هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 آبان 1399
ساعت 14:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 22 مهر 1399 ساعت 17:12
سه شنبه 22 مهر 1399 13:26 ساعت
2020-10-13 17:12:17
شناسه خبر : 340837
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، با اشاره به آمار بالای مرگ و میرهای کرونایی در کشور، گفت: بروز چنین وضعیتی را از اسفند ۹۸ بارها تذکر داده بودیم، اما توجهی نشد.

محمدرضا ظفرقندی، روز سه شنبه در مراسم رونمایی از تمبر شهدای سلامت متخصصین بیهوشی ایران که در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد، افزود: خدمات همکاران بیهوشی تنها مربوط به دوران کرونا نمی‌شود، بلکه خدمات ارزنده آنها در زمان جنگ و برپایی بیمارستان‌های صحرایی نمایان بود که یک الی دو متخصص بیهوشی، ۱۰ اتاق عمل صحرایی را اداره می‌کردند.

 

وی با اشاره به اهمیت تخصص بیهوشی در تیم درمان، گفت: در دوران کرونا، خدمات متخصصین بیهوشی مضاعف شد.

 

ظفرقندی، از رشته بیهوشی به عنوان پر ریسک ترین رشته پزشکی در مواجهه با بیماران کرونایی نام برد و افزود: آمار بالای مرگ و میر کرونا در کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست و باید علت یابی شود که چرا سیر صعودی دارد.

 

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، با عنوان این مطلب که برای فروکش آمار مرگ‌های کرونایی در کشور باید چاره اندیشی شود، ادامه داد: در این خصوص، از اسفند ۹۸ تذکرات کافی داده شد، اما به اندازه لازم توجه نشد.

 

وی افزود: اگر کنترل فعال در کشور وجود نداشته باشد، همچنان شاهد سیر صعودی مرگ‌های کرونایی خواهیم بود.

 

ظفرقندی بر ضرورت بررسی علمی مرگ و میرها تاکید کرد و گفت: واقعیت این است که هیچ جای دنیا بدون برخورد فعال، مرگ و میرهای کرونایی کنترل نمی‌شود.

 

وی افزود: ما روز اول در مورد بازگشایی مدارس به صورت حضوری و دیگر تصمیمات غیر علمی و غیر کارشناسی، تذکر داده بودیم.

 

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، گفت: پروتکل‌هایی که هیچ الزامی برای اجرای آنها نیست، مثل چراغ قرمز است که همه می‌بینند و عبور می‌کنند.

 

وی ادامه داد: شیب مرگ و میرهای کرونایی در بین مردم و کادر درمان کشور قابل دفاع نیست. از اسفند ۹۸ خواهش کردیم اگر یک نفر مبتلا می‌شود، باید تحت نظر باشد.

 

ظفرقندی گفت: درمان کووید ۱۹ بیرون از آی سی یو است.

 

وی از آمادگی سازمان نظام پزشکی برای بررسی علمی مرگ‌های کرونایی در کشور خبر داد و افزود: اگر روش‌های فعال و الزام آور اعمال نشود، باز هم با افزایش مرگ و میر مواجه خواهیم بود.