هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 7 آذر 1399 ساعت 14:51
جمعه 7 آذر 1399 14:47 ساعت
2020-11-27 14:51:29
شناسه خبر : 342086
فرمانده ارتش استرالیا از اخراج ۱۳ نظامی این کشور در ارتباط با پرونده جنایت جنگی در افغانستان و کشتار چند غیرنظامی در این کشور خبر داد.

با افزایش فشارهای رسانه‌ای و سیاسی بر استرالیا در پی اعتراف به قتل ۳۹ غیرنظامی افغان در زمان جنگ افغانستان، ارتش این کشور مجبور به اخراج چند نظامی شد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، فرماندهی ارتش استرالیا امروز (جمعه) اعلام کرد که ۱۳ نظامی عضو نیروهای ویژه این کشور را در ارتباط با پرونده کشتار غیرقانونی در افغانستان، اخراج می‌کند.

حدود یک ماه پیش بود که انتشار گزارشی مستقل توسط یک قاضی استرالیایی، از جنایت جنگی نیروهای این کشور در افغانستان و قتل ۳۹ غیرنظامی توسط ۱۹ سرباز ارتش استرالیا پرده برداشت.

بر این اساس، نام هیچکدام از نوزده نظامی استرالیایی که این جنایت جنگی را مرتکب شده‌اند در گزارش ذکر نشده اما همه آنها برای پیگرد قانونی به دادگاه معرفی شده‌اند.

به نوشته رویترز، ژنرال «ریک بِر» فرمانده ارتش استرالیا امروز گفت اطلاعیه‌ای به ۱۳ نفر از نظامیان در حال خدمت در نیروهای ویژه این کشور داده شده که احتمالا منجر به اخراج آنها خواهد شد.

در بخشی از این گزارش همچنین شواهدی ارائه شده مبنی بر اینکه نظامیان استرالیایی در برخی موارد برای زخمی کردن غیرنظامیان افغان از سگ استفاده می‌کردند.

هفته گذشته نیز ژنرال «آنگس کمپبل» رئیس نیروهای دفاعی استرالیا در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن تأیید گزارش‌هایی درباره نقش نظامیان کشورش در قتل غیرنظامیان افغان گفت: «صادقانه و کاملاً» از مردم افغانستان بخاطر رفتارهایی که در گزارش به آن اشاره شده، عذرخواهی می‌کند.