هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 تير 1400
ساعت 10:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 2 آذر 1399 ساعت 16:29
يكشنبه 2 آذر 1399 16:24 ساعت
2020-11-22 16:29:46
شناسه خبر : 341914
به دنبال خروج ایالات متحده از پیمان آسمان باز، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از اقدام ریاکارانه واشنگتن خاطرنشان کرد که مسکو به دنبال تضمین های کاملی است که کشورهای باقی مانده در پیمان به تعهدات خود عمل کنند.

آمریکا از امروز / یکشنبه/ رسما از پیمان «آسمان‌های باز» (OST) خارج می شود، معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد. این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: ما به دنبال تضمین های محکم خواهیم بود که کشورهای باقیمانده در «پیمان آسمان‌های باز» به تعهدات خود عمل کنند، اولاً برای اطمینان از امکان مشاهده کل قلمروشان و دوم اینکه به دنبال انتقال موارد مشاهده شده در پروازها به کشورهای غیرعضو نیستند.

در این بیانیه آمده است در ماه های اخیر، واشنگتن ریاکارانه اعلام کرده است که اگر موضع روسیه تغییر کند، می تواند در تصمیم خود تجدیدنظر کند. این یک بازی برای گمراه کردن دولت ها و کشور های اروپایی بود. همانطور که آمریکا از سایر معاهدات نظیر کنترل تسلیحات خارج شد در مورد خروچ از پیمان آسمان باز هم اقدام و آن را تضعیف کرد.

ایالات متحده با اصرار بر ادعاها و پاسخ های تکراری خود از پیشنهادات ما برای حل این مشکلات چشم پوشی کرد. با درک اینکه برای رسیدن به توافق، واشنگتن به اقدامات متقابل با هدف از بین بردن نگرانی های روسیه احتیاج دارد، آنها رایزنی ها را قطع کردند و کشور ما را به "نقض" پیمان متهم کردند و این اتهامات غیرواقعی بهانه ای برای اقدامات متقابل و سپس خروج از پیمان مورد استفاده قرار گرفت.

وزارت خارجه روسیه گفته است طرف آمریکایی پس از خروج از این پیمان انتظار دارد که متحدانش از یک سو، مانع پروازهای رصدی روسیه بر فراز تاسیسات نظامی آمریکا در اروپا شوند و از طرف دیگر، موارد عکسبرداری خود را از قلمرو روسیه با واشنگتن در میان بگذارند که البته این برای روسیه قابل قبول نیست.

در این بیانیه تصریح شده است ما به دنبال تضمین های محکم خواهیم بود که کشورهای باقیمانده در پیمان آسمان های باز به تعهدات خود عمل کنند، اولاً برای اطمینان از امکان مشاهده کل قلمروشان و دوم عدم انتقال مواد مشاهده شده در پروازها به کشورهای غیرعضو.

وزارت خارجه روسیه گفته است اکنون بسیاری در غرب می پرسند که واکنش مسکو چگونه خواهد بود. پاسخ ساده است. ما بارها تأکید کرده ایم که همه گزینه ها برای ما وجود دارد. ما عملکرد طرفهای معاهده را به دقت رصد و تحلیل می کنیم و بر اساس منافع امنیتی روسیه و متحدان ما، تصمیمات مناسبی اتخاذ خواهیم کرد.