هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 آبان 1399
ساعت 16:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 27 مهر 1399 ساعت 12:03
يكشنبه 27 مهر 1399 11:56 ساعت
2020-10-18 12:03:02
شناسه خبر : 340953
محمد کریم پیرنیا که لقب پدر معماری ایران را از آن خود کرده است نامی ماندگار را با ارائه دادن ۵ اصل پیرنیا به خود اختصاص داد.

معماری ایرانی پیرنیا در کشورهای دیگر بسیار معروف و مشهور است و به عنوان سبکی در معماری به او استناد می شود. استعداد درونی استاد پیرنیا در سبک طراحی ایرانی و همچنین طراحی داخلی کلاسیک و معماری سنتی ایرانی مثال زدنی است . وی دانشگاه را ترک کرد و به دنبال کسب تجربه و علمی که خود می خواست رفت او می گوید: دیدم این سبک کار ها را در دانشکده قبول ندارند و مورد تمسخر قرار می دهند ، با ترک  دانشکده به دنبال کارهای مورد علاقه خود رفتم.

 

•معماری سنتی ایرانی

  هر چقدر بیشتردر تاریخ  به عقب برمی گردیم به هنر های ایرانی ها بیشتر پی می بریم.

بناهایی مثل مدرسه ، مسجد، خانه ، حمام و غیره  مرتبط با اصل درون گرایی طراحی شده اند.  هدف ذاتی درونگرایی در ذات ایرانیان موفق شدن در تفکر عبادت و تعمق به منظور رسیدن به اصل خویش می باشد.

سبک معماری ایرانی از جمله کهنه ترین هنرهاست. معماران ایران باستان در سبک های گوناگون بسیار تلاش کرده اند تا شاهکار های بی نظیری را از خود به جای بگذارند، آثار به جا مانده از ایران باستان گواه این قدمت است.

معماری ایران بر سه اصل آسایش ، انبساط و استحکام برنامه ریزی

شده است.سبک  معماری ایرانی سبکی با اصالت می باشد.

•معماری ایرانی به سبک استاد پیرنیا

استاد پیرنیا که یکی از هفت نفر پذیرفته شده در دانشکده هنرهای زیبا در رشته معماری بود، لقب پدر معماری ایران را دارد. استعداد درونی استاد پرنیا در طراحی المان های سنتی ایران قابل تحسین است.

 

 

•درونگرایی ، اصل اول پیرنیا

مردم ایران برای زندگی شخصی خود حرمت قایلند . تشخیص و ترجیح مردم ایران جدا کردن فضای درونی خانه و همچنین دکوراسیون داخلی از فضای بیرونی است.

•پرهیز از بیهودگی، اصل دوم پیرنیا

 پرهیز از بیهودگی در طراحی معماری ایرانی یک امر مهم   است .مردم ایران همیشه از اصراف دوری می کردند و این قانون  به پیش از اسلام برمی‌گردد.

حتی در کاشی کاری های پر نقش و نگار و رنگ رنگی  دلایلی درست پنهان بوده است ،مثلاً برای کاشی کاری در آمود گنبدهای پر نقش و نگار را طراحی می کردند دلیل کارشان این بود که این تیکه های رنگی کاشی آسانتر بازسازی و تعمیر می شدند زیرا عمر کاشی زیاد نبوده و پس از گذشت مدتی جدا میشده ، اگر روند کار یک رنگ باشد بازسازی قسمت های کنده شده سخت می‌شود و کار دورنگ می شده ولی زمانی که تکه تکه و چند رنگ باشند تعمیر آنها آسان تر است.

 

 

•مردم واری (محوری) سومین اصل

 انسان هااز گذشته تا به امروز بر اساس نیاز خود هر چیزی را طراحی می‌کنندوآن را می سازند.

بر اساس اصول پیرنیا مردم محوری  معنای ایجاد تناسب درستی در بین عناصر ساختمان و اندام انسان است.

طول اتاق خواب باید بیشتر از قد بلندترین انسان باشد. بلندی طاقچه مقدار دسترسی قد متوسط انسان باید باشد و طراحی داخلی تالار مهمان ها باید بسیار بزرگ و زیبا اجرا شود و ....

•خودبسندگی چهارمین اصل  پیرنیا

 معماران ایرانی نیازهای خود را از نزدیک ترین مکان ها و طبیعی ترین مواد برطرف می کردند با این روش سرعت کار آنها بالا می رفت و در حین نوسازی و بازسازی ساختمان آن مواد باز هم در دسترس بود و  ساختمان‌هایی که می ساختند با طبیعت اطراف خود سازگارتر و یکپارچه تر می شد.

 معماران ایرانی بر این باورند که مصالح باید از همان محل ساخت و ساز تامین بشود ،زیرا که با فرهنگ و اقلیم هم سازگاری داشته باشد.

*خود بسنده به معنی استفاده از هرچه که خود داریم است *

 

 

• نیارش پنجمین اصل  استاد پیرنیا

 اما نیارش به دانش ایستایی، مصالح شناسی و فن ساختمان  گفته می‌شد.

البته معماران هنرمند از گذشته  تا به امروزبه  نیارش ساختمان ها توجه  بسیار زیادی دارندو آن را از زیبایی جدا نمی دانند و برای زیبایی کار خود  اهمیت  بسیاری قایلند. 

پیمون  اندازه های یکسان و خرد بود که هر جایی که به آن نیاز بود به کار گرفته می شد. پیروی از پیمون هر جورنگرانی که معمارو طراح درباره نازیبایی  یا حتی نااستواری ساختمان از میان می برده چنانکه یک گِلکار   اگر هم چیره دست نبود ،می توانست با به کار بردن آن پوشش گنبدی را به همان صورت به کار ببرند که معمار کار انجام می داد.

  • سرانجام استاد پیرنیا

دریافت لوح افتخار از سوی سازمان میراث فرهنگی و کسب دکترای افتخاری از دانشگاه تهران و عضویت  افتخاری در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران از افتخارات استاد پرنیا می باشد . استاد پیر نیا در سال ۱۳۷۶ درگذشت ودر آرامگاه خانه رسولیان  به خاک سپرده شد ( دانشگاه هنر و معماری یزد).