هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 27 ارديبهشت 1400
ساعت 14:34
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 28 آبان 1399 ساعت 17:18
چهارشنبه 28 آبان 1399 16:22 ساعت
2020-11-18 17:18:07
شناسه خبر : 341789
منابع عراقی امروز چهارشنبه، از افتتاح گذرگاه مرزی عرعر میان عربستان و عراق پس از سه دهه، با حضور مقامات دو کشور خبر دادند.

 منابع عراقی از افتتاح گذرگاه عرعر میان عربستان و عراق خبر دادند.

بر اساس این گزارش، سازمان گذرگاه های مرزی این کشور امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که گذرگاه مرزی «عرعر» با عربستان سعودی، به صورت رسمی به روی مبادلات تجاری میان دو کشور بازگشایی شده است.

در این بیانیه آمده است: این مراسم با حضور «عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق و نیز «عبدالامیر الشمری»، معاون فرمانده عملیات مشترک عراق، «عمر عدنان الوائلی»، رئیس سازمان گذرگاه های مرزی این کشور، «نصیف جاسم الخطابی»، استاندار کربلای معلی، «علی فرحان الدلیمی»، استاندار الانبار، «هادی رزیج کسار»، فرمانده پلیس این استان، «حامد عبدالله ابراهیم»، فرمانده نیروهای مرزبانی عراق، «عبدالعزیز الشمری»، سفیر عربستان در بغداد و شماری از مسئولان دولتی سعودی برگزار شد.

این در حالی است که وزارت دارایی عراق با اشاره به افتتاح گذرگاه عرعر میان عراق و عربستان آنرا شریان اقتصادی مهمی توصیف کرد.

این گذرگاه در سال ۱۹۹۰ و در روزهای نخست جنگ عراق علیه کویت به شکل رسمی بسته شد و فقط در زمان حج بازگشایی می شد و از زمان بسته شدن هیچ گذرگاه مستقیمی بین دو کشور وجود نداشته است مگر از طریق حریم هوایی که هر سال برای انتقال حجاج استفاده می‌شد.

روز گذشته، عمر الوائلی رئیس اداره گذرگاه‌های مرزی عراق گفته بود که گذرگاه مرزی عرعر با عربستان چهارشنبه (امروز) با ورود ۱۵ اتوبوس سعودی حامل کمک‌های پزشکی برای عراق، بازگشایی می شود.

وی افزوده بود: افتتاح گذرگاه مرزی عرعر، از گامهای مهم در روند فعالیت گذرگاههای مرزی خواهد بود زیرا گذرگاه مرزی جدید دروازه اصلی و مهم کشورهای حوزه خارج فارس به عراق است.

الوائلی گفته بود: ما اهتمام خاصی داریم و امیدواریم که در روزهای آتی گذرگاه الجمیمه در نزدیکی رفحاء را افتتاح کنیم زیرا کالاهای سعودی از اهمیت زیادی برای مصرف کننده عراقی برخوردار است و آمادگی کامل برای همکاری با طرف سعودی برای واردات و صادرات داریم. ۱۵ اتوبوس حامل کمک های پزشکی و دارویی وارد می شود. طی روزهای آینده مبادلات تجاری در راستای منافع مردم عراق در کار خواهد بود.