هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 30 دى 1399
ساعت 12:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 5 آذر 1399 ساعت 13:21
چهارشنبه 5 آذر 1399 13:20 ساعت
2020-11-25 13:21:58
شناسه خبر : 342035
در حالت کلی هر جسمی که خاصیت کشسانی داشته باشد را می توان فنر نامید. بنا به قوانین علم فیزیک، هر فنر، دارای سه کمیت نیروی وارد بر آن، مقدار تغییر شکل و سختی فنر می باشد. فنر ها دسته بندی های مختلفی دارند. به طور مثال از نظر ماده، فنر ها به سه دسته فنر های مکانیکی، فنر های پنوماتیک و فنر های هیدرولیک تقسیم می شوند. همچنین از نظر تغییر شکل، فنر ها به سه دسته خطی، سخت شونده ( فنر هایی که با افزایش نیروی وارد بر آن، تغییر شکل آن ها به شدت کاهش می یابد) و نرم شونده ( بر خلاف نوع قبلی، این فنر با افزایش نیروی وارده، تغییر شکل آن افزایش می یابد) تقسیم می شوند. همچنین از لحاظ ویژگی های مکانیکی، فنر ها انواع زیادی اعم از فنر تخت ساده، فنر تخت پارابولیک، فنر تخت ذوزنقه ای، فنر لاستیکی، فنر لوله ای، فنر مفتولی، فنر حلزونی و ... را شامل می شوند.

فرایند ساخت فنر

در کارخانه های فنر سازی، از روش های مختلفی برای ساخت فنر استفاده می کنند که در این بخش به بررسی تعدادی از آن ها می پردازیم.

فرایند تولید فنر به کمک سیم پیچ

این روش با استفاده از یک دستگاه کوئل فنر یا دستگاه CNC مخصوص انجام می شود. در این روش ابتدا سیم های فلزی را در تعدادی غلطک قرار می دهند و سپس با تعدادی نقطه اتصال و پیچاندن فنر، فنر در اشکال مختلف ایجاد می شود.

 

تولید فنر با دستگاه های شکل دهنده فنر

در این روش با استفاده از دستگاه های فنر سازی  در فرایند مختص دستگاه، فنر ها در انواع مختلفی اعم از فنر های پیچشی، فنر های چرخشی و فنر های فشاری ساخته می شوند.

 

 

ساخت فنر توسط دستگاه خم کننده

دستگاه خم کننده فنر یک دستگاه CNC می باشد که فرایند مکانیکی آن توسط کامپیوتر کنترل می شود. از این دستگاه، اغلب برای  ساخت فنر های فرمینگ استفاده می شود. در این دستگاه سیم پس از ورود به غلطک ها، شکل هایی متفاوتی همچون ، شعاع ، زیگ زاگ ها و ... به خود می گیرد.

 

استفاده از فرایند گرمایشی در ساخت فنر

فرایند تولید فنر نیاز به گرما نیاز دارد تا بتوان شکل مورد نظر را به مواد اولیه ساخت فنر داد. در فرایند گرمایشی، می بایست بسته به جنس فلز مورد استفاده در ساخت فنر، در مدت زمان مشخصی فلز را تحت دمای مشخص قرار داد و سپس حال مورد نظر را به فلز داد.

برای آشنایی بیشتر با روش های ساخت تولید فنر در فنرسازی های پیشرفته به لینک زیر مراجعه کنید:

 

http://www.miladfanar.com/تولید-فنر

 

فولاد و کاربرد آن در صنعت فنر سازی

یکی از مهم ترین فلزاتی که در صنعت فنر سازی مورد استفاده قرار می گیرد، فولاد می باشد. با توجه به آلیاژ هایی که در ساخت فولاد به کار رفته است، فولاد از استحکام بالایی برخوردار می باشد و در هنگام کشش فنر کاملا پایدار می باشد. استحکام بالای این فلز باعث می شود که در هنگام کشش و زمانی که تحت فشار قرار می گیرد، به خوبی  تغییر شکل دهد و همچنین مقاومت بسیار بالایی را نیز از خود نشان دهد.  علاوه بر موارد بالا، فولاد یکی از ارزانترین فلزات برای کاربرد در صنعت فنر سازی می باشد.

در نتییجه علاوه بر کیفیت بالای محصولات تولیدی، می توان از سود بسیار خوبی نیز در این صنعت بهره مند شد. البته در کنار مزایای استفاده از فولاد در صنعت فنر سازی، معایبی نیز وجود دارد. به طور مثال یکی از مهم ترین معایب  فولاد، قابلیت پایین جوشکاری می باشد. علاوه بر این، فولاد نست به سایر فلزات از احتمال ترک خوردگی بالایی برخوردار است. با توجه به موارد بالا، بسته به محلی که قرار است از فنر استفاده شود، بنا به تصمیم متخصصین این حوزه، از فنر های فولادی یا غیر فولادی استفاده می شود.

 

کارخانجات فنر سازی در  ایران

در ایران تعداد زیادی شرکت در حوزه فنر سازی فعالیت دارند که محصولات با کیفیتی را در این حوزه تولید می نمایند. محصولات تولیدی این شرکت ها، در صنایع مختلفی اعم از صنایع خودروسازی، صنایع الکترونیک، تولید لوازم خانگی و ... استفاده می شود. از معروف ترین کارخانه های فنر سازی  در ایران می توان به مواردی همچون اصفهان فنر، فنر امین و فنر سازی میلاد اشاره نمود.

شرکت اصفهان فنر

شرکت اصفهان فنر در سال 1373 در زمینه تولید انواع فنر فعالیت خود را شروع کرده است و در ادامه با کادر مجرب خود توانسته گستره محصولات تولیدی خود را افزایش دهد.

شرکت فنر سازی امین

شرکت فنر سازی امین نیز یکی دیگر از شرکت های تولید فنر در ایران می باشد که با به کار بردن تجهیزات روز دنیا، سعی در ارتقای صنعت فنر سازی کشور را دارد.

شرکت فنرسازی میلاد

 شرکت فنرسازی میلاد (میلاد فنر) طبق تجربه مشتریان در سال های اخیر یکی از معتبرترین شرکت های فنر سازی در  ایران می باشد که از سال 1365 در حال فعالیت در این حوزه می باشد و در طی چندین سال توانسته گستره زیادی از محصولات مرتبط را در سبد محصولات خود قرار دهد و بسیاری از شرکت های داخلی نیازمند این محصول را از  وارادات و خروج ارز از کشور بی نیاز کرده است. شرکت های داخلی نیازمند فنر های مختلف می توانند محصولات مورد نیاز خود را با کیفیت مشابه محصولات خارجی و در برخی موارد حتی با کیفیت بالاتر و قیمت بسیار پایینتر از شرکت فنرسازی میلاد خریداری نمایند.

آدرس سایت: http://www.miladfanar.com/

 

 

سخن آخر

فنر یکی از مهم ترین قطعات مکانیکی است که نقش مهمی در وسایل مختلف ایفا میکند. با توجه به این موضوع، می بایست در خرید قطعات فنری مورد نیاز دقت بالایی داشت و اجناس با کیفیت را خریداری نمود تا دستگاه ها و وسایل تولید شده به کمک فنر ها به خوبی وظیفه خود را انجام دهد. شرکت میلاد فنر در سال های اخیر نشان داده که پیشروترین شرکت در این عرصه است. شما می توانید پس از دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب این شرکت، محصولات مورد نظر خود را خریداری نمایید.