هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 29 مهر 1399 ساعت 23:02
سه شنبه 29 مهر 1399 23:01 ساعت
2020-10-20 23:02:59
شناسه خبر : 341038
انقلابی در بازاریابی صنعت آموزش ایران مقاله تحلیلی است که دیتاجو با بررسی صحبت های صاحبنظران قرن بیست میلادی آن را شروع می کند.

دیتاجو

به گزارش دیتاجو آموزش بعنوان وسیله‌ای جهت پرورش و کارآموزی شناخته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. مطابق نظر براون و اتکینس صاحبنظران قرن بیست میلادی، آموزش به معنای مهیا کردن فرصت برای یادگیری فراگیران بویژه دانش آموزان است. به عبارت دیگر، مجموعه فعالیتهایی که مدرس به قصد آسان کردن فرآیند یادگیری در یادگیرندگان با کمک سایر وسایل آموزشی یا به تنهایی انجام می‌دهد، آموزش گفته می‌شود. این فعالیت‌ها بصورت ارتباط متقابل بوده و براساس برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین شده صورت می‌گیرد، یادگیرندگان نیز می‌تواند از یک یا چند نفر را شامل باشد.

اگر چه نقش مدرس در این فرآیند موثر و تاثیرگذار می‌باشد اما یادگیری عملی است که از جانب فراگیرنده صورت می‌گیرد و با نقش مستقیم وی امکانپذیر خواهد بود. نقش مدرس در این عمل می‌تواند بصورت تغییر، اصلاح و دخل و تصرف در آموخته‌های یادگیرندگان باشد.

آموزش چه در دوران دبستان، دبیرستان، دانشگاه، دوره‌های کارآموزی یا سایر فعالیت‌های آموزشی نیز صورت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد. برای انجام آموزش نیز صرفا ارتباط حضوری و در محیط کلاس ملاک نموده و این فرآیند می‌تواند با استفاده از رادیو، تلویزیون، کتاب، اینترنت، نرم‌افزارها و وب‌سایتهای مختلف صورت بگیرد.

ناگفته های دیتاجو از آموزش نوین

آموزش و پرورش یکی از قدیمی‌ترین نهادهای هر جوامعی است که نقش ویژه‌ای در پیشرفت هر کشور ایفا می‌کند. اما زندگی مدرن امروزی متدهای قدیمی و سابق را پذیرا نیست، از اینرو بایستی از آموزش و پرورش سنتی فاصله گرفته و بسمت آموزش و پرورش نوین حرکت کرد. در آموزش سنتی این مدرس است که با بکارگیری روش‎هایی دانش‌آموز و دانشجو را نسبت به برخورد انفعالی و سطحی تشویق می‌کند اما در آموزش نوین خود یادگیرنده جهت تعلیم و تربیت خود را مشخص می‌کند و با داشتن نقش فعال و خلاق به درک عمیق می‌رسد. در این روش آموزشی تمامی پارادایم‌های موثر از قبیل رابطه سلسله مراتبی میان معلم و دانش‌آموز، نحوه تعامل در کلاس درس، برنامه درسی، زبان بکارگرفته شده در کلاس درس مورد تحول قرار می‌گیرد. مفهوم آموزش نوین به فرآیندی درونی و فاعلی اطلاق می‌شود که با کشف و به کارانداختن نیروی خلاقه انسان و فعلیت بخشیدن به آن همراه است. این مفهوم وابسته به زمان و مکان نبوده و موضوعات گسترده که به عنوان ضرورت‌های جامعه هستند را در برمی‌‌‌‌گیرد.

راز تحول دیجیتال در صنعت آموزش

طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه های تورنتو و ملبورن، در حالیکه امروزه اغلب دانش‌آموزان از تلفن همراه هوشمند و یا تبلت بهره می‌برند، اما بجای آنکه به محتواهای درسی دسترسی داشته باشند بیشتر ساعات خود را صرف مطالعه محتواهای غیردرسی و حتی بازی های موبایلی می‌کنند. با توجه به آنکه با شیوع اپیدمی کرونا اقداماتی در راستای آموزش دیجیتال صورت گرفت اما نظام آموزشی کشور در مقایسه با سایر کشورها که به سمت آموزش نوین و دیجیتال پیش رفته‌اند، در حال به روز رسانی بوده و نقشه راه تحول دیجیتال نیز با سرعت متوسطی مراحلس را طی می کند.

در برخی از کشورهای پیشرفته جهان علاوه بر آنکه از امکانات فناوری اطلاعات جهت ارائه محتواهای آموزشی استفاده می‌شود از پتانسیل مدارس هوشمند نیز بهره گرفته و ضمن آنکه محیط شاد آموزشی ایجاد می‌کند با عدم نیاز به مراجعه حضوری دانش‌آموزان فرصت آموزش و رسیدگی به سایر علاقمندی‌ها را برای آنان مهیا می‌کند.

باید به این نکته توجه شود که تحول دیجیتال در حوزه آموزش با استفاده بی رویه کودکان و نوجوانان از فضای مجازی و اینترنت و بازی ها و سرگرمی‌های مرتبط با آن تفاوت دارد. به عبارت دیگر در تحول دیجیتالی، نرم‌افزارها و سخت‌افزار در خدمت و اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد و بدین معنی نیست که دانش‌آموزان در خدمت نرم‌افزارها و سخت‌افزارها باشند.

بدین منظور استفاده از مدارس هوشمند توصیه می‌گردد. راه‌اندازی مدارس هوشمند یکی از مهم‌ترین دستاوردهای توسعه دیجیتال در حوزه نظام آموزشی کشور است که با توجه به اظهارات بیان شده بایستی علاوه بر آنکه موجب تحول در نظام آموزشی می‌شد، تحولی نوین در زندگی واقعی دانش‌آموزان نیز ایجاد می‌کرد. با شیوع اپیدمی تلاش‌ها جهت سوق دادن نظام آموزشی به این حیطه افزایش یافت اما همچنان نیاز به اقدامات بنیادی وجود دارد. در مدارس هوشمند به‌جای حمل کیف‌های مشتمل چندین کتب درسی دانش‌آموزان با رایانه‌های همراه سر کلاس حضور بیابند.

شاید بتوان ریشه دغدغه‌های بسیاری که امروزه برای تمامی اقشار جامعه وجود دارد را در نظام آموزشی یافت. چرا که آموزش در ایران باید مطابق با نیازهای روز باشد و در برآورده سازی نیازهای جوانان و نوجوانان موفق عمل کند. مسلما تحول در جامعه بدون تحول در نظام آموزشی و ساختار آموزش و پرورش آن محقق نخواهد شد. بنابراین تحول در نظام آموزشی با راه‌اندازی مدارس الکترونیک بوده و در این راستا باید گام‌های جدی برداشته شود.

datajoo

تاثیر شگفت انگیز تحولات دیجیتال در صنعت آموزش

تحولات دیجیتال بر تمامی جنبه‌های زندگی انسان و تمامی صنعت‌های هدایت شده توسط وی اثر می‌‌‌‌‌‌گذارد. یکی از این صنعت‌ها که با روی کار آمدن تکنولوژی و فناوری و با بکارگیری صحیح آن دچار تغییر و تحول شده‌است نظام آموزش می‌باشد. با بکارگیری فناوری‌های دیجیتال ضرورتی جهت دسترسی به اینترنت با مراجعه به آزمایشگاه‌ها وجود ندارد. دولتها در سالهای اخیر بودجه مناسبی جهت تجهیز مدارس و دانشگاه‌ها با سیستم‌های کامپیوتری تخصیص داده‌است و این مهم بدلیل آن است که فضای یادگیری متفاوتی که در آموزش دیجیتال مهیا می‌شود با فضای یادگیری سنتی متفاوت می‌باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که آموزش در محیط‌های دوستانه و صمیمی که شباهت بیشتری به محیط کار واقعی دارد تاثیر بیشتری برجای می‌گذارد که تکنولوژی دیجیتال در ایجاد چنین محیط دوستانه و مشابه فضای کار موثر عمل می‌کند. با ظهور دیجیتال و ورود و تاثیر آن به نظام آموزشی نیکمت‌های چوبی و فلزی جای خود را به میزهای هوشمند داده، تخته‌های هوشمند جایگزین تخته‌های گچی شده و یادگیران با استفاده از فضای مجازی به آموزش بهتر دروس اقدام می‌نمایند.

همچنین هوش مصنوعی مورد استفاده به مدرسان کمک می‌کند تا نواقص آنان را تکمیل نماید. از هوش مصنوعی می‌توان برای استفاده از ربات‌های سخنگو نیز استفاده کرد و وظایفی مانند پاسخگویی به سوالات دانشجویان و رسیدگی به تمرینات را به آنان سپرد. تحول دیجیتال سبب شده است که یادگیری تطبیقی صورت بگیرد. در این حالت فرد خود می‌تواند زمان و نحوه یادگیری را انتخاب نموده و فرآیند یادگیری از کیفیت بیشتری برخوردار شود. با بکارگیری ابزارهای آموزش تطبیقی اطلاعات رفتاری دانش‌آموزان از قبیل: پاسخ‌های ارائه شده، میزان یادگیری و ... ثبت شده و براساس اطلاعات موجود اقدامات بعدی طرح‌ریزی می‌گردد.

با استفاده از پتانسیل‌های فناوری میتوان بازی‌های رایانه‌ای را جهت یادگیری بکار گرفت. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازی و یادگیری به عنوان مکمل هم عمل می‌کنند و بستری فراهم می‌کنند که امکان انتقال دانش جدید، کسب توانایی تصمیم‌گیری صحیح در مواقع بحرانی و غلبه بر موانع محقق شود.

مزایای ناب دیجیتال مارکتینگ در صنعت آموزش

طبق مطالعاتی که تیم دیجیتال مارکتینگ تبریز انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که صنعت آموزش با بکارگیری روش‌های بازاریابی آنلاین و ترفندهای دیجیتال مارکتینگ امکان شناخته شدن را بدست آورده‌است. موسسات آموزشی زیادی که در حیطه‌های مختلف فعالیت می‌کنند جهت رقابت با یکدیگر تنها نمی‌توانند به اصول بازاریابی سنتی پایبند باشند. دیجیتال مارکتینگ توانایی رقابت با سایر رقبا را به کسب‌وکارها می‌دهد.

از طرفی دیگر، بهره وری و سودبخشی ناشی از دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با سایر روشهای سنتی بیشتر می‌باشد. با استفاده از پتانسیل دیجیتال مارکتینگ و با صرف هزینه کمتر می توان به میزان بیشتری از مخاطبان دسترسی داشت. بازخورد فوری هم از مزیت دیگر استفاده از دیجیتال مارکتینگ در صنعت آموزش می‌باشد. بدلیل آنکه روش‌های بازاریابی آنلاین ارتباطات سریعتری با مخاطب برقرار می‌کنند دریافت بازخورد نیز با سرعت همراه خواهد بود.

یکی از مشکلاتی که کمپینهای بازاریابی سنتی با آن مواجه هستند ولی بازاریابی دیجیتال توانسته است بر آن غلبه نمایند، بررسی عملکرد و نتایج حاصل از آن اجرای کمپین می‌باشد. در کمپین‌های اجرا شده در قالب دیجیتال مارکتینگ با استفاده از ابزارهای مختلف همچون گوگل آنالیتیکس می‌توان نتایج حاصله را تحلیل نموده و مطابق با آن استراتژی‌های آتی را طراحی نمود.

روش‌های رایج دیجیتال مارکتینگ به موسسات آموزشی از طریق ارائه خدمات ایمیل مارکتینگ و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی کمک فوق العاده ای می‌کند چون نرخ تبدیل این روش ها نسبت به مخاطبان هدف بالاتر می‌باشد و مخاطبان بیشتری را به مشتریان بالفعل تبدیل می‌نماید. با فعالیت در کانالهای دیجیتال متعدد از قبیل ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و ... آگاهی مخاطبان از برند موسسات آموزشی افزایش می‌یابد. بنابراین با توسعه وب‌سایت، وبلاگ و سایر مجاری دیجیتال می‌توان تصویر برند مناسبی در ذهن‌ها تثبیت کرد.

صنعت آموزش و استراتژی های دیجیتال مارکتینگ

برای استفاده از دیجیتال مارکتینگ در حوزه آموزش بایستی از کمک ابزارها و استراتژی‌های آن غافل نبود. اولین استراتژی دیجیتال مارکتینگ در بخش آموزش در اختیار داشتن یک وب‌سایت است. با راه‌اندازی یک وب‌سایت سایر فعالیت‌ها نیز اجرایی خواهد شد. استراتژی دیگر توجه به خلق محتوا می‌باشد، باید به این نکته توجه داشته باشید که دانشجویان، دانش‌آموزان و والدین با جستجو در اینترنت و مطالعه محتواهای بارگذاری شده بروی وب‌سایت درباره انتخاب آن موسسه آموزشی تصمیم‌گیری می‌نمایند. گام بعدی در بکارگیری استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ بهینه‌سازی موتورهای جستجو بمنظور کسب رتبه برتر در گوگل است. بدین ترتیب محتواهای نگارش شده که بروی وب‌سایت قرار گرفته‌اند در نمایش‌های برتر جستجو کاربران قرار می گیرد.

با توجه به آنکه ثبت‌نام و جذب فراگیران موسسات آموزشی در بازه زمانی معینی صورت می‌پذیرد می‌توان با استراتژی تبلیغات کلیکی در رقابت با رقبا پیشی گرفت. بدلیل آنکه نسل جوان و نوجوان اغلب در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند بنابراین بستر مناسبی جهت بازاریابی دیجیتال موسسات آموزشی به شمار می‌رود. در این استراتژی می‌توان از امکانات شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین، توئیتر و ... بهره برد و به طیف گسترده‌ای از جامعه هدف دست یافت.

از قدرت و بازدهی همکاری با اینفلوئنسرها نباید غافل شد. با شناسایی اینفلوئنسرهای حوزه خود و برقراری ارتباط با آنان می‌توان کمپین‌های بزرگی تشکیل داد و به مخاطبان بیشتری دسترسی یافت. به عنوان آخرین استراتژی نیز همچنین به نرخ تبدیل بالای ایمیل مارکتینگ باید توجه داشت. با ارسال ایمیل‌های اطلاعاتی به فراگیران در شکل‌گیری تصویر صحیحی از برند خود گام برداشت و توجه‌ها را به سمت موسسه خود جلب نمود.

به عنوان جمع‌بندی این مقاله از دیتاجو، باید بیان نماییم که آموزش مقوله‌ای پیچیده و تخصصی است که نیازمند توجه طرفین این فرآیند است. با توجه به آنکه ظهور و گسترش دیجیتال در تمامی ابعاد زندگی بشر ملموس می‌باشد آموزش نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امروزه با سبک جدیدی از آموزش تحت عنوان آموزش نوین مواجه هستیم. مزایایی که دیجیتال مارکتینگ در صنعت آموزش در پی داشته است غیرقابل چشم پوشی بوده و با بکارگیری بهترین استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ در حوزه آموزش میتوان به نتایج مناسب و چشم‌گیری دست یافت.

شما در مورد تحول دیجیتال و بازاریابی و برندینگ دیجیتال در صنعت آموزش نوین چه پیشنهاداتی دارید؟