هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 8 مرداد 1400
ساعت 16:38
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 1 آذر 1399 ساعت 22:28
شنبه 1 آذر 1399 22:26 ساعت
2020-11-21 22:28:01
شناسه خبر : 341870
امروزه خواص و فواید آجیل و تاثیر آن بر سلامت بدن بر کسی پوشیده نیست. شاید در گذشته آجیل تنها به عنوان تنقلات مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما با شناخت فواید آن، امروزه نیاز بدن به مواد مغذی موجود در این مکمل غذایی پر‌ارزش اولویت بیشتری پیدا کرده است.  در این مطلب قصد داریم تا با بررسی خواص و فواید آجیل و خشکبار، اهمیت استفاده از این خوراکی خوشمزه را یادآور شویم.
امروزه خواص و فواید آجیل و تاثیر آن بر سلامت بدن بر کسی پوشیده نیست. شاید در گذشته آجیل تنها به عنوان تنقلات مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما با شناخت فواید آن، امروزه نیاز بدن به مواد مغذی موجود در این مکمل غذایی پر‌ارزش اولویت بیشتری پیدا کرده است. در این مطلب قصد داریم تا با بررسی خواص و فواید آجیل و خشکبار، اهمیت استفاده از این خوراکی خوشمزه را یادآور شویم.

با آجیل بیشتر آشنا شویم

آجیلدر دسته خشکبار قرار دارد. از گذشته ایرانیان علاقه زیادی به مصرف خشکبار و بخصوص آجیل داشتهاند. میوههای روغنی با پوست سخت، بخش زیادی از آجیلها را تشکیل می‌دهند. از این موارد میتوان به بادام، پسته، گردو و فندق اشاره کرد.

انواع آجیل

حتما میدانید که آجیل هم دارای انواع مختلفی است. نامهای مختلفی که بر روی آجیل گذاشته میشود، وابسته به تقسیمبندیهای متفاوت آن است. با توجه به اینکه آجیل از چه ترکیباتی تشکیل شده، خام است یا بو داده و اینکه در چه زمانی مورد استفاده قرار میگیرد و کارکرد آن چیست در انواع مختلفی قرار میگیرد.

اصولا خواص آجیل خام بیشتر از نوع بو داده آن است. دلیل آن نیز حفظ شدن مواد معدنی پرارزش، ویتامینها و چربی موجود در آجیل خام است. بسته به اینکه آجیل به چه میزان بو داده شود، خواص مفید آن از بین می‌رود. در حقیقت بود دادن بیشتر آجیل نشانه خواص مفید کمتری است که در آن باقی مانده است‌.

فارغ از تمامی خواص مفید، آجیل در مناسبتهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. در اکثر مراسم شادی، آجیلها کاربرد فراوانی دارند، که از جمله معروفترین آنها میتوان به مراسم عید نوروز و شب یلدا اشاره کرد.

البته نوعی دیگر از آجیل به نام آجیل مشکلگشا نیز در مراسم مذهبی مورد استفاده قرار میگیرد.

بررسی آجیل از نظر ترکیبات

آجیل از نظر ترکیبات در دو دسته آجیل شور و شیرین قابل تقسیمبندی است. قطعا کاربرد هر کدام از آنها متفاوت بوده و هر کدام خواص مختص به خود را دارند.

اصولا آجیل شیرین در فصلهای سرد سال کاربرد بیشتری دارد. اما در مراسم نوروز از آجیل شور استفاده میشود‌.

آجیل شور و شیرین چه مضراتی دارد؟

فرقی نمیکند که در کدام فصل سال هستیم و کدام نوع آجیل کاربرد بیشتری دارد، باید به این نکته مهم توجه داشت که مصرف آجیل شور و شیرین مضراتی به همراه دارد.

استفاده از آجیل شور برای افرادی که مبتلا به بیماریهای قلبی و عروقی هستند، مضر است.

قطعا با مصرف آجیل شور و بو داده، میزان فشار خون و کلسترول بدن افزایش مییابد که این وضعیت برای افراد مبتلا به بیماریهای قلبی خطرناک است. البته باید خاطرنشان کرد که مصرف آجیل شور برای بیماران کلیوی نیز مضر است. 

از طرف دیگر آجیل شیرین نیز مانند آجیل شور برای بیماران کلیوی مضر است. لازم به ذکر نیست که آجیل شیرین برای بیماران دیابتی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

آجیل تقویتی

اگر به دنبال بهرهمندی از خواص مفید آجیل برای سلامتی هستید، باید دقت داشته باشید که این خواص در آجیل تازهای که به صورت روزانه بو داده شود، وجود دارد. اگر آجیل کهنه باشد و یا از بسته بندی مناسبی برخوردار نباشد، مصرف آن نه تنها فایدهای ندارد بلکه مضر است. 

مواد مغذی موجود در آجیل

آجیل دارای مواد معدنی باارزشی از جمله سلنیوم، کلسیم، سدیم و پتاسیم است. البته آجیل ویتامینهای فراوانی از جمله ویتامین A ، ویتامین E و ویتامینهای گروه B را داراست.

فیبر موجود در آجیل باعث بهبود وضعیت گوارش میشود. همچنین آجیل دارای مواد آنتی اکسیدانی است که به آن خاصیت ضد سرطانی داده و دارای چربی غیراشباع است.

چربی غیر‌اشباع موجود در آجیل

چربی موجود در آجیل از دو نوع چربی تک غیراشباع و چند غیراشباع است. این چربی‌ها در بدن تجمع پیدا نمیکنند و برای هضم کبد را درگیر نخواهند کرد. با این حال باید به تعادل در مصرف آجیل توجه داشت.

فواید آجیل در درمان بیماری‌ها

همانطور که اشاره شد، آجیل به دلیل دارا بودن ترکیبات آنتی اکسیدان خاصیت ضد سرطانی دارد. مصرف آجیل باعث جلوگیری از ابتلا به سرطان پروستات و سرطان دستگاه گوارش خواهد شد. همچنین مصرف این مواد غذایی مفید، میتواند باعث جلوگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی شده و فشار خون را تنظیم کند. البته به این شرط که از نوع شور آن استفاده نشود.

آجیل به حفاظت از پوست و مو کمک کرده و باعث تنظیم هورمونی بدن میشود. این خوراکی خوشمزه به جلوگیری از ابتلای افراد به دیابت نوع ۲ کمک کرده و مصرف آن برای افراد دیابتی مناسب است.

با مصرف آجیل میتوان از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری کرده و انواع ویتامینها، مواد معدنی و حتی چربی مورد نیاز بدن را تامین کرد.

 

 

 

خواص مفید آجیل برای حفاظت از پوست

آجیل به دلیل دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی تاثیر مناسبی بر سلامت پوست داشته و مصرف آن سبب پیشگیری از پیری زودرس پوست میشود. البته باید به این نکته توجه داشت که طبیعت گرم آجیل و مصرف بیش از اندازه آن میتواند باعث پیدایش جوش و حساسیتهای پوستی شود. بنابراین بهتر است در مصرف این خوراکی خوشمزه تعادل را رعایت کرد.

خواص مفید آجیل برای کودکان

همانطور که اشاره شد، آجیل منبعی از انواع ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است. به همین دلیل مصرف آن به ویژه برای کودکان بسیار مفید است. اما حتما باید به این نکته توجه داشت که عدم رعایت تعادل در مصرف آجیل و دانههای روغنی باعث اضافه وزن و تجمع چربی در بدن کودکان می‌شود.

خشکبار و آجیل برادران حسینی

همانطور که در این مطلب بیان شد، تازگی آجیل و بستهبندی صحیح آن اهمیت بالایی دارد. در حقیقت بهرهمندی از خواص و فواید فراوان این خوراکی خوشمزه در صورت استفاده مناسب از آن ممکن خواهد بود. در بسیاری از موارد حتی با وجود صرف هزینه بالا برای تهیه آجیل، نه تنها خاصیت مفیدی به بدن نمیرسد بلکه مصرف آن مضراتی را نیز به همراه خواهد داشت.

شاید لازم نباشد که در این مقاله در مورد مضرات استفاده از آجیل کهنه و فاسد شده صحبت کنیم. از آنجایی که خرید آجیل هزینه زیادی دارد، بهتر است تنها از برندهای معتبر آجیل و خشکبار استفاده کرد. آجیل و خشکبار برادران حسینی با کیفیت بالا و در بستهبندیهای مناسب قابل تهیه است.