هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 1 آذر 1399 ساعت 22:22
شنبه 1 آذر 1399 22:20 ساعت
2020-11-21 22:22:14
شناسه خبر : 341867
دستگاه اکسیژن ساز یکی از تجهیزات کاربردی در زمینه پزشکی است . این دستگاه همانند بسیاری از دستگاه ها شرایط را برای زندگی ای راحت تر فراهم‌ می کند و کارایی این دستگاه برای موارد درمانی و کمک درمانی بسیار قابل توجه است .

همان طور که از نام دستگاه اکسیژن ساز مشخص است این دستگاه برای تولید اکسیژن تغلیظ شده مورد استفاده قرار می گیرد . در واقع اساس کار این دستگاه که از تکنولوژی های امروزی بهره مند هستند این است که  اکسیژن را غلیظ کنند .

بیماری های تنفسی از جمله بیماری های شایع حال حاضر جامعه می باشد ، بیماران مبتلا به این مشکلات تنفسی به تجهیزاتی مانند این دستگاه نیاز دارند که باید به طور مداوم همراه خود داشته باشند . هوا از ۷۸ ٪ نیتروژن و همین طور ۲۱٪ اکسیژن تشکیل شده است و دستگاه های اکسیژن ساز  ، اکسیژن موجود در هوا را تبدیل به اکسیژن غلیظ تر می کنند .

 این دستگاه ها به صورت برقی هستند ، اگر کمی به کارکرد دستگاه های اکسیژن ساز دقت کنیم مشاهده می شود که این دستگاه ها نقش بسیاری مهم و قابل توجهی برای حفظ بقا و زندگی افراد دارند . افرادی که درگیر بیماری هایی همچون بیماری های تنفسی هستند به این دستگاه نیاز دارند .

مکانیزم کاری دستگاه اکسیژن ساز

مکانیزم کار دستگاه های اکسیژن ساز بسیار ساده است به این صورت که هوا را که حاوی ۲۰ ٪ اکسیژن است را متراکم می کند و این اکسیژن با فشار مناسب که قابلیت تنظیم دارد برای افرادی که از این دستگاه استفاده می کنند ، آماده می شود .

اکسیژنی که دستگاه های اکسیژن ساز ایجاد می کند ، از خلوص بسیار بالایی برخوردار است و استفاده از آن بسیار ساده است . عملکرد و بازدهی بالایی نیز دارد که سبب می شود که بیماران از این دستگاه استفاده کنند .

کپسول های اکسیژن نیز از جمله تجهیزاتی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند اما می توان دستگاه اکسیژن ساز گزینه مناسبی برای جایگزین کردن به جای استفاده کپسول اکسیژن می باشد .

انواع دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه های اکسیژن ساز به دو نوع دستگاه اکسیژن ساز ثابت و قابل حمل تقسیم می شوند .

دستگاه اکسیژن ساز ثابت معمولا در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد . فرآیند کار این دستگاه ها به این صورت است که به صورت مستمر اکسیژن تولید می کنند ،  در واقع در زمان های مشخصی به بدون توقف مقدار معینی اکسیژن توسط این نوع دستگاه تولید می شود . دستگاه های ثابت معمولا دارای چرخ هایی هستند که به می توان با استفاده از آن ها این دستگاه را در منزل جا به جا کرد .

دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل ، این نوع دستگاه ها معمولا وزن کمی دارند و همان طور که از نام آن ها پیداست امکان جا به جایی و حمل دارند که در واقع مزیت اصلی این نوع دستگاه ها می باشد .

روند کار این دستگاه ها نیز مانند دستگاه های ثابت به این صورت است که می توان در فاصله زمانی مشخصی مقدار معینی اکسیژن تولید کنند . تفاوتی که این دستگاه با دستگاه های ثابت دارد این است که می توان اکسیژن مورد نیاز را  به صورت دستی و طبق نیاز یک بیمار به میزان مورد نظر تعیین کرد .

تب سنج دیجیتالی

 تب سنج دیجیتالی دستگاهی هوشمند برای مشخص کردن میزان تب در افراد است . این دستگاه ها به وسیله پرتو مادون قرمز  تب در بدن را تشخیص دهند و به همین دلیل است که می توان با استفاده از آن بدون آن که با بدن تماس داشته باشند ، دمای بدن را تشخیص داد .

این نوع تب سنج ها به صورت دقیق هستند و در سریع ترین زمان می توانند تب را در بدن افراد تشخیص دهند . با توجه به شرایط کرونا و شیوع این ویروس بسیاری از مراکز اداری و همین طور شرکت ها از تب سنج دیجیتالی به هنگام ورود کارمندان استفاده می کنند و وضعیت جسمانی آن ها را بررسی می کنند که در صورت داشتن تب از ورود آن ها ممانعت کنند .

ظاهر تب سنج دیجیتال از یک صفحه LCD ساخته شده است که در این قسمت دمای بدن مشخص می شود . حسگر های حرارتی موجود در این دستگاه ها است که فرآیند تشخیص تب در بدن افراد را انجام می دهد . ویژگی اصلی این تب سنج ها این است که بدون تماس با بدن می توان از آن استفاده کرد .

ماسک های تنفسی

امروزه ماسک تنفسی جزو یکی از ضروری ترین لوازم مورد نیاز افراد می باشد . شیوع ویروس کرونا و آلودگی هوا  از جمله مهم ترین دلایل استفاده از ماسک تنفسی می باشد .

ماسک های تنفسی با متریال مختلف و با ظاهر و کارکرد متفاوت تولید می شود . چنانچه قصد تهیه ماسک تنفسی دارید توجه کنید که ماسک را از مراکز معتبر خریداری کنید و ماسکی را تهیه کنید حتما مجوز های لازم را داشته باشد .

این گونه ماسک ها تا حدودی از انتقال بیماری ها جلوگیری می کند و امروزه به اساسی ترین راه برای مقابله به ابتلا به کرونا تبدیل شده است . ماسک های سه لایه در این شرایط بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.  این ماسک ها معمولا از کیفیت بالایی در تولید می شوند و به راحتی استفاده می شوند. 

متریال به کار برده در ماسک تنفسی بسیار اهمیت دارد ، اگر از جنس بی کیفیت و فاقد ارزش استفاده شود دیگر نمی توان از آن برای محافظت از در برابر بیماری استفاده کرد . پس توجه نماید که ماسکی را تهیه نماید که کارایی داشته باشد و به جنس و متریال به کار رفته در آن دقت کنید تا بتوانید به وسیله این ماسک ها تا حدودی خود را از بیماری ها در امان دارید .

خرید ماسک تنفسی ، تب سنج دیجیتالی و همین طور دستگاه اکسیژن ساز باید از فروشگاه معتبر و قابل اعتماد تهیه شود که بدانیم کالای اصل را خریداری کرده ایم  . اصل بودن و کیفیت این گونه کالا ها بسیار اهمیت دارد زیرا به طور  مستقیم با سلامت ما سروکار دارد .