هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 10 آبان 1399 ساعت 13:38
شنبه 10 آبان 1399 11:32 ساعت
2020-10-31 13:38:35
شناسه خبر : 341266
سفارت روسیه به واشنگتن هشدار داد که بهتر است با جدیت بیشتری به پیشنهاد پوتین مبنی بر لزوم اعتمادسازی متقابل در نتیجه فروپاشی پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌بُرد (INF) فکر کند.

سفارت روسیه در واشنگتن، از دولت آمریکا خواست روی پیشنهاد کنترل تسلیحاتی مسکو فکر کند.

 

این سفارتخانه در بیانیه‌ای افزود: هیچ‌کس طالب یک بحران موشکی جدید نیست. پیشنهادهای ولادیمیر پوتین رئیس‎جمهور روسیه مبتنی بر رویکردهای مصالحه‎جویانه و به نفع همه ملت‌ها است. پیشنهاد می کنیم که شریک آمریکایی، با جدیت به این مسئله فکر کند.

 

کرملین دوشنبه هفته گذشته پیشنهاد داد که بهتر است روسیه و آمریکا درباره عدم استقرار برخی از موشک‌های زمین‌پایه در اروپا به توافق برسند. همچنین، مسکو پیشنهاد راستی‌آزمایی‌های دوجانبه با هدف اعتمادسازی بعد از فروپاشی پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌بُرد (INF) را مطرح کرد.

 

واشنگتن سال گذشته با متهم کردن روسیه به نقض این پیمان، از آن خارج شد. مسکو در راستای تنش‌زدایی پیشنهاد داده که اجازه بازدید از سامانه‌های ایجیس آمریکایی مستقر در اروپا را داشته باشد و در مقابل، واشنگتن هم به موشک‌های روسی ۹M۷۲۹ مستقر در کالینینگراد دسترسی پیدا کند.

 

این پیشنهاد در حالی مطرح می‌شود که پیمان هسته‌ای نیواستارت هم فوریه سال میلادی آینده منقضی می‌شود و روسیه و آمریکا هنوز برای تمدید آن به توافق نرسیده‌اند.