هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 11 آذر 1399
ساعت 11:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 11 آبان 1399 ساعت 01:18
يكشنبه 11 آبان 1399 01:16 ساعت
2020-11-1 01:18:39
شناسه خبر : 341289
امروزه به دلیل زیاده روی افراد در غذاهای چرب اضافه وزن یکی از مواردی بوده که افراد زیادی به فکر جراحی های لاغری هستند.

دکتر شهریار عزیزی یکی از افرادی است که در جراحی های لاغری به روش لاپاراسکوپی از مهارت بالایی برخوردار هستند. جراحی به روش لاپاراسکوپی به دلیل جراحت کمتر نسبت به روش سنتی آن طول بهبود فرد بعد از آن کمتر است. در ادامه مطلب به طور کامل جراحی به روش لاپاراسکوپی را توضیح می دهیم.

 

 

جراحی لاغری بای پس معده با روش لاپاراسکوپی

یکی از جراحی هایی که با روش لاپاراسکوپی انجام می شود عمل بای پس معده است. این جراحی یکی از روش های طلایی برای کاهش وزن به شمار می رود. جراحی بای پس معده مانند سایر جراحی لاغری با محدود کردن غذا و کاهش جذب کالری غذا باعث کاهش وزن می شود. در این روش دریافت و جذب غذا توسط کیسه کوچک شده معده، انجام می شود. همچنین در این روش، جذب غذا در سیستم گوارشی با حذف بیشتر معده، دوازدهه و روده فوقانی که غذا در ارتباط هستند، صورت می پذیرد؛ و غذا به طور مستقیم از کیسه جدید معده به روده کوچک منتقل می شود.

 

 

 

فرآیند جراحی لاپاراسکوپی لاغری

جراحی های لاغری و شکمی معمولا با روش لاپاراسکوپی انجام می شود. به طوری که شامل پنج تا شش برش کوچک در شکم بوده که از طریق این برش های کوچک این ابزار متصل به دوربین فیلمبرداری و ابزار جراحی به داخل بدن وارد می شود. سپس جراح قسمت بالای معده را از یکدیگر جدا کرده و طی این فرایند یک کیسه معده کوچک ایجاد می شود.

در جراحی لاپاراسکوپی معده، مواد غذایی سریع به قسمت پایین روده کوچک، تخلیه می شود، بنابراین جذب کالری بسیار کم می شود. انتهای دیگر معده به طرف دیگری از روده متصل می شود. همچنین می توان طول هر دو قسمت را افزایش داد تا میزان جذب بیشتر شود.

این کیسه جدید کوچک مصرف غذا را کمتر کرده و باعث شده که غذا از بخش کمتری از معده و دوازدهه عبور کند. این فرایند مقدار کالری و مواد مغذی را که بدن در حالت معمول جذب می کند را کمتر می کند. این فرایند سندروم نفوذپذیری یا جذب نام دارد.

 

 

چرا لاپاراسکوپی نسبت به روش سنتی طرفداران بیشتری دارد؟

لاپاراسکوپی هرچند که جزء عمل های تهاجمی بوده ولی نسبت به روش سنتی از تهاجم کمتری برخوردار است. این جراحی برای پروسه های درمانی هستند که به برش جراحی یا ورود ابزار و مواد خارجی به داخل بدن نیازمند است. در لاپاراسکوپی به صورت کلی بافت های بدن دستکاری می شوند؛ ولی این موضوع به معنی حداقل دستکاری، و برش که قصد جراح دریافت بهترین نتیجه است. بعضی از دلایلی که جراحان، بیماران را به سمت انجام این عمل هدایت می کنند عبارتند از:

 • برش های و جراحت های لاپاراسکوپی بسیار جزئی و کوچک هستند. به همین دلیل در مدت زمان کمتری و به راحتی دوخته شده و هیچ جای زخمی بر جای نمی گذارد.
 • می توان به راحتی تعویض پانسمان آن را انجام داد.
 • در لاپاراسکوپی اندام های داخل شکمی دستکاری کمتری شده و این امر سبب کاهش احتمال چسبندگی اندام ها و احشاء شکمی می شوند.
 • با این روش مدت زمان کمتری فرد در اتاق عمل به سر می برد.
 • به مدت زمان زیاد برای بستری شدن احتیاج نیست حتی در بعضی مواقع نیازی به بستری شدن ندارد و در همان روز فرد از بیمارستان مرخص می شود.
 • نسبت به سایر روش های جراحی از درد کمتری برخوردار است.
 • در مقایسه با سایر روش های جراحی عوارض پس از جراحی کمتری دارد.

برای جراحی های لاغری علاوه بر آمادگی روحی و روانی، شخص موظف است تمام ملاحضات و توصیه های پزشک را رعایت کند. اگر برای مثال خود را برای عمل جراحی اسلیو معده آماده می کنید موارد زیر را با پزشک متخصص لاغری خود در میان بگذارید:

 • تمام داروهایی که مصرف می کنید
 • تمام سوابق بستری شدن یا عمل جراحی
 • سوابق حساسیت به دارو، مواد غذایی یا شرایطی خاص
 • بیماری در سابقه خانوادگی (مثلا دیابت، چاقی مفرط، بیماری قلبی و عروقی و غیره)
 • هر مدل بیماری که به آن مبتلا بوده یا هستید

بهتر از موارد زیر را قبل از عمل جراحی لاپاراسکوپی بدانید:

هرگونه داروی رقیق کننده خون یا ضد انعقاد خون مانند آسپیرین را قطع کنید. چرا که احتمال خونریزی و رقیق شدن خون طی عمل را بالا می برد.

 • از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپرفن جدا اجتناب کنید.
 • از مصرف برخی مکمل ها و داروهای گیاهی که ممکن است، روی لخته شدن خون تاثیر بگذارد خودداری کنید.
 • مصرف ویتامین k اجتناب کنید.

نکته ای مهم درباره جراحی لاپاراسکوپی درباره بارداری

اگر فرد باردار است نمی تواند تحت عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی قرار بگیرد. به ویژه افرادی که هدفشان از این جراحی لاغری باشد. زیرا انجام عمل های غیر ضروری و انتخابی هنگام بارداری به مادر و جنین آسیب زیادی وارد می کند. لازم به ذکر است که بارادار بودن شک دارید قبل از عمل یک تست بارداری را در آزمایشات قبل از عمل قرار دهید.

 

 

جمع بندی

دکتر شهریار عزیزی از جراحان خبره در عمل های جراحی لاغری با روش لاپاراسکوپی بوده و بیش سه هزار همل جراحی لاغری موفق در کارنامه درخشان خود دارند. شما می توانید با مراجعه به سایت دکتر شهریار عزیزی به نشانی drshahriyarazizi.com از تجربه های موفق و نمونه عمل های ایشان به طور کامل دیدن کنید. همچنین درباره انواع جراحی های لاغری مطالب جامع و گسترده ایی در سایت درج شده است و اگر شما قصد هر کدام از جراحی های لاغری را دارید این سایت کمک زیادی به شما می کند.