هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 26 ارديبهشت 1400
ساعت 17:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 28 آبان 1399 ساعت 09:36
چهارشنبه 28 آبان 1399 09:33 ساعت
2020-11-18 09:36:59
شناسه خبر : 341766
مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دربارۀ فرایند انتخاب ناشران برگزیده ۱۳۹۷ و علت تأخیر دربارۀ برگزاری مراسم تقدیر از ناشران توضیحاتی ارایه کرد.
مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دربارۀ فرایند انتخاب ناشران برگزیده ۱۳۹۷ و علت تأخیر دربارۀ برگزاری مراسم تقدیر از ناشران توضیحاتی ارایه کرد.

به گزارش رجانیوز محمدجواد مرادی‎نیا؛ مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دربارۀ انتخاب ناشران برگزیده سال ۱۳۹۷ گفت: فرآیند داوری و انتخاب این ناشران در سال گذشته انجام شد و قرار بود معرفی و تقدیر همزمان با برپایی سی و سومین نمایشگاه بین ‏المللی کتاب تهران انجام شود.
وی ادامه داد: با توجه به طولانی شدن شرایط کرونا و لغو برگزاری سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران، تصمیم گرفته شد تقدیر از برگزیدگان در هفته کتاب صورت گیرد.
مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بر اساس اطلاعات ثبت شده ناشران در مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران از مجموع ۱۵۸۳ ناشری که در سال ۱۳۹۷ بیش از ده عنوان کتاب منتشر کرده بودند، تعداد ۶۰۸ ناشر به مرحله دوم راه یافتند. سپس با بررسی‎های بیشتر سوابق و فعالیت‌‏های ناشران تعداد ۲۰۰ ناشر به مرحله دوم راه پیدا کردند. در آخرین مرحله مستندات ناشران نیز بررسی و سرانجام ناشران برگزیده در بخش‎های مختلف انتخاب شدند.


مرادی‌نیا تصریح کرد: متأسفانه به دلیل شرایط کرونا امکان برگزاری مراسم با حضور ناشران برگزیده وجود نداشت و معرفی و تقدیر از ناشران در فضای مجازی صورت می‎گیرد.
بر اساس این گزارش، ناشران برگزیده سال ۱۳۹۷ در بخش‎های مختلف عبارتند از:

الف-ناشران بزرگسال بخش خصوصی تهران: انتشارات مجد
ب- ناشران بزرگسال بخش خصوصی شهرستان: انتشارات شهید کاظمی
ج-ناشران بزرگسال غیرخصوصی: انتشارات سوره مهر
د- ناشران کودک و نوجوان بخش خصوصی تهران: انتشارت محراب قلم
ه-ناشران کودک و نوجوان بخش خصوصی شهرستان: انتشارت براق
و-ناشران کودک و نوجوان غیرخصوصی: انتشارات به نشر
ز- بخش جنبی: هیات داوران به استناد تبصرۀ ۶ ماده ۴ آیین‎نامه انتخاب ناشر برگزیده سال، ناشران زیر را دارای بهترین عملکرد از حیث کیفیت ارائه آثار، انتخاب موضوع، انتشار کتاب‎های ارزشمند، بدیع و نوآورانه، فعالیت تخصصی موثر در یک یا چند موضوع مشخص، تناسب با نیاز‌های علمی و فرهنگی جامعه به عنوان ناشر برگزیده بخش جنبی معرفی کرد:


۱-انتشارات نردبان: خدمات برجسته و تأثیرگذار در توسعه فرهنگ به ویژه زیست محیطی
۲-انتشارات فاطمی: برای خلق کتاب‎های بدیع در محتوا و صورت.