هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 5 آذر 1399 ساعت 13:44
چهارشنبه 5 آذر 1399 13:31 ساعت
2020-11-25 13:44:25
شناسه خبر : 342046
شماری از هواداران رهبر جنبش اسلامی نیجریه در اعتراض به دستگیری غیرقانونی وی و همسرش در پایتخت این کشور آفریقایی تظاهرات کردند.
شماری از هواداران رهبر جنبش اسلامی نیجریه در اعتراض به دستگیری غیرقانونی وی و همسرش در پایتخت این کشور آفریقایی تظاهرات کردند.

شماری از هوداران «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه روز سه شنبه در پایتخت این کشور برای نشان دادن اعتراض به دستگیری غیر قانونی او و همسرش تظاهرات کردند.

هوداران شیخ زکزاکی با تظاهرات در شهر «آبوجا» پایتخت نیجریه با در دست داشتن تصاویری و سر دادن شعارها در حمایت از او، خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط زکزاکی وهمسر وی شدند.

آخرین گزارش‌ها حاکیست که برگزاری دادگاه غیر قانونی شیخ زکزاکی و همسر وی به ژانویه ۲۰۲۱ موکول شده است.

شیخ زکزاکی از آذرماه ۱۳۹۴ با حمله نیروهای ارتش و پلیس به اقامتگاه وی در ایالت «کادونا» در شمال نیجریه بازداشت شد؛ یورشی که در نتیجه آن تعداد زیادی شهید و زخمی شدند. نیروهای امنیتی و نظامی نیجریه، «زینت ابراهیم» همسر شیخ زکزاکی را هم دستگیر کردند.

بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری این کشتار را محکوم می‌کنند. سازمان عفو بین‌الملل نیز اوایل اردیبهشت ۱۳۹۵ ارتش نیجریه را به کشتار شیعیان، دفن آنها در گورهای جمعی و نابود کردن اسناد مرتبط با این جنایت متهم کرد.

چندی قبل «سهیلا زکزاکی» فرزند شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه از وخیم بودن حال والدین به دلیل اهمال پزشکی خبر داد و گفت که پدر و مادرش زمانی که دستگیر شدند هر دو زخمی بودند و اکنون به دلیل محرومیت از مراقبت‌های پزشکی و درمانی وضعیت سلامتی آنها وخیم‌تر شده است.