هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 بهمن 1399
ساعت 05:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 20 آبان 1399 ساعت 13:32
سه شنبه 20 آبان 1399 13:29 ساعت
2020-11-10 13:32:42
شناسه خبر : 341543

 

استخدام حسابدار و مدیر مالی کار سختی نیست

شاید کسانی که این مطلب رو مطالعه می کنند با دیدن این موضوع داغ دلشون تازه بشه و یاد مشکلات حسابداری و امور مالی  کسب و کارشون بیفتند و تو دلشون بگن ای کاش سخت نبود و حتی کمی بد و بیراه هم بگن به حسابدارها، ولی این مطالبی که دارید براش وقت میزارید از ذهن یک حسابدار و مدیر مالی استخراج شده و احتمالا از زبان یک حسابدار این مسائل رو نشنیده باشید و هدف کمک به شما مردم عزیز و زحمتکش است.اما جای نگرانی نیست، به شرطی که هنر و فن استخدام حسابدار و چگونگی تشکیل کادر مالی رو یاد بگیرید.

برای استخدام حسابدار درست تصمیم گیری کنید

یک سری افراد حسابدار استخدام کردن و هنوز مشکل دارن ، به عبارتی انگار نه انگار که حسابدار دارند و عملکرد کادر مالی ضعیف بوده و بیهوده دارن حقوق میدن، خب این چه کاریه آخه هم هزینه میکنید هم آخرش ناراحتید! یک سری هم حسابدار ندارن و دنبال استخدام حسابدار و مدیر مالی هستن ولی راه و چاه رو بلد نیستن و این عادیه ! یه سری هم از وضعیت مالی و حسابداری کسب و کارشون فعلا رضایت دارند ولی برا این افراد هم مشکلات زیادی میتونه پیش بیاد که امیدوارم نیاد، چون جمع کردن این داستان معمولا سخت و هزینه بر است. مثلا یه سری حسبادارها و مدیران مالی ناگهان ترک کار می کنند، بیماری براشون پیش میاد، با سایر مدیران یا صاحب مجموعه به اختلاف می خورند و کار رو رها می کنند و خیلی دلایل دیگر که به امید خدا تجربش نخواهید کرد.ناراحت نشوید اگر بگویم معمولا نداشتن یک حسابدار و کادر مالی خوب ، ضعف مدیر یا صاحب کسب و کار است، چون در نهایت مدیر مجموعه است که آن حسابدار و مدیر مالی رو گزینش و استخدام کرده است.

البته همه این ها به حسابدار هم ربط دارد، عده ای از حسابدران و مدیران مالی اخلاق حرفه ای دارند و انسانیت رو سرلوحه کارشون قرار می دهند و با احساس مسولیت از مجموعه خارج می شوند و بعضا جای خالی آن ها در مجموعه نیز احساس می شود.

دانش مدیر مجموعه در مورد کلیات حسابداری و تکالیف مالیاتی

مدیر مجموعه برای کادرمالی هزینه وحقوق پرداخت در نظر گرفته پس بهتره مطلع باشه وقتی حسابدار یا مدیر مالی طی روز به محل کار میاد به چه اموری میپردازه ،طی ماه و سال قرار چیکار کنه و چه برنامه هایی پیش رو هست. صاحب مجموعه باید به موضوعات مالی و تکالیف مالیاتی به طور کلی آشنا باشد. معمولا مدیران کسب و کارهای موفق در سطح مدیریتی با مباحث حسابداری و مالی آشنا هستند یا این مسولیت رو به امین خود یا یک مشاور مالی خبره و معتمد سپرده اند. ولی باز هم تاکید می شود که در هر شرایطی یک مدیر مجموعه ی باهوش و توانمند به شخصه باید از این دانش حداقل در سطح ساده بهره مند باشد.

وظایف حسابداران و مدیران مالی به طور کلی چیست؟

به صورت های مختلفی می شود وظایف حسابداران را شرح داد و دلیلش هم گستردگی و پیچیده بودن کار و حرفه ی امور مالی و حسابداری است. ولی قصد ما بالا بردن درک عموم و مدیران می باشد پس بحث را در سطح معمول ادامه می دهیم.

برای سهولت و درک موضوع وظایف حسابداران،  به طور کلی 2 بخش زیر مطرح می شود:

  1. امور جاری شرکت
  2. امور و تکالیف مالیاتی

اموز جاری شرکت : در این قسمت می توانیم به ثبت اسناد روزانه،گزارشات مدیریتی، حقوق و دستمزد و تهیه لیست بیمه و مالیات مربوطه،امور بانکی، مغایرت گیری و ... اشاره کرد و در کل امور روتین و در جریان شرکت هدف می باشد که یک حسابدار یا مدیر مالی معمولی نیز از پس آن بر می آید.

امور و تکالیف مالیاتی : امور و تکالیف مالیاتی برای هر مجموعه ای مهم و حیاتی است و صاحبان کسب و کارها در این مورد حساسیت های خاصی دارند، البته حق هم دارند چون در صورت صحیح انجام ندادن تکالیف مالیاتی، شرکت مشمول جرایم بسیاری می شود که درد سر های خاص خود را دارد.البته حسابداران و مدیران مالی نیز از حساسیت و اهمیت این مباحث بی خبر نیستند و برایشان بسیار با اهمیت است، چون این مسولیت کلیدی به عهده آنها می باشد.طبق شواهد شرکت های موفق از کادر مالی خبره در امور مالیاتی برخوردار هستند.آنها از تجربه و علم مشاوران مالی و مالیاتی بهره می برند.خیلی از مدیران میل به استخدام مشاوران مالی و مالیاتی ندارند و از نظر آنها هزینه کردن برای آن بیهوده است، اما اگر درباره شرکتهای موفق تحقیق کنند و از فکرهای بزرگ و قابلیت هایی که در سر مشاوران مالی و مالیاتی است با خبر باشند ، متوجه می شوند که داشتن مشاور مالی و مالیاتی انقدر به صرفه هست که هزینه های مربوطه به آنها حتی به چشم هم نمی آید. اما خب قرار نیست هر کسی به عنوان یه مشاور مالی و مالیاتی به استخدام کسب و کار شما در بیاید، باید تحقیق کنید و بهترین نفرات در این امر را شکار کنید علاوه بر تسلط فنی یک مشاور مالی یا مالیاتی، اخلاقیات و مسولیت پذیری نیز بسیار مهم است.

امور و تکالیف مالیاتی

  • اظهارنامه: اظهارنامه عملکرد یکی از مهمترین و حساس ترین تکالیف مالیاتی می باشد که درآمد و هزینه های مجموعه در آن اظهار و شفاف سازی می شود و در نهایت سود یا زیان شناسایی می شود و مجموعه طبق آن سود ، مالیات برایش شناسایی می شود .مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقوقی تا 31 تیر ماه می باشد و برای اشخاص حقیقی تا 31 خرداد ماه است. خیلی از کسب و کارها به خاطر نداشتن یک مدیر مالی یا حسابدار خوب در تنظیم و تسلیم اظهارنامه عملکرد دچار جرایم هنگفتی شدند و مشکلات ناشی از آن بعدا پدیدار می شود. پس کادر مالی شما باید در این زمینه خبره باشد و بی گدار به آب نزند و حتی مجموغه را از تخفیفات و تشویق های مالیاتی آتی بهره مند کند.
  • معاملات فصلی: معاملات فصلی به عنوان یک ابزار کنترلی برای شفاف سازی معاملات شما می باشد که طی سال های نه چندان دور توسط اداره مالیات سامان دهی شده است و مهلت ارائه آن تا 45 روز بعد از هر فصل می باشد. تمام معاملات مشمول طبق قانون مربوطه در آن قید می شود. حسابداران این قسمت را با توجه به ثبت ها و رویداد های مالی مجموغه در بازه های 3 ماهه تهیه خواهند کرد.
  • گزارش ارزش افزوده: گزارش ارزش افزوده نیز از نظر پوشش زمانی 3 ماهه می باشد و تا 15 روز بعد از هر فصل باید در سامانه مالیاتی ثبت شود.در این قسمت فقط معاملاتی که درگیر ارزش افزوده می باشند هدف قرار می گیرند. اظهارنامه ارزش افزوده نیز همانند گزارش معاملا فصلی ماده 169 که در بالا ذکر شد ابزاری کنترلی برای شفافیت اظهارات مالیاتی می باشد.

 

مجموعه مالی کده به کمک کارشناسان و مدیران ارشد خود ، با ارائه خدمات نوین و منحصر به فرد در حوزه مالی آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد.

www.malikadeh.com

Info@MaliKadeh.com

09126095048

09196003182