هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 17 ارديبهشت 1400
ساعت 07:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 29 آبان 1399 ساعت 21:54
پنجشنبه 29 آبان 1399 15:07 ساعت
2020-11-19 21:54:25
شناسه خبر : 341814
احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب شامگاه پنجشنبه بازدید وزیر خارجه آمریکا از شهرک‌های صهیونیستی در کرانه باختری و بلندی‌های جولان اشغالی را محکوم کرد.

 ابوالغیط در بیانیه مطبوعاتی اظهار کرد: این اقدام مایک پمپئو برای بازدید از این شهرک‌ها و بلندی‌های جولان اشغالی، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و این کار دولت راستگرای اسرائیل را به توسعه طرح‌های غیرقانونی شهرک‌سازی ترغیب می‌کند که خود بزرگ‌ترین مانع در راه تحقق صلح و راه‌حل دو کشور مستقل است.

یک منبع مسؤول در دبیرخانه اتحادیه عرب نیز در این باره گفت که ابوالغیط این اقدام بی‌سابقه یک مسؤول بلندپایه آمریکایی را محکوم و تأکید کرد که این اقدام او نقض قطعنامه‌های بین‌المللی از جمله قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت سال ۲۰۱۶ است که شهرک‌های صهیونیستی را غیرقانونی می‌داند و بر مخالفت سازمان ملل با هرگونه تغییرات در اراضی اشغالی تأکید دارد.

این منبع در اتحادیه عرب افزود: کرانه باختری و اراضی جولان، اشغالی هستند و هرگز بازدید یک مسؤول از آن، موجب تغییر در وضعیت حقوقی این مناطق نخواهد شد.

این منبع به نقل از "ابول الغیط" اظهار کرد: "اصرار برخی از سیاستمداران آمریکایی برای راضی نگه داشتن جنبش ساخت شهرکسازی به هیچ وجه خدمتی به صلح مورد نظر نمی‌کند، بلکه احتمال تحقق راه حل دو کشور را در آینده کاهش می‌دهد.

این درحالی است که ساعاتی پیش پمپئو در اقدامی خارج از عرف دیپلماتیک، به عنوان نخستین وزیر امورخارجه آمریکا وارد منطقه جولان اشغالی سوریه شد.

وی پیش از این نیز در اقدامی بی‌سابقه از شهرک صهیونیستی «بساغوت» واقع در کرانه باختری بازدید کرده بود.

پمپئو اسفندماه ۹۸ نیز از حذف واژه «اشغالی» برای بلندی‌های جولان سوریه در گزارش سالانه حقوق بشر این کشور حمایت کرده بود.

به گزارش ایرنا، از سال ۱۹۶۷ تمام دولت‌های آمریکا بلندی‌های جولان و شهرک های صهیونیستی در کرانه باختری را به عنوان اراضی اشغالی می‌شناختند اما در دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری مستقر در آمریکا، سیاست واشنگتن نسبت به شهرک های غیر قانونی تغییر کرد و به آن مشروعیت داد.

پمپئو نوامبر گذشته سیاست وزارت خارجه آمریکا نسبت به شهرک‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری که متناقض با قوانین بین المللی تدوین شده بود را لغو کرد.

وزیر خارجه آمریکا قرار است روز جمعه واشنگتن را به مقصد پاریس ترک کند. وی در یک تور ۱۰ روزه بعد از فرانسه به ترکیه، گرجستان، فلسطین اشغالی، امارات، قطر و عربستان سفر خواهد کرد.