هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 بهمن 1399
ساعت 04:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 18 آبان 1399 ساعت 14:23
يكشنبه 18 آبان 1399 14:22 ساعت
2020-11-8 14:23:35
شناسه خبر : 341502

بلوک هبلکس نوعی بتن سبک است که با فرمولی بسیار ساده ساخته میشود و میتواند در اندازه‌های متفاوت برای مصارف ساختمانی استفاده شود. هبلکس یا همان بلوک. اتوکلاو شده در واقع از عبارت Autoclaved AeratedConcrete گرفته شده و در زمان تولید در دستگاهی به نام اتوکلاو قرار میگیرد. این نوع بلوک را با نام هایی همچون بلوک هبلکس، سیپورکس یا بلوک اتوکلاو شده و یا حتی بلوک سبک که این اسامی نیز مرتبط با اتوکلاو شدن بلوک میباشد، در بازار و صنعت ساخت و ساز میشناسند. همانطور که میدانید این بلوک مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار دارد. اما مقاومت در برابر فشار تنها مزیت آن نیست و از مزیت‌های دیگر آن میتوان به این نکته اشاره کرد که بلوک اتوکلاو شده نوعی عایق فوق العاده در مقابل صوت و حرارت است.

وجود گاز در بلوک هبلکس باعث میشود این مخلوط مانند خمیر نان یا یک کیک پف کرده و حجم بگیرد. در واقع این بلوک حاوی ۸۰ درصد هوا است. در کارخانه، این مخلوط بتنی را در قالب هایی دقیق با اندازه و ابعاد یکسان ریخته و به آن اجازه میدهند تا فرم نهایی خود را بدست آورد. هبلکس از نظر ماهیت یک فرآورده بتنی است که از پخت مخلوط سیمان‌، سیلیس یا ماسه سیلیسی ، آهک، پودر آلومینیوم و آب در فشار و دمای بالا حاصل می‌شود. به جرات میتوان گفت که بهترین و سرسخت ترین رقیب بلوک بتنی در ساخت و ساز، بلوک هوادار شده اتوکلاوی یا همان هبلکس است. در سال‌های گذشته شاهد این مسئله بوده‌ایم که استفاده از بلوک اتوکلاو شده نه تنها در ساختمان‌های خاص و بزرگ رایج شده، بلکه برای ساخت خانه‌ها و آپارتمان‌های شخصی نیز از این بلوک استفاده شده است.

نام های دیگر هبلکس چیست؟

با وجود گستردگی و حضور برندها و کارخانه‌های بسیار زیاد در صنعت ساختمان، برای بلوک هبلکس نام‌های دیگری نیز استفاده می‌شود. از جمله نام‌های دیگر این بلوک میتوان به بلوک سبک، بلوک AAC، بلوک اتوکلاوی، بلوک گازی، و همچنین بلوک متخلخل که از واکنش گاز بوجود می‌آید، اشاره کرد.

مزایای بلوک aac یا هبلکس چیست؟

 • وزن سبک و خاصیت سلولی بلوک aac باعث می شود تا هنگام اجرای دیوارچینی و در فرآیند برش بلوک، اصلاح و شکل دهی راحتی داشته باشد.
 • جنس این بلوک به گونه‌ای است که به راحتی میتوان هرگونه میخ یا پیچی را با کمترین آسیب و البته با استحکامی بسیار بالا در آن قرار داد، که بتوان حتی سنگین‌ترین لوازم را بر روی آنها نصب کرد.
 • پس از استفاده از بلوک aac در دیوارها، سقف و یا کف ساختمان میتوانید به راحتی کانال و مجرای مخصوص کابل‌های برق و یا لوله کشی آب را به راحتی ایجاد کنید.
 • پایداری و دوام بلوک aac به خاطر ابعاد درست و مواد مبتنی بر سیمان، به راحتی در برابر آب، پوسیدگی، فاسد شدن، کپک زدن و حشرات موذی مقاومت میکند.
 • تمامی بلوک‌ها یا پانل‌ها در قالب‌های کاملا یک شکل و یک اندازه ایجاد شده‌اند که همسان بودن آنها نیز در نتیجه نهایی رضایتمندی بیشتری ایجاد میکند.
 • مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش دارد، و بلوک aac با ضخامت ۸ اینچ (برابر با سانتیمتر) میتواند حداقل تا ۴ ساعت دربرابر آتش از خود مقاومت نشان داده و به دلیل غیرقابل احتراق بودن هیچگونه گاز سمی را در محیط پخش نمیکند.

نصب و اتصالات بلوک هبلکس

به دلیل شباهت نصب و دیوارچینی بلوک aac به دیوارچینی‌های سنتی، میتوان بلوک های aac را با استفاده از اتصالات مناسب به یکدیگر متصل و نصب کرد. اگر قرار باشد به جای بلوک‌های aac از پانل‌های بزرگ برای دیوارچینی استفاده کنید، قطعا نیاز به نیروی کار بیشتر و البته جرثقیل مناسب برای جابجایی و نصب پانل‌های نیاز خواهید داشت. در بعضی موارد حتی نیاز به انجام کارهای نجاری با استفاده از ابزار مناسب خواهید داشت. در صورت نیاز میتوانید به بخش ابزار هبلکس در سایت سری بزنید تا وسایل مورد نیاز خود را انتخاب کرده و سفارش دهید. یکی از ابزارهای مناسب و ضروری برای نصب چسب و ملات مناسب است که باید از همان کارخانه‌ای که بلوک را تهیه کرده‌اید تهیه شود تا نتیجه‌ی بهتر و مناسب‌تری به پروژه دیوارچینی شما بدهد. به همین خاطر پیشنهاد میکنم از صفحه چسب هبلکس نیز دیدن کنید.

مزایای شگفت انگیز بلوک هبلکس

 • ظاهر بلوک هبلکس

بلوک اتوکلاو شده رنگی روشن دارد. فضاهای خالی بسیار زیادی در درون خود دارد که دلیل آن نیز وجود گاز است، اگر از نمایی نزدیک به آن نگاه کنید میتوانید این فضاهای خالی را مشاهده کنید. گازی که در هنگام تولید با دستگاه اتوکلاو از آن استفاده میشود، گاز هیدروژن است که با پودر آلومینیوم و عناصری که دارای خاصیت قلیایی هستند و در سیمان وجود دارند واکنش نشان داده و این فضاهای خالی را بوجود می آورند. عملا این فضای خالی است که خاصیت عایق بودن بلوک را به آن اضافه میکند.

برخلاف روش های سنتی ساخت و ساز و آجرهای قدیمی هیچ راهی برای عبور آب از داخل بلوک اتوکلاو شده وجود ندارد. با این وجود در صورت برخورد با آب آن را به خود جذب میکند و در هنگام دیوارچینی با استفاده از یک ملات به عنوان روکش دیگر هیچ راهی برای عبور آب یا رطوبت وجود نخواهد داشت.

 • افزایش قابلیت ساختاری

از ویژگی های بارز این بلوک مقاوت بالای آن تحت فشار بسیار زیاد است. در حقیقت یک پنجم تراکم بتن های معمولی را دارد اما مقاومت آن ۵۰ درصد مقاومت بتن های معمولی است. در کشورهایی مانند استرالیا از این بلوک ها در قالب پانل های بزرگ و به عنوان یک پوشش یا روکش استفاده میشود. اما در کشور ما ایران از بلوک اتوکلاو شده برای دیوارهایی که بار بسیار زیادی را تحمل میکنند استفاده میشود که البته هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد. از آنجاییکه سطح مقاومت این بلوک بسیار بالاست، میتوان از آن برای دیوارها، کف ساختمان و سقف ها استفاده کرد. اما میبایست سازه خود را نیز مستحکم کنید

 • ایجاد جرم حرارتی کارآمد

جالب است بدانید که عملکرد این بلوک بستگی به شرایط آب و هوایی دارد که در آن استفاده میشود. با ترکیب بتن و فضاهای خالی که از گاز پر شده‌اند، بلوک اتوکلاو شده به سطح قابل توجهی از نوعی جرم حرارتی تبدیل میشود. استفاده از این بلوک برای دیوارهای داخلی و کف ساختمان نیز جرم حرارتی قابل توجهی ایجاد میکند. دمای تعدیل کننده جرم حرارتی، در شرایط آب و هوایی مناسب خواهد بود که به سرمایش و تهویه هوای بسیار زیادی نیاز است.

 • عایق کاری بلوک اتوکلاو شده

این بلوک نسبت به سایر محصولات ساختمانی مانند سنگ‌ها دارای ویژگی عایق حرارتی بسیار خوبی است و حتی با چشم پوشی از بحث استاندارد سازی در ساخت، میتوان آن بدون لایه عایق استفاده کرد. اما مهندسین و اداره استاندارد توصیه می‌کنند که از یک لایه عایق اضافی همراه با این بلوک استفاده شود. طبق محاسبات یک ضخامت ۲۰۰ میلی‌متری با نرخ آر (R) برابر با ۴۳/۱ را ارائه می‌دهد و ۵ درصد رطوبت را عبور می‌دهد. این درحالی است که استفاده از یک لایه عایق باعث می‌شود که نرخ R به حدود ۷۵/۱ افزایش یافته و به مقدار استاندارد نزدیک ‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که همراه با این بلوک از یک لایه عایق استفاده شود.

 • وجود عایق صوتی مناسب

بلوک اتوکلاو شده به دلیل روش ساخت منحصربه فرد و وجود تخلخل زیاد در ساختار آن باعث می‌شود که هوا به راحتی در داخل آن جریان یابد و نوعی عایق صوتی ایجاد کند. همان‌طور که در ساخت ساختمان‌های بزرگ توصیه می‌شود که کلیه شکاف‌ها و درزها پوشش داده شوند و از نفوذ صدا جلوگیری شود، در مورد این بلوک‌ها این قانون متفاوت خواهد بود. در بدنه این بلوک‌ها حفره‌های نامتقارن باعث می‌شود که نوعی عایق نامنظم ایجاد شود و نسبت به صوت عایق باشد. این بلوک به خوبی نویز صدا را جذب می‌کند.

 • در برابر نفوذ حشرات و آتش مقاوم است.

با توجه به اینکه هنگام ساخت بلوک از مواد معدنی استفاده می‌شود، این بلوک در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم است و حتی دچار انفجار نمی‌شود. بنابراین برای مقابله و کاهش خطرات آتش سوزی گزینه مناسبی است و حتی در استاندارد ساختمان نیز از آن یاد شده است. بسته به کیفیت و ضخامت بلوک، می‌توان ادعا کرد که می‌تواند شدت گرما را تا ۴ ساعت متوالی تحمل کند. از طرفی این بلوک‌ها در برابر موریانه و حشرات موذی مقاوم هستند و باوجود اینکه آنها را از بین نمی‌برند، ام برای آنها نیز جذاب نیستند.

 • عایق رطوبتی

ماهیت سبک و تخلخل زیاد در بلوک اتوکلاو باعث می‌شود که به نوعی آسیب‌پذیر باشد. از طرفی اگر همراه با آن از یک لایه عایق رطوبت خوب استفاده نشود، امکان نفوذ رطوبت مستقیم به درون آن وجود دارد. جالب است بدانید که شرایط آب و هوایی سخت این بلوک را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد و در شرایط طبیعی نیز تخریب نمی‌شود، اما باید قبول کرد که مقاومت مکانیکی بلوک اتوکلاو شده کم است و رطوبت را از خود عبور می‌دهد. البته با توجه به وجود حفره‌های نامتقارن در این بلوک، می‌توان امیدوار بود که سرعت عبور رطوبت پایین باشد.