هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 2 بهمن 1399
ساعت 21:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 6 آذر 1399 ساعت 14:19
پنجشنبه 6 آذر 1399 14:08 ساعت
2020-11-26 14:19:35
شناسه خبر : 342056
«پس از توافق هسته‌ای حرکت خوبی در نوسازی هوایی آغاز و قراردادهای خوبی امضا کردیم. ۱۶ هواپیمای نو هم وارد کشور شد و اگر این دولت خبیث اخیر آمریکا نبود ده‌ها فروند دیگر هم آماده بود.»
 
این سخنان حسن روحانی رئیس دولت دوازدهم، در صبح روز پنج شنبه 29 آبان 1399، در مراسم افتتاح پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی است.
 
این مطلب بیانگر واقعه‌ی تحریف و تطهیر جسم مرده برجام است که با انتخابات آمریکا و به قدرت رسیدن بایدن بی‌ربط هم نیست.
 
لازم است پیرامون همین ادعای رئیس‌جمهور کمی بحث را مورد بررسی موشکافانه قرارداد. آن دست از بررسی‌هایی که جریان حامیان برجام هرگز حاضر نشد در خصوص متن توافق هسته‌ای - که یکی از مهمترین قراردادهای تاریخ جمهوری اسلامی ایران بود- انجام دهد.
 
اگر این بررسی‌های دقیق و علمی پیرامون سخنان و توافقات توسط جریانات سیاسی کشور اتفاق می افتاد شاید الان شاهد اظهارات عجیب و موضع‌گیری‌های کورکورانه از طرف جریانات و رجل‌ سیاسی کشور نبودیم.
 
قبل از ورورد به بحث هواپیما لازم است بر این نکته تاکید شود که برجام دارای متنی بسیار ضعیف به لحاظ حقوقی بود و در این متن از حق مسلم ملت ایران که صنعت هسته‌ای است دفاع نشده است. چنانچه مقام معظم رهبری دردستورات مهمی پیرامون حفظ منافع ملی و مصالح عالیه کشور در خصوص نحوه اجرای برجام تاکید داشتند: «محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعدّدی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه‌به‌لحظه،‌ می‌تواند به خسارت‌های بزرگی برای حال و آینده‌ی کشور منتهی شود.»
 
اما برجام پس از تایید توسط دولت اوباما- بایدن و کنگره آمریکا- که شامل نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات هستند- به کررات مورد نقض قرار گرفت و با قدرت گرفتن دولت ترامپ، آمریکا به طور کلی از آن خارج شد. به عنوان مثال در متن برجام تصریح شده است که دولت اوباما-بایدن موظف بود پس از تایید در همان روز اجرا یعنی 26 دی ماه سال 1394  مجوز فروش هواپیما قطعات و خدمات هوایی را صادر کندکه همین مجوز تا به امروز صادر نشده‌ است.
 
چنانکه در بند 22 و 5.1.1  برجام در این‌باره می‌خوانیم (ترجمه وزارت خارجه):
 
 22. The United States will, as specified in Annex II and in accordance with Annex V, allow for the sale of commercial passenger aircraft and related parts and services to Iran; license non-U.S. persons that are owned or controlled by a U.S. person to engage in activities with Iran consistent with this JCPOA; and license the importation into the United States of Iranian-origin carpets and foodstuffs.
 
 22- ایالات متحده، به نحو مشخص شده در پیوست 2 و منطبق با پیوست 5، اجازه فروش هواپیماهای تجاری، مسافربری، قطعات و خدمات مربوطه به ایران؛ مجوز اینکه اشخاص غیرآمریکایی که در مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی هستند، به نحو منطبق با این برجام با ایران تعامل نمایند؛ و مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبدا ایران به آمریکا را صادر خواهد نمود.
 
5. Other trade measures
5.1. The United States commits to:11
5.1.1. Allow for the sale of commercial passenger aircraft and related parts and services to Iran by licensing the (i) export, re-export, sale, lease or transfer to Iran of commercial passenger aircraft for exclusively civil aviation end-use, (ii) export, re-export, sale, lease or transfer to Iran of spare parts and components for commercial passenger aircraft, and (iii) provision of associated serviced, including warranty, maintenance, and repair services and safety-related inspections, for all the foregoing, provided that licensed items and services are used exclusively for commercial passenger aviation;.
 
ایالات متحده متعهد می‌شود؛ اجازه فروش هواپیمای مسافربری، تجاری، قطعات و خدمات مربوطه به ایران از طریق اعطای امتیاز در موارد زیر داده خواهد شد:
الف) صادرات، فروش، اجاره یا انتقال هواپیمای مسافربری، تجاری انحصارا با کاربری غیر نظامی
ب) صادرات، فروش، اجاره یا انتقال قطعات یدکی و قطعات عمده برای هوایپمای مسافربری، تجاری به ایران
ج) ارائه خدمات تبعی، از جمله ضمانت، نگهداری، و خدمات تعمیر و بازبینی‌های ایمنی برای کلیه موارد مذکور، مشروط به اینکه قطعات و خدمات مجوز داده شده انحصارا برای هوانوردی، تجاری و مسافری مورد استفاده قرار گیرند.
 
با بررسی دقیق متن برجام می‌توان ادعا کرد که صدور مجوزفروش هواپیما توسط دولت آمریکا تنها امتیاز نقد برجام بود که از روز اجرای توافق تا خروج آمریکا از برجام همین مجوز صادر نشد و تیم دیپلماسی کشورمان با انفعال و سکوت خود حتی پیگیر این نقض پیمان آشکار نشدند.
 
اما در خصوص واردات هواپیما باید در نظر داشت که دولت جمهوری اسلامی ایران پیش از برجام هم هواپیما به کشور وارد می‌کرده و این امر یعنی واردات هواپیما از کشورهای اروپایی معجزه برجامی نبوده و امری رایج در دولت بود. 
 
هرچند توجه ویژه به ناوگان هوایی کشور مسئله مهمی است اما نوسازی این ناوگان نباید دست مایه نابودی یکی از حیاتی‌ترین صنایع ملی کشور باشد.
 
این دولت تمامی دستاوردهای خود در صنعت هسته‌ای را که حاصل خون دل خوردن صدها جوان متخصص انقلابی و شهدای هسته‌ای بود یک شبه «کان لم یکن» کرد  و همه چیز را تعطیل ساخت  و همین اجتماع متخصصین جوان و انقلابی و نخبه‌های کشور را- که اسرائیل هرآن خواهان حذف فیزیکی این دانشمندان بود- مانند رشته‌ی تسبیح ازهم بگسلد تا 16 هواپیما آن ‌هم اجاره به شرط تملیک به دست آورد. آیا این توافق شروع یک حرکت به سمت آبادی کشور و ناوگان هوایی کشور بود؟ و حتی دولت به اصطلاح مودب اوباما-بایدن نه تنها حاضر نشود که مطابق متن صریح برجام مجوز فروش هواپیما قطعات و خدمات هوایی به ایران عزیز صادر نمایند بلکه اجازه سوخت رسانی به هواپیمای وزیر امور خارجه کشور هم صادر نکرد.
 
قرار بود برجام لااقل تحریم فروش هواپیما را بردارد نه اینکه سفر رسمی وزیر خارجه نیز مشمول تحریم‌ها شود. پرواز هواپیمایی هم که سفر جاده ای نیست تا بشود کنار جاده ایستاد و دبّه تکان داد! دولت و وزارت خارجه تا کجا اهانت و گستاخی‌های غرب را تحمل می کنند؟ و چطور می‌شود این اهانت که نشان از بدعهد بودن نه تنها دولت اوباما-بایدن و آمریکا بلکه متحدان ایشان یعنی کشورهای به اصطلاح با فرهنگ اروپایی است را فراموش کند؟ 
 
حال چه شده که دولت حسن روحانی چشم بر همه این خباثت های دولت اوباما-بایدن بسته است و از توافق برجام شیرینی خرید 16 هواپیمای مرجوعی را به یاد می آورد؟ چرا باید صنعت هسته‌ای کشور به شیوه شاهان قاجاری بی‌اهمیت جلوه داده شود و در ازای نابودی و حذف دانش هسته‌ای از سپهر جمهوری اسلامی ایران، لذت خرید 16 هواپیمای مرجوعی و گرفتن عکس یادگاری با آن را از خاطر فراموش نکرد؟