هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 1 ارديبهشت 1400
ساعت 09:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 22 ارديبهشت 1389 ساعت 11:51
چهارشنبه 22 ارديبهشت 1389 16:21 ساعت
2010-5-12 11:51:37
شناسه خبر : 34458
در حالي كه تاكنون هيچ خبري درباره شناسايي سارقان منتشر نشده و تنها استاندار تهران از كشف سرنخ‌هايي در اين زمينه خبر داده است، ناگهان سازمان زيباسازي اعلام مي‌كند، چهار مجسمه دراختيار اين سازمان است

سازمان زيباسازي شهرداري تهران روز گذشته اعلام كرد از ميان 10 مجسمه‌اي كه تاكنون تصور مي‌شد همگي به سرقت رفته‌اند، چهار مجسمه در اختيار اين سازمان قرار دارد.

به گزارش رجانيوز، اين سازمان دليل دراختيار گرفتن اين مجسمه‌ها را اجرای پروژه، اصلاح و یا آسیب‌دیدگی ذكر كرده و در توضيح آن افزوده است: سردیس شهید «نواب»، اثر حسین علی‌ عسگری که در منطقه 10 ابتدای - بزرگراه نواب - نصب شده به دلیل احداث تونل توحید برداشته شده و در اختیار سازمان زیباسازی است. همچنین سردیس «دانته»، اثر هنرمند ایتالیایی که در پارک شهر واقع در منطقه 12 نصب شده بود به دلیل اصلاح پایه و مرمت آن برداشته شده و در اختیار شهرداری منطقه 12 قرار دارد.

مجسمه «ابوسعید ابوالخیر»، اثر محمد بیگ زاده در میدان منیریه و سردیس «اقبال»، اثر حمید رضایی واقع در بوستان مشاهیر شهرری به دلیل آسیب دیدگی برداشته شده و برای مرمت در اختیار سازمان زیباسازی است.

بنا بر اين گزارش، سرقت مجسمه‌هاي پايتخت ابتدا از دو شخصيت قهرمان آذري تاريخ ايران؛ ستارخان و باقرخان آغاز شد و همين نيز كافي بود تا برخي گمانه‌زني‌ها درباره انگيزه‌هاي قوميتي در سرقت اين دو مجسمه شكل بگيرد.

با اين حال، هنگامي كه سريال مفقود شدن مجسمه‌ها به دكتر شريعتي، فرزند و مادر، صنيع خاتم، استاد معين، شريعتي و دو مجسمه انتزاعي در خانه هنرمندان رسيد، گمانه‌زني‌ها درباره انگيزه سارقان شكل ديگري به خود گرفت، به طوري كه حتي برخي رسانه‌ها مدعي شدند كه انگيزه اين سرقت‌ها مذهبي است و برخي به‌دليل فتاواي موجود در زمينه مجسمه‌سازي به چنين كاري دست مي‌زنند.

اين گمانه نيز البته به سرنوشت گمانه انگيزه‌هاي قومي دچار شد و از چند روز گذشته شايعاتي مبني بر احتمال جايگزيني مجسمه‌هاي شخصيت‌هاي ديگر به‌جاي مجسمه‌هاي ربوده شده مطرح شد كه اين شايعه نيز توسط مرتضي طلايي عضو شوراي شهر تهران رد شد.

اما در حالي كه تاكنون هيچ خبري درباره شناسايي سارقان منتشر نشده و تنها استاندار تهران از كشف سرنخ‌هايي در اين زمينه خبر داده است، ناگهان سازمان زيباسازي اعلام مي‌كند، چهار مجسمه دراختيار اين سازمان است. اين خبر در شرايطي اعلام مي‌شود كه مشخص نيست چرا سازمان زيباسازي پيش از اين و پس از طرح شايعه ربودن مجسمه ابوسعيد ابوالخير و دو مجسمه ديگر، چنين خبري را اعلام نكرد.

با اين حال، رئیس اداره حجم سازمان زیباسازی شهرداری تهران ضمن اشاره به این نکته که برای پی‌گیری مسئله مجسمه‌هاي ربوده شده، طرح شکایتی به مسئولان قضایی خواهند داشت، می‌گوید:" محافظت از این مجسمه‌ها به عهده مسؤولان هر منطقه و پلیس پارک،‌ نگهبانان و پیمانکارانی است که محافظت از این اموال را بر عهده دارند. سازمان زیباسازی شهرداری تهران پس از آن که مجسمه‌ای ساخته و آماده نصب می‌شود، آن را به مسؤولان همان منطقه تحویل می‌دهد و محافظت از این آثار بر عهده مسؤولان آن منطقه است."

اين در حالي است كه مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، 10 روز پيش از ضبط فیلم سرقت یکی از مجسمه های ربوده شده شهرداری توسط دوربین‌های مرکز کنترل ترافیک خبر داد. شوشتری با اعلام این مطلب تصریح کرد: ضبط این فیلم و دیگر پیگیری‌های صورت گرفته از سوی شهرداری تهران کمک بزرگی به باز شدن گره سرقت مجسمه های شهر تهران می کند.

اما آنچه كه مردم را در ماجراي سرقت مجسمه‌ها نگران مي‌كند، تنها نفس سرقت نيست بلكه حواشي اين سرقت، يعني ربودن اين مجسمه‌هاي سنگين از يك ارتفاع بلند آن‌هم در مكان‌هاي پرتردد است كه انتظار مي‌رود تحت پوشش دوربين‌هاي پليس و كنترل نامحسوس نيز باشند.