هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 30 دى 1399
ساعت 03:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 26 مهر 1399 ساعت 08:10
شنبه 26 مهر 1399 08:04 ساعت
2020-10-17 08:10:52
شناسه خبر : 340923
استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: رسمیت ‌دادن به بازار آزاد ارز در شرایط جنگ اقتصادی یک اشتباه راهبردی و خطای بزرگ است.
استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: رسمیت ‌دادن به بازار آزاد ارز در شرایط جنگ اقتصادی یک اشتباه راهبردی و خطای بزرگ است.

گروه اقتصادی-رجانیوز: «حسین صمصامی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: در جنگ اقتصادی قیمت مناسب ارز باید به گونه ای تعیین و اعمال شود که ضامن کنترل تورم، احیای تولید و رشد اقتصادی باشد.

 
وی اظهارداشت: اگر قرار است بازار کشف قیمت کند در اقتصاد یک چهارچوب و مبنای خاصی دارد.
 
این استاد دانشگاه گفت: بازاری که می تواند کشف قیمت کند و تخصیص منابع را بصورت بهینه انجام دهد در چنین بازاری رقابت کامل است.
 
وی در ادامه افزود: بازار آزاد ارزی که بانک مرکزی و دولت در شرایط حاضر مستمسک خود قرار داده اند چه ساختاری دارد و اقتصاد کشور را به کجا می برد؟!
 
صمصامی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا این ساختار رقابتی است، اظهارداشت: این ساختار به هیچ وجه رقابتی نیست.
 
وی ادامه داد: نرخی که هم اکنون در بازار آزاد ارز در حال کشف است یک نرخ مختل شده است و به هیچ وجه نمی تواند مبنا قرار گیرد و تخصیص منابع انجام شود.
 
استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: مجاز شمردن بازار آزاد ارز برای تعیین نرخ انواع ارز مثل دلار و غیره یک اشتباه راهبردی از سوی سیاست‌گذار ارزی کشور بوده است.
 
* بازار آزاد ارز باید غیرقانونی شمرده شود
 
وی افزود: امروز بازار آزاد مختل‌شده ارز ایران بازار مناسبی برای کشف نرخ ارز در کشور نیست اما متاسفانه سیاست‌گذار بازاری را که نمی‌تواند و نباید نرخ ارز در آن تعیین شود به‌رسمیت شناخته و مبنای عمل در تعیین نرخ ارز قرار داده است.
 
صمصامی اظهارداشت: این درحالی که با توجه به شرایط تحریمی کشور بایستی غیرمعتبر و غیرقانونی بودن بازار آزاد ارز اعلام شود.
 
وی ادامه داد: متاسفانه افزایش روزافزون نرخ ارز و به تبع رشد قیمت ها در تمام عناصر و اجزای معیشتی مردم به خصوص طبقات ضعیف و آسیب پذیر جامعه اثر منفی خود را گذاشته و خواهد گذاشت.
 
این استاد دانشگاه گفت: بازار آزاد ارز باید غیرقانونی اعلام تا در کوتاه‌مدت جلوی افزایش بی‌ضابطه قیمت ها در کشور گرفته شود.
 
وی افزود: متاسفانه راهکارهای که از سوی بانک مرکزی ارائه می شود نه بر مبنای علم اقتصاد و نه واقعیت های اقتصاد ایران است.
 
صمصامی اظهارداشت: بازار آزاد ارز ایران یک بازار مختل شده و صلاحیت کشف قیمت را ندارد حال سئوال اینجاست که قیمت ارز چگونه باید کشف و تعیین شود؟
 
وی افزود: وقتی مبنای بازار وجود ندارد بر اساس یک منطق اقتصادی که متناسب با شرایط اقتصادی باشد باید قیمت ارز را تعیین کرد و هیچ چاره ای هم نیست.
 
استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی بیان داشت: البته هیچ یک از تئوری های اقتصادی نمی گوید نرخ ارز را باید بر اساس برابری قدرت خرید محاسبه کرد.
 
* سیاست ارز 4200 طراحی شد که اجرا نشود
 
وی ادامه داد: سیاست ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی که در اطلاعیه شماره یک بانک مرکزی در ۲۱ فروردین ماه سال ۱۳۹۷ اعلام شد بهترین راهکار رفع مشکل بود ولی بانک مرکزی این سیاست را اجرا نکرد.
 
صمصامی گفت: بانک مرکزی این بسته سیاست ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی را طراحی کرد که اجرا نکند و بعد بگوید جواب نمی دهد.
 
وی افزود: اختصاص ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به همه یک اشتباه محض از سوی بانک مرکزی بود و نمی بایست چنین کاری می کرد بلکه باید این ارز را اولویت بندی و به نیازهای اساسی مردم تخصیص می داد.


دیدگاه کاربران

قیمت دلار دا بازار مشخص می کند
شما ادعا م کنید باید ارزانتر باشد
بسم الله
شما با همین قیمت دلار وارد بازار کنید
وقتی چیزی موجود نباشد قیمتش بالا می رود
مثل مسئول عاقل که در کشور نداریم
همه با دزد و اختلاسگر هستند و یا نفهم