هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 آبان 1399
ساعت 16:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 27 مهر 1399 ساعت 12:11
يكشنبه 27 مهر 1399 12:10 ساعت
2020-10-18 12:11:43
شناسه خبر : 340955
امروزه با وسیع تر شدن معاملات و گسترش نوع معامله و حتی افزایش استفاده از این ابزار در سایر زمینه ها، نیاز به ترازوهای مختلف با ساختارهای متنوع به چشم می خورد.

 به همین دلیل شرکت های بسیاری در سطح جهان این احساس نیاز را کشف کرده و اقدام به تولید انواع و اقسام ترازو برای کاربردهای مختلف کردند. برخی از این کمپانی‌ها با تلاش فراوان و درک بهتر نیاز مشتریان و استفاده از تکنولوژی روز بخش اعظمی از بازار را از آن خود کرده و به یک برند در زمینه محصول تولیدی خود تبدیل شدند که در ادامه به آن ها اشاره می شود؛ اما در ابتدا بهتر است با مفهوم و سبقه تاریخی این وسیله مهم آشنا شویم.

خرید ترازو

ترازو چیست

ترازو ابزاری ساخته شده توسط انسان است که برای اندازه گیری وزن اجسام، مایعات و یا حتی خود انسان ها مورد استفاده قرار می گیرد. قدمت ترازو به بیش از 5000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد، چرا که باستان‌شناسان تصویر آن را در نقاشی های کشیده شده بر روی مقبره های فراعنه مصر یافته اند. البته در دوره اسلام ترازو علاوه بر وزن کردن، کاربردهای دیگری مثل اندازه گیری زمان و تنظیم خودکار دستگاه های مکانیکی نیز داشته است. در گذشته بیشتر از ترازوهای دو کفه ای استفاده می شد که ساده ترین نوع ترازو بودند و از دو سینی یا کفه و یک شاهین تشکیل می شدند. توزین با این ترازوها چندان دقیق نبود به همین دلیل نسل بعدی آن ها یعنی ترازوهای مکانیکی ساخته شد که دیگر از شاهین در آن ها خبری نبود، یک نوع از ترازوهای مکانیکی، ترازوی عقربه ای است که به جای شاهین از یک صفحه درجه بندی شده برخوردار بوده و با قرار گیری اجسام بر روی ترازو عقربه وسط آن وزن آن ها را نشان می دهد. هنوز هم از این نوع ترازوها ساخته شده و متعاقبا خرید ترازوی عقربه ای هم از سوی مشتریان صورت می گیرد. از دیگر ترازوهای ساخته شده در گذشته می توان به ترازوی قپانی، ترازوی آبی، ترازوی حکمت و ترازوی ترکیبی اشاره کرد. از ترازوی ترکیبی امروزه در طلاکشی ها استفاده می شود و به ترازوی زرگری نیز معروف است؛ این نوع ترازو در زمان توزین، وزن طلای به‌کاررفته در اجسام را مشخص می کند. اکنون این یکی از هزاران نوع ترازو ساخته شده می باشد؛ چرا که امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و با ساخته شدن ترازوهای پیشرفته، کاربردهای این وسیله بسیار زیاد شده است، طوری که در چندین صنعت مختلف ترازوهای مخصوص به آن صنعت که مزیت های بخصوصی دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. ترازوهای فروشگاهی، آزمایشگاهی، پزشکی، صنعتی، خانگی و... از جمله این دسته بندی می باشند. اما یک دسته بندی مهم نیز وجود دارد و آن برندها یا شرکت های سازنده این ترازوها می باشند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

انواع برندهای ترازو

برندهای ترازو را در یک دسته بندی کلی می‌توان به برندهای خارجی و برندهای ایرانی تقسیم کرد؛ چرا که کارآفرینان پرتلاش کشور با کمک مهندسان خوش ذوق ایرانی به تکنولوژی ساخت این ابزار دست یافته و اکنون ترازوهای با کیفیت، ارزان قیمت و قابل رقابت با نمونه های خارجی به بازار عرضه کرده اند؛ طوری که با جذب مشتریان فراوان به یک برند تبدیل شده اند.اما مهم ترین خواسته و اولویت خریداران یک ترازو، کاربردی بودن این ابزار توزین برای نیاز آن ها است؛ چرا که امروزه ترازو کاربردهای متنوعی دارد و در کسب و کارها و صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.بنابراین در یک دسته بندی جزئی تر، محصولات توزین به ترازوی فروشگاهی، ترازوی صنعتی، ترازوی آزمایشگاهی، ترازوی پزشکی، ترازوی خانگی و ترازوی آشپزخانه تقسیم می شوند. به همین دلیل شرکت‌های تولید‌کننده ترازو هر کدام در بخش‌هایی از صنعت توزین محصولات تولیدی دارند و تمرکز خود را معطوف به ارتقا کیفیت چند نوع ترازوی خاص کرده‌اند. از این رو در ادامه به برندهای معتبر در هر یک از حوزه های فروشگاهی، صنعتی، آزمایشگاهی و خانگی پرداخته می شود و اشاره ای نیز به کشورهای صاحب برندها خواهد شد.

ترازو

برندهای معتبر ترازوی فروشگاهی

فروشگاه‌های مواد غذایی را می‌توان به دو دسته کلی سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای تقسیم کرد. اما فروشگاه‌های مرغ و ماهی و قصابی ها و همین طور فروشگاه‌های ابزار و یراق هم به نوعی در این دسته بندی جای می‌گیرند. طبعا اولویت‌های صاحبان هر کدام از این فروشگاه‌ها برای امکانات یک ترازو متفاوت است، چرا که نیازهای متفاوتی دارند. نیاز به وجود تعداد حافظه بالا در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره ای مشترک است، برای فروشگاه های زنجیره‌ای ظرفیت بالای ترازو و قابلیت ارائه رسید چاپی نیز مهم است. نکته ای که برای فروشگاه‌های مرغ و ماهی و قصابی ها حائز اهمیت است، نرسیدن آب و مایعات به قسمت‌های حساس ترازو است که صفحه کلید و نمایشگر می‌باشند. مهم ترین نکته برای فروشگاه‌های ابزار و یراق هم قابلیت شمارش قطعات می باشد تا بتوانند به سرعت قطعه های ریز خود را به کمک ترازو شمارش کنند. در مجموع، بین برندهای ترازو، محک به دلیل دقت بالایی که نسبت به ظرفیت ترازوهای خود ارائه می دهد، سهم بزرگی از بازار ترازو فروشگاهی را از آن خود کرده است. این شرکت ایرانی که نام تجاری آن محک بوده، با نام توزین توان سنجش از سال 1375 فعالیت خود را آغاز کرده و تا امروز در بخش ترازوهای فروشگاهی محصولات متنوع و با کیفیتی را روانه بازار کرده است. از دیگر برندهای پرفروش در این زمینه می‌توان به رادین و پند ایرانی وهمین طور کمری چینی اشاره کرد. اما به‌طور خاص برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای، توزین صدر ایرانی به دلیل امکانات گسترده و دیبال اسپانیایی به دلیل فناوری پیشرفته و دارا بودن نمایشگر لمسی بهترین ها هستند. همچنین برای فروشگاه های پروتئنی محک، پند، رادین و توزین صدر به دلیل ساخت ترازوهای علمک‌دار و ضدآب گزینه های خوبی هستند.

بهترین برندهای ترازوی صنعتی

معمولا کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و مراکز صنعتی اصلی ترین استفاده کنندگان از ترازوی صنعتی هستند. این مراکز از سختی کار بالایی برخوردار می‌باشند و مهم ترین فاکتور برای یک ترازوی صنعتی باید استحکام و دوام آن باشد تا بتواند در این محیط های خشن به خوبی کار کند. ترازوی صنعتی معمولا در ظرفیت های 30، 50 و 70 کیلوگرم تولید می شود. ترازوهای پند جزو بهترین‌های سیستم توزین صنعتی می‌باشند. این شرکت ایرانی که از سال 1369 فعالیت خود را آغاز کرده، با سابقه ترین شرکت ایرانی در این زمینه بوده و اولین ترازوی دیجیتال در ایران را تولید کرده است. این برند ایرانی تنوع بسیاری در ترازوهای صنعتی خود دارد و به همین دلیل توانسته مشتریان فراوانی با سلیقه‌های مختلف جذب کند. در بین برندهای خارجی نیز CAS کره ای و جادور توانسته اند بخشی از بازار این حوزه را از آن خود کنند. 

مهم ترین برندهای ترازوی آزمایشگاهی

ترازوهای آزمایشگاهی دقت بسیار بالایی دارند و توانایی توزین مواد بسیار ریز گرمی را دارا می باشند. آزمایشگاه ها با توجه به نیازشان ترازوهایی با دقت یک‌دهم گرم تا یک‌صدهزارم گرم و حتی بالاتر از آن را استفاده می کنند. در واقع به صورت عددی دقت ترازوهای آزمایشگاهی به این صورت افزایش می یابد که از 0.1 گرم شروع شده و به ترتیبتا 0.01، 0.001، 0.0001، 0.00001 و... ادامه پیدا می کند. این دستگاه ها به طور رایج محفظه توزین دارند که تأثیر و دخالت هوای محیط اطراف ترازو را کاهش می‌دهد. می‌توان از AND ژاپنی و کیا به عنوان مهم ترین برندهای ترازو آزمایشگاهی نام برد چرا که با وجود برندهای دیگر در این حوزه، شناخته شده تر می باشند.

معتبرترین برندهای ترازوی پزشکی

ترازوهای پزشکی حساسیت بالایی در دقت و رعایت بهداشت دارند، چرا که مخصوص اندازه گیری شاخص‌های بدنی انسان طراحی شده اند. این ترازوها علاوه بر وزن افراد، قد و شاخص حجم بدن آن ها (BMI) را هم اندازه می گیرند تا میزان اضافه یا کمبود وزن را مشخص کنند؛ همچنین برخی از آن‌ها توانایی سنجش قند خون و محاسبه مقدار فشار خون را هم دارند. شاخص هایی که بیشتر مورد نیاز مراکز درمانی می باشد. لذااین نوع از ابزارهای توزین عموما در بیمارستان ها، درمانگاه‌ها و مراکز پزشکی به کار گرفته می شوند. ترازوهای پزشکی علاوه بر بزرگسالان برای نوزادان و کودکان نیز ساخته می شوند. از معتبرترین برندهای این حوزه بادی اسکیل، دناتوزین و بالاس ایرانی، سکا و بیور آلمانی هستند، این شرکت‌ها به دلیل امکانات فراوانی که برای سنجش موارد ذکر شده، بر روی ترازوهای خود تعبیه کرده‌اند و همین طور رعایت اصول بهداشتی در محصولات خود، فروش بالایی دارند.

معروف‌ترین تولیدکنندگان ترازوی خانگی و آشپزخانه

ترازوهای خانگی و آشپزخانه را به صورت جداگانه هم تقسیم بندی می کنند، زیرا ترازوهای خانگی که اصطلاحا به آن‌ها ترازوی نفرکش یا ترازوی کفی هم می‌گویند، برای اندازه گیری وزن افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند و ترازوهای آشپزخانه عموما برای سنجش وزن مواد غذایی به کار گرفته می شوند؛ از این رو ترازوهای آشپزخانه نیز به نوعی خانگی محسوب می‌شوند.ترازوهای خانگی همان طور که از عنوان مشخص است در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنوع ترازوهای خانگی بالا بوده و شاخص ترین برندهای تولیدکننده آن‌ها بیور، سکا و کمری می باشند که در هر دو مورد ترازوهای کفی و آشپزخانه تولیدات با کیفیتی و با دوامی دارند.

ترازوی دیجیتال

برای خرید ترازو به سایت مراجعه کنید:

tajhizat.co