هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 26 ارديبهشت 1400
ساعت 20:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 27 آبان 1399 ساعت 12:21
سه شنبه 27 آبان 1399 12:04 ساعت
2020-11-17 12:21:19
شناسه خبر : 341735
خبرگزاری آناتولی ترکیه از تصمیم رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای اعزام نیروی نظامی به جمهوری آذربایجان خبر داد.

بنابر این گزارش رئیس جمهوری ترکیه امروز (دوشنبه) طرح اعزام سرباز به جمهوری آذربایجان را به مجلس این کشور ارائه کرده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که رئیس جمهور این کشور در چارچوب اطمینان از آتش بس امضا شده بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان امروز تفاهمنامه ای را برای اعزام سرباز به جمهوری آذربایجان به مجلس ارائه داد.

بر اساس گزارش آناتولی در این تفاهمنامه که توسط « رجب طیب اردوغان » امضا شده ، آمده است که نیروهای مسلح ترکیه ماموریت خود را در مرکز مشترکی که توسط ترکیه و روسیه و در محلی که توسط آذربایجان تعیین خواهد شد، ایجاد خواهد شد، انجام می دهند و در این مرکز فعالیت خواهند کرد و در صورت لزوم افراد غیرنظامی در مأموریت شرکت خواهند کرد.

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد که فعالیت ها بر اساس توافق مشترک استراتژیک و کمک متقابل بین جمهوری ترکیه و آذربایجان است که در ۱۶ آگوست ۲۰۱۰ امضا شد.

وی همچنین تاکید کرد که این ماموریت مطابق با قوانین بین المللی، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و منشور سازمان امنیت و اتحادیه اروپا است که تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را به رسمیت شناخته و به نفع امنیت و شکوفایی مردم منطقه خواهد بود و همچنین برای منافع ملی ترکیه نیز ضروری است.

طیب اردوغان در این تفاهمنامه خطاب به نمایندگان مجلس ترکیه نوشت: با این ملاحظات، من به شما عرض می کنم که طبق ماده ۹۲ قانون اساسی که اجازه می دهد نیروهای مسلح ترکیه برای انجام وظایف مرکز مشترک به کشورهای خارجی اعزام شوند، برای مدت یکسال این مجوز را اعطا کنید.

وی افزود که رئیس جمهور با هدف انجام تعهدات نسبت به مفاد توافق نامه مشترک استراتژیک و کمک متقابل بین جمهوری های ترکیه و آذربایجان و برقراری آتش بس و جلوگیری از نقض آن و اطمینان از صلح و ثبات در منطقه این اقدام را انجام می دهد و حدود، گستردگی، میزان و مدت زمان آن را برای دفاع از منافع ترکیه تعیین می کند.

بر اساس این گزارش، خبرگزاری جمهوری آذربایجان نیز تصمیم اعزام نیروهای ترکیه به این کشور را گامی ضروری برای تامین منافع ملی و قومی دو کشور بیان کرد.

خبرگزاری جمهوری آذربایجان اضافه کرد که اعزام نیروهای ترکیه به این کشور بر اساس توافق نامه های همکاری استراتژیک بین دو کشور است.

توافق نامه همکاری امنیتی بین جمهوری آذربایجان و ترکیه در روز ۲۵ فوریه سال جاری میلادی در هشتمین جلسه شورای همکاری استراتژیک عالی رتبه با حضور روسای جمهور دو کشور در باکو امضا شده بود.

بر اساس این توافق نامه٬ ترکیه ۲۰۰ میلیون لیر کمک‌های مالی به جمهوری آذربایجان ارائه خواهد کرد و جمهوری آذربایجان نیز با این کمک محصولات و خدماتی را از شرکت‌های صنعت دفاعی ترکیه خریداری خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، درگیری‌های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ۶ مهرماه گذشته آغاز شد و تا چند روز پیش ادامه داشت؛ در طول این درگیری‌ها به رغم این که با دخالت میانجیگران بین‌المللی ۳ بار توافق آتش بس میان دو طرف حاصل شد، اما این توافق‌ها رعایت نشد تا این که توافق آتش بس و صلح در تاریخ دهم نوامبر میان دو طرف حاصل شد.

به ابتکار روسیه، بامداد دهم نوامبر (۲۰ آبان) سندی برای تحقق آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ به امضای «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهوری جمهوری آذربایجان، «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر جمهوری ارمنستان و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری فدراسیون روسیه رسید.

وظیفه نظارت بر رعایت آتش‌بس بین دو طرف را نیروهای صلحبان ارتش روسیه به عهده دارند.