هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 بهمن 1399
ساعت 14:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 26 آبان 1399 ساعت 16:01
دوشنبه 26 آبان 1399 15:44 ساعت
2020-11-16 16:01:49
شناسه خبر : 341709

پرورش زنبور عسل

زنبور عسل یکی از مفیدترین، مولدترین و شگفت انگیزترین مخلوقات خداوند است که بدون آن زندگی بر روی کره زمین، اگر غیرممکن نشود، بسیار دشوار می شود. زنبور عسل حشره ای است با یک دنیا شگفتی و زیبایی که زندگی اجتماعی را به طرز اعجاز گونه ای به نمایش می گذارد. در بین زنبورهای عسل مهم ترین فرد که تمامی زنبورها بر محور زندگی او زیست می کنند، ملکه کندو می باشد. زنبورهای کارگر در طول عمر حداکثر ۴۰ کیلومتر پرواز می کنند و هریک حدودا تا ۱/۵ گرم شهد از روی گلها جمع آوری می کنند.

در کلنی زنبورعسل مجموعا چند گروه زنبور زندگی می کنند که شامل ملکه کندو، زنبورهای نر که وظیفه جفت گیری را بر عهده دارند و عملکرد دیگری از آنها به اثبات نرسیده است و زنبورهای کارگر که وظیفه شان تامین غذای ملکه و نوزادان کندو است و همچنین مسئول جمع آوری گرده گل و شهد گیاهان هستند.

با داشتن این زنبورها می توان پرورش زنبور عسل را شروع کرد.

برای شروع زنبورداری شیوه های زیر را دنبال کنید:

۱- یک جعبه زنبورعسل حاوی یک ملکه و چندهزار زنبور کارگر را خریداری کند.

۲- یک دسته زنبور را شکار کنید.

۳- یک کلنی زنبور را که در بالای یک ساختمان یا روی یک درخت آشیانه کرده است بگیرید و در کندوی خود بریزید.

۴- یک بچه کندو یا کلنی کامل زنبور را از یک زنبوردار محلی خریداری کند.

کارهای ابتدایی این حرفه، از قبیل در آوردن قابها و مشاهده زنبورها برای تشخیص ملکه و زنبورهای نر از کارگر را باید یاد گرفت. البته اگر مخاطب مطالب مختلف را درباره زنبور عسل بررسی کرده باشد، با طرز زندگی، احتیاجات، مراحل مختلف رشد، نحوه جمع آوری شهد و گرده گل ها، تبدیل شهد به عسل، بیماری ها و آفات زنبور عسل و از همه مهمتر با زیست شناسی زنبور عسل آشنایی دارد و به این ترتیب با چشمی باز و فکری آماده به طور عملی به کار می پردازد.

در این هنگام اگر شخص با تعداد زیادی کندو زنبورداری را شروع کند، به دلیل آشنا نبودن به کار و نداشتن مهارت کافی، به زودی خسته می شود. به خصوص این که با حرکات ناشیانه بدن، موجبات عصبانیت زنبورها و دریافت چند نیش از آنها را فراهم می آورد.

از طرفی اگر فقط با یک کلنی شروع کند، احتمال این که این کلنی به دلایل مختلف از دست برود و زنبوردار مبتدی نسبت به نگهداری زنبور دلسرد شود، وجود دارد. بنابراین فرد مبتدی بهتر است با ۳ تا ۶ کندو کار خود را آغاز کند.

انتخاب محل زنبورستان

انتخاب محل زنبورستان

شرایط آب و هوایی یک منطقه که شامل میزان نزولات آسمانی، رطوبت، گرما، سرما، میزان ابری یا غیرابری بودن هوا، میزان آلودگی هوا و شدت باد می شود، مهم ترین عامل در تعیین و انتخاب محل استقرار زنبورستان است..

زنبور عسل نیز برای تغذیه نیاز مطلق به شهد و گرده گل گیاهان دارد.

وسایل پرورش زنبورعسل

همانند سایر رشته های تولیدی، حرفه زنبورداری در طول سالیان گذشته دستخوش تحولات زیادی شده است. مهم ترین پیشرفتهای حاصل شده در این رشته تولیدی مدیون اختراعات و اکتشافاتی بوده که در تولید وسایل پرورش زنبورعسل به وقوع پیوسته است.

اساسا کندوی جدید زنبورعسل جعبه ای است که مشتمل بر چندین قسمت است. این جعبه محل زندگی یا لانه زنبورها است که در آن تولیدمثل و ادامه حیات میدهند. علاوه بر این در کندو مواد غذایی مثل عسل و گرده گل را ذخیره می کنند.

اصولا قسمتهای مختلف یک کندوی جدید از بالا به پایین به ترتیب عبارتند از :

درپوش کندو

درپوش کندو روی قسمت فوقانی کندو قرار می گیرد. این درپوش ممکن است مسطح و یا تلسکوپی باشد. درپوش کندو برای محافظت کندو در برابر سرما و گرما، باد و باران و دشمنان طبیعی در روی کندو قرار داده میشود.

درپوش داخلی

صفحه مسطحی است که در زیر درپوش کندو و روی سطح فوقانی قاب های کندو قرار می گیرد. این درپوش موجب کنترل بهتر گرما و سرما می شود. در وسط این درپوش ممكن است سوراخی ایجاد کنند که در آن دریچه عبور یک طرفه زنبور نصب کرده و برای عاری کردن قابهای عسل از زنبور مورد استفاده قرار میدهند.

طبق های کندو زنبور عسل

طبقهای کم عمق

این طبقها را برای ذخیره عسل اضافه کندو مورد استفاده قرار میدهند. عرض قابهای این طبقها حدود ۱۴/۴ تا ۱۶/۸ سانتی متر است. لازم به ذکر است که گاهی برای ذخیره عسل اضافی در کندو به جای طبقهای کم عمق از طبقهای عمیق یا قاب های استاندارد بدنه کندو استفاده میشود.

شبکه ملکه

صفحه مشبکی است که قطر سوراخ ها و یا فاصله شکافها و یا میله های آن به اندازه ای است که فقط زنبورهای کارگر می توانند از آن عبور کنند و در واقع مانع عبور ملکه و زنبورهای نر می گردد. لذا ملکه در زیر آن محدود شده و در شانهای زیر شبکه ملکه تخم گذاری می کند.

  بدنه های استاندارد کندو

این بدنه ها اصولا محلی برای زندگی و پرورش نوزادان زنبورها می باشند. البته گاهی مقداری عسل و گرده گل برای مصرف زنبورها در شانهای کناری این بدنه ها ذخیره می شود.

کفی استاندارد کندو

صفحه ای است که کف را تشکیل میدهد و در واقع سوراخ ورودی کندو در جلوی آن و در حد فاصل بین کفی و بدنه واقع می گردد.

پایه کندو

برای این که کندو مستقیما با زمین تماس نداشته باشد و در برابر رطوبت زمین محافظت شود. ضمنا در جلوی پایه کندو یک صفحه مورب نصب شده که زنبورها در هنگام برگشت به کندو روی آن فرود آیند.

برگه موم آجدار

این برگه آجدار اساسا محور شان زنبور عسل خواهد شد. به عبارت دیگر وقتی این برگه اجدار در داخل قاب مستقر گردد و در کندو در اختیار زنبورها قرار داده شود، سلولهای شش ضلعی مومی در دو طرف این برگه به صورت افقی ساخته خواهد شد.

دستگاه سیم کشی قاب برای استقرار محكم برگه موم آجدار

این دستگاه جهت اتصال برگه موم به قاب استفاده می شود.

تقویم زنبورداری و وظایف زنبورداران

اصول زنبورداری

تقویم زنبورداری عبارت است از متن، چارت یا جدولی که در آن کارها، مراقبت‌ها و تدابیر لازم برای مدیریت صحیح کلنی های زنبور عسل در هریک از ماه‌های سال مشخص شده باشد.

سال زنبورداری از مرداد شروع می شود، زیرا تعویض ملکه کلنی‌ها ‎بایست در مردادماه صورت گیرد، اما چون زنبورها بیشتر در بهار خرید و فروش می شوند، روش صحیح زنبورداری در فصل بهار حکم می کند که فعالیت‏‎‎های مدیریتی کلنی‌ها‎ از فصل بهار آغاز شود.

برای اولین بازدید بهاره، روز خاصی تعیین و توصیه نشده، ولی بهتر است اولین بازدید بهاره، در اولین فرصت ممکن؛ یعنی، در یکی از روزهای بهاری که سردی زمستان کاملا از بین رفته و هوا گرم و مطلوب و توام با تابش آفتاب باشد، انجام شود. این زمان، معمولا توام با بازی شکوفه های درختان میوه است

زنبورداری در فصل تابستان نتیجه مدیریت کندو در سایر فصل‌هاست. زنبوردار در این فصل پاداش مدیریت خوب و صحیح خود در پاییز، زمستان و بهار را دریافت می کند. مدیریت تابستانه زنبور عسل اغلب با کار سخت و طاقت فرسا همراه است. کندوها در تابستان از عسل سنگین بوده و بیشتر کارها به برداشت و فرآوری عسل و شهد مربوط می شود. بنابراین نکات ویژه‎ای در هنگام بازدید از کلنی‎ها  باید مورد توجه قرار گیرد.

با شروع فصل پاییز، دیگر از شهد گل در طبیعت خبری نیست. در فاصله زمانی مرداد تا مهر، گاهی اوقات در مناطقی با علفهای هرز کافی، امکان تولید مقداری عسل وجود دارد. طبق زنبورداری در فصل پاییز ، زنبوردار حداکثر تا اواخر مردادماه باید به فکر وضعیت عمومی کلنی‎هایش باشد و آنها را برای فصل پاییز آماده کند.

کارهای زنبوردار در اسفند ماه نیز مانند باقی زمستان گرم نگه داشتن کندوهاست و باید این مراقبت را تا اواخر فروردین ماه رعایت کند.

ملکه زنبور عسل در اواسط بهمن تا اوایل اسفند تخم گذاری را شروع می کند. بدون کمک زنبوردار، در این هنگام زنبوران کارگر با استفاده از ذخایر زیرپوستی خود ژل رویال (ژله شاهانه) می سازند و ملکه و لاروها را با آن تغذیه می کنند.

تغذیه زنبورعسل عملی است شیمیایی که شامل فعالیتهای شیمیایی گوناگون و فعل و انفعالات فیزیولوژیکی می باشد. در اثر عمل تغذیه و عملیات دستگاه گوارش موادی مانند کربوهیدراتها، چربیها، مواد پروتئینی و غيره، به مواد مورد نیاز بدن تبدیل می گردند.

در کشور ما زمان کوچ دادن کندو به مناطق مختلف با یکدیگر فرق می کنند و گلهای عسل دهنده ای که در طول سال در اختیار جمعیتها قرار می گیرند نیز بسیار متفاوتند، به طور خیلی کلی و اجمالی معمولا در شمال کندوها را پس از پایان گلدهی درختان میوه یعنی نیمه دوم فروردین ماه به باغ های مرکبات کوچ میدهند.

 یک روز پیش و یا چند روز قبل از کوچ دادن کندو ، کندوهای زنبورعسل را کنترل کنیم که ظرفیت قابهایشان کامل باشد.وقتی که کندوها داخل کامیون برده می شوند، در حین حمل و نقل و سرانجام هنگام پیاده کردن آنها، نهایت نرمش و آرامی لازم است تا همسایه ها و عابرین از نیش خوردن در امان بمانند.  پس از گذاشتن همه کندوها در محل تازه، حدود یک ساعت آنها را باید به حال خودشان گذاشت تا ( ادامه مطلب )

منبع: سایت آیدانا ( شما آنچه هستید که میخورید )