تحت ظلم هستند رنج می بردند و نسبت به رفع ظلم از آنها هشدار می دادند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم تأکید داشتند نظام اسلامی باید پناه مظلومان و مستضعفان باشد و از آنها رفع محرومیت و مظلومیت کند.

 

رییس قوه قضائیه بر همین اساس تأکید کرد که هر آرمانشهر و مدینه فاضله ‎ای باید مبتنی بر عقلانیت، معنویت، اخلاق و عدالت شکل بگیرد و روابط اجتماعی در مجموعه نظام نیز باید بر این اصول استوار باشد.

 

رئیس دستگاه قضا با اشاره به محوریت شاخص های مکتب سیاسی امام در بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری تبیین شده، تأکید کرد: وظیفه همه ماست که برای تحقق منویات امام و رهبری تلاش کنیم تا وضع موجود هرچه بیشتر به وضع مطلوب نزدیک شود.

 

آیت ‎الله رئیسی در ادامه از همکارانش که در ایام حضور وی در صحنه انتخابات وظایف خود را با تلاش مضاعف و صلابت و سلامت در جهت احقاق حق و اجرای عدالت و رسیدگی به پرونده‎های قضایی انجام می دهند تقدیر کرده و تاکید کرده که اجازه ندهند کار مردم بر زمین بماند.