هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 4 آذر 1399 ساعت 10:47
سه شنبه 4 آذر 1399 10:40 ساعت
2020-11-24 10:47:26
شناسه خبر : 341977
یک پایگاه فرانسوی به نقل از منابع خود فاش کرد که امارات به علت انتقاد الجزایر از سازش این کشور با تل‌آویو، پیام‌های تهدیدآمیزی برای الجزایر ارسال کرده است.

پایگاه فرانسوی «مغرب اینتلیجنس» فاش کرد که پس از انتقادات «عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزایر از اقدام امارات در عادی‌سازی روابط با تل‌آویو و از طرفی دیگر، مسئله هم‌سویی این کشور با ترکیه، امارات بشدت خشمگین شده و پیام‌های تهدید‌آمیزی برای الجزایر ارسال کرده است.

 

امارات اخیرا بشدت در تلاش بوده تا به علت دور شدن الجزایر از سیاست‌های این کشور و ایجاد روابط خوب با ترکیه و هم‌پیمان آن قطر و هم‌سویی دو طرف در چند مسئله از جمله در خصوص لیبی فشارهایی را علیه الجزایر اعمال کند.

 

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای «القدس العربی»، پایگاه یادشده در جدیدترین گزارش خود به نقل چند منبع فاش کرده است که ابوظبی در حال اعمال فشار علیه اعضای ارشد الجزایر است بطوریکه روابط دو طرف پس از تقویت موضع ترکیه در کرانه دریای مدیترانه رو به تنش نهاده است.

 

مغرب اینتلیجنس خبر داد که تنش میان دو طرف به تابستان گذشته باز می‌گردد هنگامی که امارات آشکارا هم‌سو شدن الجزایر با مواضع ترکیه در ارتباط با پرونده لیبی و چند پرونده دیگر منطقه‌ای را محکوم کرد.

 

منابع یادشده در ادامه فاش کردند که در پی اظهارات عبدالمجید تبون درباره کشورهای سازشکار که در آن مستقیما ابوظبی به باد انتقاد گرفته شد، تنش میان دو کشور به اوج خود رسید و کانال‌های دیپلماتیک غیررسمی امارات پیام‌ عصبانیت ابوظبی را به الجزایر ارسال کردند.

 

پیشتر، عبدالمجید تبون در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تأکید کرده بود که ملت و دولت الجزایر از ملت فلسطین و آرمان این کشور و مقاومت در برابر رژیم اشغالگر حمایت خواهند کرد.

 

سخنگوی رسمی دولت الجزایر نیز در مصاحبه با شبکه خبری «المیادین» ضمن محکومیت سازش با تل‌آویو تأکید کرده بود: «مسئله فلسطین، یک مسئله مقدس است. الجزایر آن را مهمترین مسئله می‌داند. این مسئله، یک مسئله عادلانه بوده و موضع ما روشن، صریح و ثابت است».

 

طبق گزارش القدس العربی، «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی بواسطه ژنرال «عبدالغنی راشدی» وابسته نظامی سابق الجزایر در امارات و رئیس امنیت داخلی این کشور پیام تهدید‌آمیز مستقیمی برای همتای الجزایری خود فرستاده است.

 

در پیام یادشده آمده است که ابوظبی یک ثانیه در اعمال تحریم‌های اقتصادی و سیاسی علیه الجزایر تردید نخواهد اگر مقام‌های این کشور به روند مخالفت خود با سیاست‌های امارات اصرار بورزند و از سوی دیگر، ابوظبی تهدید کرده است که همکاری اقتصادی و دوجانبه خود را در صورت ادامه این اقدمات به‌طور کامل بازبینی خواهد کرد.

 

عبدالغنی الراشدی این پیام را بسرعت به رئیس‌جمهور الجزایر منتقل کرده؛ اما تبون، سریعا به این پیام پاسخ نداده است؛ با این حال، امارات برای وارد کردن ضربه به طرف مقابل و برای نشان دادن اینکه با یکدیگر در یک طرف قرار ندارند، کنسولگری خودر را اویل ماه نوامبر در صحرای غربی افتتاح کرد.

 

روبط ابوظبی و الجزایر در دوره «احمد قاید الصالح» فرمانده متوفای ارتش الجزایر بهترین شکل خود را داشت؛ اما از زمانی که تبون در این کشور به قدرت رسیده است و خود را به سیاست‌های محور ترکیه و قطر نزدیک کرده، روابط دو طرف بشدت متشنج شده است.

 

برخی ناظران بر این باورند که ولی‌عهد ابوظبی مخالف هرگونه اقدام مغایر با دستورات خود است و در تلاش بوده تا تمام کشورهای هم‌پیمان را با طرح‌ها و زیاده‌خواهی‌های خود در منطقه هم‌سو کند.